Tonik do twarzy – czy trzeba go stosować?

Teoretycznie? Nie. Skóra może się obejść bez tonika – tak samo, jak może obejść się bez serum antyoksydacyjnego czy peelingu. Jeśli nie zależy ci na dodatkowym działaniu stymulującym skórę, tak naprawdę możesz ograniczyć się do żelu myjącego i kremu. Tylko czy tak wąski repertuar produktów zapewni ci młodo wyglądającą cerę? Raczej nie. „Ludzie generalnie rzadko traktują tonik jako element swojej rutyny pielęgnacyjnej, ponieważ nie są pewni, w jakim celu się go stosuje” – pisze na swoim blogu znana kosmetolożka gwiazd Renée Rouleau. „Ale jako ekspertka od skóry i kosmetolog, mogę cię zapewnić, że tonik jest bardzo, bardzo ważny” – dodaje specjalistka. Oto dlaczego.

Tonik do twarzy – czy to się opłaca?

Zdecydowanie tak! Zwłaszcza w dłuższej perspektywie. Istnieją ku temu przynajmniej 3 powody.

Powód #1: Tonik zwiększa poziom nawilżenia skóry. To dodatkowy zastrzyk wilgoci, który skóra absorbuje natychmiast po umyciu, co pozwala szybko zahamować negatywne zjawisko znane jako TEWL, czyli transepidermalną ucieczką wody. Jeśli przez 60 sekund po umyciu nie położysz na twarz żadnego kosmetyku nawilżającego, twoja cera stopniowo zacznie się odwadniać, co doprowadzi do silnego przesuszenia i ściągnięcia. Tonik jest szybkim i wygodnym rozwiązaniem tego problemu. Oczywiście musisz wybrać odpowiedni produkt – bez alkoholu i bogaty w składniki wiążące wilgoć. Gdy w następnym kroku zaaplikujesz krem, uzyskasz dogłębny efekt nawilżenia wszystkich warstw skóry.

Powód #2: Tonik przywraca właściwe pH i pomaga zneutralizować szkodliwe związki zawarte w wodzie kranowej. „Do wody z kranu dodawany jest chlor, sól, minerały i środki chemiczne, dzięki którym nadaje się do spożywania i mycia. Substancje te mogą drażnić naskórek” – przestrzega kosmetolożka Renée Rouleau – „Zdarzyło ci się widzieć białe zacieki na szybie od prysznica, które musisz zmywać? Tak, to są właśnie substancje, które pozostawia woda kranowa na twojej skórze”. Warto dodać, że w większości mieszkań woda jest twarda i ma odczyn zasadowy, dlatego nawet jeśli używasz delikatnych środków myjących, konieczne jest wyrównanie jej pH za pomocą toniku.

Powód #3. Tonik to doskonały nośnik składników aktywnych, które w pierwszej linii docierają do głębszych warstw skóry i zwiększają efekty pielęgnacji. A skoro możesz w jednym prostym kroku dostarczyć cerze jeszcze więcej cennych substancji poprawiających jej kondycję i wygląd – dlaczego z tego rezygnować? Dostępne dziś na rynku toniki mogą pełnić wiele funkcji. Te z kwasami BHA, AHA i PHA trzymają w ryzach kapryśną cerę oraz nie dopuszczają do tworzenia się zaskórników. Są też toniki o właściwościach nawilżających i anti-aging, które stymulują skórę do produkcji kolagenu. Tonik z antyoksydantami będzie działać jak tarcza ochronna opóźniająca procesy starzenia. Większość płynnych lotionów zawiera też substancje łagodzące, które eliminują zaczerwienienie i podrażnienie skóry po myciu.

Podsumowując, twoja cera może odnieść naprawdę mnóstwo korzyści ze stosowania toniku, dlatego naprawdę warto włączyć go do swojej pielęgnacji. Tym bardziej, że to jeden z mniej kosztownych kosmetyków, który jest jednocześnie bardzo wydajny (zwłaszcza, jeśli do aplikacji nie używasz płatków kosmetycznych).

Dobry tonik do twarzy – jaki wybrać?

Pozbawiony alkoholu, naturalny skład to podstawa dobrego toniku. Nasz przegląd zaczęłyśmy od tych o najkrótszej i najprostszej formule, czyli wód kwiatowych (hydrolatów). Doskonale sprawdzają się w roli orzeźwiającej mgiełki, która koi i nawilża skórę po myciu. Na naszej liście znajdziesz też toniki do zadań specjalnych: z substancjami anti-aging, likwidujące niedoskonałości czy regenerujące podrażnioną cerę.

