Jak założyć własny vintage shop i skąd się biorą perełki w takich sklepach? ELLE.pl rusza z podcastem Dział Vintage>>

Według danych GUS już więcej niż 10 milionów Polaków decyduje się na kupowanie odzieży używanej - i to nie tylko z przyczyn ekonomicznych, ale coraz częściej kieruje nimi troska o planetę. Resale (czyli ponowna sprzedaż dóbr, a w tym przypadku ubrań i dodatków) to wciąż niewielka część rynku odzieży, ale okazuje się, że rośnie ona dwadzieścia jeden razy szybciej niż handel nowymi ubraniami. Co więcej, "rynek z drugiej ręki" już w 2023 roku ma osiągnąć wartość aż 50 miliardów dolarów. Popularność vintage, second handów, upcyklingu rośnie. Równolegle mówi się, że takie zmiany zbawią świat. Pytanie: ile rzeczywiście jest w tym wszystkim ekologii, w jaką stronę idzie ta część mody i do jakich źródeł warto sięgać, by uzyskać rzetelne informacje?  O tym i pokrewnych tematach krążących wokół ekologii drugiego obiegu rozmawiamy w kolejnej odsłonie Dział Vintage.

Sophie Hersan z Vestiaire Collective: "Moda vintage to inwestycja na miarę zabytkowych aut czy eksponatów sztuki">>

Gościem drugiego odcinka naszego podcastu jest Ewelina Antonowicz - koordynatorka polskiego oddziału ruchu Fashion Revolution, która od kilku lat zajmuje się problematyką zrównoważonego rozwoju w branży odzieżowej oraz jest autorką artykułów o odpowiedzialnej modzie m.in. dla magazynów, e-booków i książek. To także producentka wielu kampanii, do których należy między innymi coroczny Fashion Revolution Week. Tworzy konferencje edukacyjne, targi i projekty w celu zwiększania świadomości ekologicznej, jednocześnie współpracując z markami nad wdrażaniem odpowiedzialnych praktyk w biznesie. Studiuje Sustainable Development na Uniwersytecie Warszawskim.

Antonowicz to również dyrektor kreatywna projektu Biaway, skupionego na upcyklingu i popularyzowaniu nowego myślenia o modzie.

Kilka tygodni temu razem z Aleksandrą Antończak z Maryja Vintage zaprezentowała kolekcję Uran, którą wspólnie chcą zwrócić uwagę na nowy wydźwięk mody z drugiego obiegu i twórczego siostrzeństwa. "Mówi się, że Uran to planeta zmian i rewolucji. Wpływa na umiejętność korzystania z tego, co już jest do stworzenia czegoś nowatorskiego. Księżyce tej planety krążą wokół niej jak wskazówki zegara. A zegar tyka także na naszej planecie, dlatego od lat czujemy ekologiczny wake up call i stawiamy na upcykling". W kolekcji znalazły się takie projekty, jak używane męskie garnitury i marynarki, które dzięki przeprojektowaniu zyskały nową formę.

Zalando ogłasza rewolucyjne zmiany. Nowa funkcja Pre-owned umożliwi sprzedaż i kupno odzieży używanej za pośrednictwem słynnej platformy>>

Zaprasza Aleksandra Zawadzka, redaktorka mody ELLE.pl. 

Gdzie kupić prawdziwe kowbojki vintage podczas podróży do USA? Najlepsze adresy zdradza nasza korespondentka z Teksasu>>