Kawa cold brew: napój który pokochali kawosze 

Jesteś kawoszką? Z pewnością nie przeszłaś obojętnie obok cold brew, które zawładnęło zarówno lokalnymi kawiarniami, jak i kawowymi sieciówkami. To idealny napój na upały, który daje szybkiego kopa energii, a przy tym maksymalnie orzeźwia. W przeciwieństwie do ice latte nie zawiera cukru, mleka czy dodatków w postaci bitej śmietany. Aromat filiżanki z cold brew zależy w głównej mierze od strony świata, z jakiej pochodzą ziarna kawy, z których została zaparzona kawa.  Pokochają ją szczególnie fani "małej czarnej" oraz... osoby dbające o linię. Okazuje się, że metoda jej przygotowania ma wiele pozytywnych zalet dla zdrowia. 

Cold brew zawiera mniej kwasu, niż kawa parzona w tradycyjny sposób. Przyrządza się ją bez użycia obróbki termicznej, poprzez zalanie ziaren kawy zimną wodą i odstawienie ich w chłodne miejsce na kilkanaście godzin. Dzięki temu nie podrażnia żołądka. Uważa się też, że cold brew ma lepszy smak - nie trzeba go dosładzać cukrem lub łagodzić mlekiem czy śmietanką. To sprawia, że ma mało kalorii i staje się dietetycznym napojem. Co więcej, podkręca metabolizm! Poza tym, cold brew posiada wyższe stężenie kofeiny, niż klasyczne americano lub kawa mrożona. Pobudza na wiele godzin ze zdwojoną siłą, przez co nie zaleca się sięgać po nie pod koniec dnia. 

Czy cold brew jest zdrowsze od zwykłej kawy? fot. Fotolia

Czy parzenie kawy na zimno jest zdrowsze?

Według badań przeprowadzonych przez badaczki z amerykańskiego Thomas Jefferson University parzenie kawy na zimno sprawia, że w napoju znajduje się mniej cennych antyoksydantów. Te naturalne substancje chronią komórki organizmu przed wolnymi rodnikami. Zapobiegają tworzeniu się nowotworów i spowalniają procesy starzenia się ciała. Warto więc dostarczać ich jak najwięcej, na talerzu oraz w postaci napojów. 

Co ma więcej kofeiny cold brew czy kawa na ciepło?

Jeśli chodzi o zawartość kofeiny w obydwu kawach ilości są dość podobne. Jednak kawa parzona na zimno ze względu na długość przebywania ziaren w wodzie (według niektórych źródeł) zawiera nieco więcej substancji pobudzających i jest mocniejsza od kawy parzonej na zimno. 

Jak parzyć cold brew coffee w domu?

Dowiedz się jak zrobić kawę na zimno. Przepis na cold brew:

50 g dobrej jakości zmielonych ziaren kawy

1l lodowatej wody

Zacznij od zalania kawy zimną wodą i wstawienia jej do lodówki na 12-16 godzin. Po tym czasie przefiltruj ją przez drobne sitko lub filtr do kawy. Gotowe! Tak przyrządzony napar warto serwować z odrobiną cynamonu, plastrami pomarańczy i kostkami lodu.

Jak zrobić cold brew inspirowany recepturami z kawiarni?

Wiele kawiarni tworzy swoje własne, rzemieślnicze cold brew i serwuje je z dodatkiem cytrusów. Tę kawę śmiało możesz pić z plasterkiem cytryny - będzie lepiej smakować, a poza kofeiną czy przeciwutleniaczami, z każdym łykiem dostarczysz ciału witaminę C.

Czy osoby pijące czarną kawę mają skłonności psychopatyczne? SPRAWDŹ >>