Jak sprawdzić, czy kosmetyki są przeterminowane?

Aby stwierdzić, czy kosmetyk do makijażu jest przeterminowany, czasami w pierwszej kolejności warto kierować się intuicją. Jeżeli zastanawiasz się, czy bezpiecznie możesz użyć kosmetyku, który zalega na dnie twojej kosmetyczki przez długie miesiące, prawdopodobnie termin  jego przydatności do użycia już minął. Na szczęście, poza intuicją, są jeszcze konkretne sposoby na sprawdzenie, czy kosmetyki nie przekroczyły daty ważności i są bezpieczne do użycia. Oto kilka wskazówek:

  • Oznaczenie PAO, czyli Period After Opening - symbol otwartego słoiczka z liczbą w środku, oznaczającą liczbę miesięcy po otwarciu kosmetyku przez którą zachowuje swoje wszystkie walory. Trzymaj się tej daty, aby zachować bezpieczeństwo i skuteczność produktu.
  • Zapach - jeśli kosmetyk zaczyna dziwnie pachnieć, to może być znak, że jego składniki uległy degradacji. Nie stosuj takich produktów, aby uniknąć ewentualnych reakcji alergicznych i podrażnień skóry.
  • Konsystencja i kolor - zmiany w konsystencji, rozwarstwianie się składników lub zmiana koloru to wyraźne sygnały, że kosmetyk stracił swoją pierwotną formułę. Nie stosuj produktu, jeśli zauważysz te zmiany.

Oznaczenie PAO kosmetyków

W przypadku sprawdzenia przydatności kosmetyku do użycia, czasem ważniejsze od daty produkcji jest sprawdzenie oznaczenia PAO, czyli Period After Opening. Te międzynarodowe oznaczenie wskazuje na przydatność produktu po otwarciu opakowania. Symbol otwartego słoiczka z liczbą w środku znajdziesz na każdym kosmetyku. To bardzo ważna informacja, dzięki której wiemy, ile miesięcy po otwarciu kosmetyk jest zdatny do użytku. Po przekroczeniu tego terminu, należy go wyrzucić, nawet jeśli nie został zużyty do końca.

Czy da się sprawdzić datę produkcji kosmetyku?

Sprawdzenie daty produkcji kosmetyku jest nieco bardziej skomplikowane niż sprawdzenie oznaczenia PAO. Zgodnie z prawem unijnym, jeśli ważność produktu jest dłuższa niż 30 miesięcy, producent nie ma obowiązku zamieszczania informacji o dacie ważności

Uśrednione daty ważności kosmetyków od daty produkcji to:

  • wody perfumowane - około 5 lat,
  • kosmetyki pielęgnacyjne - minimum 3 lata,
  • kosmetyki do makijażu - od 3 lat (tusze do rzęs) do 5 lat (pudry).

Co ciekawe, nawet jeśli na opakowaniu nie ma podanej daty produkcji kosmetyku, możesz sprawdzić kiedy był wyprodukowany. Poniżej przedstawiamy, jak to zrobić krok po kroku.

Sprawdzenie daty produkcji kosmetyku do makijażu - instrukcja krok po kroku

Aby dokładnie sprawdzić rok i miesiąc produkcji kosmetyku postępuj według następujących kroków:

1. Znajdź numer partii kosmetyku

Na opakowaniu każdego kosmetyku znajdziesz numer partii (z ang. batch code). To nic innego jak używany przez producentów lub dostawców do identyfikacji partii, w której został wyprodukowany produkt.  

Kod jest zazwyczaj drukowany bezpośrednio na spodzie opakowania lub w jego pobliżu; można także spróbować znaleźć go na opakowaniu produktu lub na zgrzewce tubki.

Zazwyczaj składa się z krótkiej sekwencji cyfr i liter. Może być nadrukowany lub wytłoczony.

2. Odwiedź stronę internetową z kalkulatorem świeżości

Wejdź na stronę internetową typu checkfresh.com lub “Świeżomierz” dolce.pl dla polskich kosmetyków.

3. Wybierz producenta kosmetyku

Z dostępnej na stronie listy producentów, wybierz markę, które wyprodukowała produkt. 

4. Wprowadź numer partii

Następnie w kolejne okienko wpisz numer partii. Otrzymasz dokładną datę produkcji kosmetyku.

Ile czasu można używać kosmetyki do makijażu?

Przede wszystkim, należy pamiętać, że kosmetyki mają określoną datę ważności, którą warto respektować. Jednak nie wszystkie produkty mają tę samą trwałość, dlatego przyjrzyjmy się kilku popularnym kosmetykom i ich okresom przydatności.

Podkłady i korektory

Płynne produkty do makijażu zazwyczaj mają datę ważności około 6-12 miesięcy od otwarcia. Jeśli zauważysz zmianę zapachu, konsystencji lub koloru, lepiej nie ryzykuj i sięgnij po nowy produkt.

Cienie do powiek

Okres przydatności cieni do powiek może wynosić od 6 do 24 miesięcy. Jeśli zauważysz, że cienie straciły na intensywności koloru, stały się suche lub trudno się aplikują, to sygnał, że czas na nowy zestaw.

Pudry, róże, bronzery i inne produkty do konturowania na sucho 

Zazwyczaj mają one datę ważności podobną do cieni do powiek, czyli około 12-24 miesięcy.

Tusze do rzęs

Tusze do rzęs są jednym z tych kosmetyków, które powinny być regularnie wymieniane. Ich okres przydatności to zazwyczaj 3-6 miesięcy. Używanie starego tuszu do rzęs może prowadzić do infekcji oczu, dlatego warto być szczególnie ostrożnym w przypadku tego typu produktów.

Pomadki i błyszczyki do ust

Okres przydatności może wynosić od 12 do 24 miesięcy. Jeśli zauważysz zmiany w zapachu, smaku, czy konsystencji, lepiej nie ryzykuj i wymień produkt na nowy.

Podsumowując, dbanie o terminowość używania kosmetyków do makijażu nie tylko zapewnia bezpieczeństwo, ale także gwarantuje utrzymanie ich właściwości pielęgnacyjnych. Pamiętajmy zatem o regularnym przeglądaniu naszej kosmetyczki i wymianie przeterminowanych produktów, aby cieszyć się zdrową i piękną skórą oraz uniknąć nieprzyjemnych infekcji.