Nadmierna potliwość dłoni – przyczyny

Nadpotliwość dłoni może powodować dyskomfort i prowadzić do wielu nieprzyjemnych sytuacji. Skrępowanie przed podaniem komuś ręki na powitanie czy zostawianiem mokrych śladów w komunikacji miejskiej mogą bardzo utrudniać codzienne funkcjonowanie, nie mówiąc już np. o pierwszym dotyku np. podczas pierwszej randki. Pocenie się jest naturalna reakcją fizjologiczną, jednak nadmierna aktywność gruczołów odbiega od normy i może świadczyć o różnych nieprawidłowościach i patologiach wewnątrz organizmu. Jeśli zaobserwujemy u siebie nadmierne pocenie się rąk, koniecznie musimy poszukać przyczyny, by stwierdzić, że jest to faktyczna dolegliwość, a nie jedynie jej objaw.

Wyróżnia się dwa główne rodzaje nadpotliwości:

  • Pierwotna - najczęściej problem ma podłoże genetyczne. Wzmożona aktywność     dotyczy wówczas zespołu gruczołów łojowych – przetłuszczają     się włosy i cera, pojawia się kaszka na twarzy, na plecach i pod pachami pojawiają się mokre plamy. Dochodzi też to rozszerzenia porów, co w konsekwencji może prowadzić do ich zapchania i powstania podrażnień takich, jak zaskórniki zamknięte czy krostki po goleniu.

 

  • Wtórna - nadpotliwość może być sygnałem ostrzegającym o innych chorobach, jak choćby cukrzyca, nadczynność tarczycy, zaburzenia neurologiczne, czy przewlekłe infekcje. Aby wyeliminować problem     kluczowe jest wykonanie szeregu badań, poznanie źródła problemu i unormowanie nieprawidłowych wyników.

     
Przyczyny nadmiernej potliwości mogą również być uwarunkowane psychicznie i środowiskowo. Ta dolegliwość określana jest jako nadmierna potliwość emocjonalna. Dłonie mogą pocić się w sytuacji silnego stresu i lęku, czyli w sytuacjach wydzielania się kortyzolu, a także w innych momentach intensywnego napięcia emocjonalnego.     

 

Co można zrobić żeby ręce się nie pociły?


Bądźmy szczerzy, pot nie wywołuje pozytywnych skojarzeń – zwykle przywodzi na myśl brzydki zapach i brak higieny. A przecież pocenie się jest naturalną reakcją organizmu, który w ten sposób wyrównuje temperaturę ciała i nie ma żadnego związku z dbaniem o czystość lub zaniedbywaniem codziennych kąpieli. Pot, który porywa dłonie, jest produktem gruczołów ekrynowych, podczas gdy mokre plamy pod pachami są efektem pracy gruczołów apokrynowych. Pierwszy w 99% składa się z wody, a więc jest bezwonny. Choć potliwość dłoni nie wiąże się z przykrym zapachem, może na różne sposoby utrudniać życie i powodować duży dyskomfort. Szczególnie kłopotliwym obszarem są dłonie, których potliwości nie można ograniczyć choćby przez noszenie odzieży z dobrej jakości materiałów. Są częścią ciała, która zwykle jest odkryta, dlatego walkę o suche ręce należy prowadzić na innych polach.

 

Co zrobić aby dłonie się nie pociły?

 

 

  • Sięgnij po miejscowe antyperspiranty i blokery – jest to rozwiązanie doraźne i nie zastąpi odpowiedniej terapii farmakologicznej, ale na pewno pomoże przywrócić komfort suchych dłoni. Pamiętaj jednak, by nie nadużywać aerozoli, ponieważ ich składniki mogą wysuszać powierzchnię skóry i powodować podrażnienia.     

     

  • Wypróbuj maści i kremy dobrane przez dermatologów – regularne działanie na powierzchni skóry może przynieść bardzo dobre efekty i zredukować skalę problemu.     

     

  • Zastosuj kurację farmakologiczną – leki antycholinergiczne działają bezpośrednio na gruczoły blokując wydzielanie potu. Substancję można przyjmować doustnie lub stosować miejscowo, na przykład w postaci chusteczek chłodzących nasączonych glikopyrolatem.     