Ministerstwo Dobrego Mydła Hydrolat ekologiczny róża

Wytworzony na południu Francji, całkowicie naturalny i ekologiczny hydrolat z płatków róży damasceńskiej. Cudownie aromatyczny, delikatny i łagodzący wszelkie podrażnienia. Idealny do cery suchej i wrażliwej. Możesz nie tylko spryskiwać nim twarz rano i wieczorem, ale także wykorzystywać do sporządzania glinkowych maseczek DIY. Daje przyjemny efekt chłodzenia i potrafi zmniejszać poranne obrzęki pod oczami (sprawdziłyśmy to).

Melo Nawilżający hydrolat z kwiatów gorzkiej pomarańczy

W sam raz do cery tłustej, problematycznej, ale także dojrzałej. Wydestylowany z kwiatów neroli, które wykazują właściwości antybakteryjne, regenerujące i odmładzające. Posiada cytrusowy zapach dodający energii i pobudzający umysł. Stosowany regularnie wycisza stany zapalne, reguluje produkcję sebum i przyspiesza gojenie się podrażnień.

SLAAP Chill Essence

Nasz najnowszy faworyt. To kosmetyk 2 w 1, czyli tonik i esencja, w której zawarto koktajl cennych dla skóry składników o wszechstronnym działaniu. Bazą jest tu hydrolat lawendowy, który koi, działa antyoksydacyjnie, a przy tym nadaje kompozycji relaksujący aromat. Opatentowane substancje: Early Boost PA oraz Xeradin dają skórze intensywny zastrzyk nawilżenia, z kolei ekstrakt z aceroli to naturalne źródło witaminy C zwiększającej produkcję kolagenu. Chill Essence ma formę delikatnej mgiełki, która pozostawia cerę przyjemnie gładką, miękką i rozświetloną. Już nie wyobrażamy sobie codziennej pielęgnacji bez tej multizadaniowej esencji.

Kiré Skin Tonik Żeń Szeń & Kwiat Ylang Ylang

To tonik, którego bogaty skład ma przybliżać skórę do ideału „kirei hada” – nieskazitelnej, alabastrowej cery będącej obiektem pożądania nie tylko w Azji. Kosmetyk inspirowany jest koreańskimi rytuałami piękna. Zawiera bogactwo substancji roślinnych tradycyjnie stosowanych przez Azjatki w celu zapobiegania zmarszczkom i przebarwieniom. Jego głównym składnikiem jest ekstrakt z korzenia żeń-szenia opóźniający procesy starzenia, poprawiający ukrwienie skóry i dodający jej energii. Kwasy cytrynowy oraz mlekowy rozjaśniają cerę i dodają jej blasku. Kompozycję uzupełnia cudownie pachnący olejek z orientalnego kwiatu Ylang Ylang o naturalnych właściwościach antybakteryjnych i przeciwzapalnych.

Perricone MD Hypoallergenic CBD Sensitive Skin Therapy Rebalancing Elixir

Tonizujący eliksir, który przynosi natychmiastową ulgę wrażliwej, przesuszonej cerze wymagającej głębokiej regeneracji. Zawiera najmodniejszy ostatnio składnik w kosmetyce – kannabidiol (CBD), który działa przeciwzapalnie i silnie odżywia skórę. W formule toniku znalazł się także kompleks z grzybów Lingzhi, Shiitake i Maitake przywracający cerze balans i poprawiający kondycję jej mikrobiomu. Z kolei ekstrakt z owoców cherimoya, bogate źródło witaminy C, nadaje skórze promienny, świeży wygląd i zdrowy koloryt. Do kupienia na Pell.pl.

Norel dr Wilsz Acne Tonik antybakteryjny

 

Tonik dedykowany cerom tłustym i trądzikowym. Minimalizuje krostki i zaskórniki dzięki połączeniu dwóch bardzo skutecznych substancji aktywnych: nanokoloidu srebra oraz kwasu azelainowego. Działają one antybakteryjnie i przeciwzapalnie, a kwas dodatkowo rozjaśnia przebarwienia potrądzikowe. Tonik zawiera również ekstrakty roślinne z kory wierzby białej, fiołka trójbarwnego, nagietka i lukrecji – mają one właściwości ściągające i łagodzące podrażnioną cerę. Kosmetyk mimo skoncentrowanego składu, jest łagodny i można używać go codziennie do przemywania twarzy po umyciu.

Sprawdź też: Tonik do twarzy - jaki wybrać? Ranking 8 najlepszych