Co cztery lata dodajemy do lutego jeszcze jeden dzień. Tym razem wypadło na rok 2020. To dla wielu osób stawia pod znakiem zapytania pomyślne rozpoczęcie się nowej dekady. W wierzeniach ludowych rok przestępny przynosił pecha. Nie poleca się zawierać w nim małżeństw czy przeprowadzać się w zupełnie nowe miejsce. Z kolei data 29 lutego co niektórym wydawała się bardziej feralna, niż cieszący się złą sławą 13. w piątek. Na szczęście astrologia i numerologia mają inne wyjaśnienie dla roku przestępnego. Ten czas bywa również korzystny dla magii. 

Rok przestępny - co oznacza?

Rok przestępny został wprowadzony już w starożytnym Rzymie, by zgrać kalendarz z obiegiem Ziemi wokół Słońca. Do Polski trafił o wiele później. Nasi przodkowie, w okresie przedchrześcijańskim, mieli kalendarz słowiański, który był oparty na cyklach Księżyca. Obecnie używamy kalendarz gregoriański, bazujący na Słońcu. Ten co cztery lata ma 366 dni, tworząc w kalendarzu niezwykłą datę, jaką jest 29 lutego. Nazwa roku "przestępny" brzmi dosyć groźnie, jednak tylko w naszym języku. Określenie wzięło się od angielskiego "leap year", czyli "roku przeskocznego" w dosłownym tłumaczeniu, a to brzmi dla ucha nieco przychylniej. 

Kalendarz słowiański - według naszych przodków nowy rok jeszcze się nie zaczął >>

Rok przestępny - przesądy

Przesądy dotyczące roku przestępnego krążą po całej Europie. W Anglii wierzy się, że w jego trakcie umiera wyjątkowo dużo ludzi. Tak, jakby brama do zaświatów rozpostarła się na oścież. Nasi przodkowie uważali, że rok przestępny "kosi łany", co oznacza to samo, a kto weźmie w nim ślub, będzie mieć fatalne małżeństwo. Ten pradawny przesąd do dziś Grecy biorą sobie do serca. Gdy rok ma 366 dni, urzędy cywilne w ich kraju są puste. Pary czekają na korzystniejszy czas. 

Rok przestępny miał przynosić pogorszenie stanu zdrowia, nieuleczalne choroby, wypadki, samobójstwa, nieprzychylność w interesach. W jego trakcie nie poleca się planować przeprowadzki, bo będzie to wysoce ryzykowne. Wszystko, co rozpocznie się w roku przestępnym, prawdopodobnie prędko się zakończy. Przesądy dotyczą także nowej pracy, zakupu mieszkania, a nawet rodzenia dzieci. Nasi przodkowie szybko chrzcili niemowlęta urodzone w roku przestępnym, by zapewnić im ochronę przed nieszczęściem. 

Rok przestępny - czy 29 lutego to pechowy dzień? 

W Szkocji w ostatni dzień lutego roku przestępnego kobiety mogą prosić o rękę swoich mężczyzn. Niegdyś zwyczaj ten nakazywał wybrankowi, który się nie zgodzi, zapłacić proszącej solidną sumę. 29 lutego bano się wychodzić z domu, jednak w ciągu tego dnia do wypadków dochodziło nawet w czterech ścianach. 

Według dawnych wierzeń 29.02 to data bardziej pechowa niż trzynastego w piątek. Uważa się też, że cokolwiek wydarzy się w dzień, który "nie istnieje", można uznać za coś, czego nie było.

Rok przestępny - urodzeni 29 lutego

Mówi się, że urodzeni 29 lutego mają w życiu pecha. Nie tylko dlatego, że obchodzą urodziny co cztery lata. Zaprzecza temu jednak numerologia, według której suma 2+9 (29) daje mistrzowską jedenastkę, mającą szczęśliwą, mistyczną wibrację. Co więcej, osoby urodzone tego dnia to zodiakalne Ryby - najstarszy znak zodiaku obdarzony intuicją oraz wielką wyobraźnią. Jeśli czegoś im w życiu brak, to nie szczęścia, lecz umiejętności w walce o swoje. Są wyjątkowo wrażliwe i mają dar jasnowidzenia. Urodzeni w ostatni dzień roku przestępnego miewają prorocze sny, potrafią też przewidzieć finał wielu sytuacji. Z pewnością są wyjątkowe. 

Oblicz rok osobisty, w którym się znajdujesz >>

Rok przestępny - znaczenie w astrologii

Okazuje się, że rok przestępny w astrologii  nie ma wielkiego znaczenia. Nauka, która tworzy horoskop, opiera się wyłącznie na układzie planet, jaki w danym czasie nakreśla się na niebie. Według niej urodzeni 29 lutego nie obchodzą urodzin tylko raz na cztery lata. Mogą celebrować je dzień wcześniej lub 1 marca, w zależności od indywidualnego horoskopu. To układ planet w dniu urodzin decyduje o charakterze, intuicji czy wrodzonych zdolnościach. Rok przestępny w tej kwestii nie ma nic do powiedzenia. 

Rok przestępny 2020 zakończy się 31 grudnia. Kolejny 29 lutego pojawi się w kalendarzu za cztery lata, z datą 2024.

Horoskop miłosny na luty 2020 >>