     

  • Zadbaj o spokój – stres i zaburzenia lękowe są jednymi z najczęściej wymienianych czynników nasilających pocenie się, dlatego warto zadbać o zdrowie psychiczne we własnym zakresie bądź z pomocą lekarza specjalisty. W ciągu dnia postarajmy się znaleźć chwilę dla siebie i poświęćmy ją na relaks.     

 

Jak zapobiec poceniu się dłoni?


W celu określenia stopnia nadpotliwości często korzysta się z czterostopniowej skali HDSS (ang. Hyperhidrosis Disease Severity Scale). Pierwszym stopniem jest określana potliwość niemal niezauważalna do umiarkowanej. Potliwość czwartego stopnia charakteryzowana jest natomiast jako niemożliwa do zaakceptowania. Jest też najtrudniejsza w kuracji, ponieważ domowe sposoby i terapia farmakologiczna nie zawsze są skuteczne. Nie oznacza to jednak, że nie istnieją sposoby na pozbycie się tej przykrej dolegliwości. Gabinety kosmetyczne i dermatologiczne oferują profesjonalne zabiegi, które pozwalają na dobre pożegnać się z problemem mokrych dłoni. Należą do nich:
    

  • ostrzykiwanie miejsc problemowych toksyną botulinową A lub B(znaną szerzej jako     jad kiełbasiany)

     

  • jonoforeza          

     

  • lipoliza laserowa

     

  • zabiegi chirurgiczne, w tym miejscowe usunięcie gruczołów potowych

W zależności od wybranego zabiegu zablokowane zostają nerwy pobudzające do pracy gruczoły potowe i kanały jonowe, w skrajnych przypadkach jedynym rozwiązaniem mogą okazać się zabiegi chirurgiczne. Wszystkie opisywane wyżej metody są inwazyjne i niosą ryzyko licznych skutków ubocznych, dlatego koniecznie należy udać się do specjalisty, który oprócz wykonania zabiegu zagwarantuje również rzetelną i profesjonalną konsultację lekarską.

 

Domowe sposoby na nadmierną potliwość dłoni

 

Nadmierna potliwość rąk częściej doskwiera osobom z nadwagą i otyłością. Za sprawą większej objętości tkanki tłuszczowej skóra oddaje mniej ciepła, a co za tym idzie wymaga intensywniejszego schłodzenia. Aby otrzymać odpowiedź na pytanie, co zrobić żeby ręce się nie pociły, w pierwszej kolejności należy przyjrzeć się stylowi naszego życia. Jednym z domowych sposobów, które pomogą zredukować wydzielanie potu jest zmiana diety. Na czarną listę muszą trafić ostre przyprawy, gorące napoje i alkohol, a zastąpić powinno je picie dużej ilości wody i odpowiednio dobranych naparów ziołowych.

Ze zbawiennego działania na problemy z potliwością znane są szałwia i rumianek, ale dobrze sprawdzą się również melisa i skrzyp polny. Ekstrakty z ziół wpłyną na ograniczenie potliwości nie tylko od środka organizmu, ale i z zewnątrz. Moczenie dłoni w naparach z szałwii może przynieść zaskakujące efekty. Warto też wypróbować ziołowe kąpiele lub kąpiele w czarnej herbacie, które poza działaniem terapeutycznym, zaowocują rozluźnieniem i zrelaksowaniem ciała.

Tym, co możesz zrobić, by zmniejszyć problem pocenia się dłoni jest zadbanie o prawidłowe nawodnienie skóry. Nawilżone ciało oddaje mniej ciepła, a tym samym nie potrzebuje fizjologicznego regulowania temperatury. Sięgnij po krem do rąk o lekkiej, szybko wchłaniającej się formule. Nie zaniedbuj też okolic paznokci, które często mają tendencje do przesuszania się. Możesz też przypomnieć sobie jak usuwać skórki i dopiero nową warstwę naskórka odżywić zastrzykiem nawodnienia.