Co warto przywieźć z Chorwacji do jedzenia?

Chorwacja to nie tylko cenne zabytki i bogata kultura, ale i wspaniała kuchnia. Kraj leżący na pograniczu Europy Środkowej i Południowej słynie z różnorodności, która w niezwykle umiejętny sposób łączy tradycje kulinarne kilku regionów, więc jest prawdziwym rajem dla wytrawnych smakoszy. Zmysł smaku niezwykle skutecznie przywołuje wspomnienia, więc zabranie ze sobą najlepszych chorwackich specjałów jest bardzo dobrym pomysłem.

Co warto przywieźć z Chorwacji? Na pierwszym miejscu należy postawić wyśmienitą oliwę z oliwek (maslinovo ulje), najlepiej kupioną w gospodarstwie położonym z dala od typowych turystycznych destynacji. Kolejny punkt na liście rzeczy do kupienia to wspaniały miód lawendowy (med od lavende). Jeżeli lubisz takie przysmaki, do swojej listy śmiało możesz dodać też miód kasztanowy (kostenov med) i szałwiowy (med od kadulje).

Kolejny lokalny rarytas, który warto zabrać ze sobą do Polski to ser z wyspy Pag (paski sir). Jest to produkt z mleka owczego o wyraźnie słonym smaku. Jego niepowtarzalne walory wynikają z miejsca, w którym wypasane są owce. Zwierzęta na wyspie Pag żywią się przede wszystkim kocanką i szałwią.

Będąc w Chorwacji, po prostu trzeba kupić ajvar - słynną pastę z bakłażanów i papryki. Osoby, które nie wyobrażają sobie diety bez mięsa, powinny zaopatrzyć się w kulen - pikantne kiełbaski z wieprzowiny. 

Na miano wyśmienitych zasługują też słodycze z Chorwacji. Szczególną uwagę warto poświęcić tamtejszej czekoladzie z figami, oliwą z oliwek, lawendą, miodem lub z winem. Popularne są też paprenjaki, czyli lokalne herbatniki. 

Co warto przywieźć z Chorwacji do picia?

Chorwacja słynie też ze wspaniałych trunków. Najsłynniejszym mocnym alkoholem jest tam rakija. To mocna wódka, w której zawartość alkoholu sięga nawet 50 proc. Występuje w wielu odmianach smakowych, a wśród najpopularniejszych należy wymienić warianty: miodowy, figowy, winogronowy, śliwkowy i gruszkowy.

Mówiąc o pamiątkach, które przywołają smak tego kraju nie można nie wspomnieć o lokalnym winie. Największą popularnością cieszą się gatunki grasewina, malvazija (wina białe) i plavac mali (wino czerwone). Wyśmienicie smakuje też chorwacki wermut. Najpopularniejszym trunkiem tego typu jest Istra

Miłośnicy likierów powinni zabrać do domu maraschino. Ten wyśmienity napitek jest wytwarzany z maraski, czyli z gatunku wiśni występującego wyłącznie na obszarze Dalmacji. 

Jeżeli chodzi o napoje bezalkoholowe, bezapelacyjnym klasykiem jest Cedevita - oranżada w proszku, którą piją wszyscy Chorwaci, nie tylko ci mali. Tamtejszy status tego napoju najlepiej potwierdza fakt, że można zamówić go w dosłownie każdej restauracji.

Co przywieźć z Chorwacji jako pamiątkę?

Pamiątki spożywcze mają jedną negatywną cechę - dość szybko znikają bez śladu. Żeby móc zachować dobre wspomnienia na dłużej, warto zaopatrzyć się też w coś trwalszego.

Jednym z największych bogactw Chorwacji jest lawenda, nie należy zatem dziwić się, że część proponowanych przez nas pamiątek będzie miało wiele wspólnego z tą rośliną. Poza wspomnianym wcześniej miodem warto zabrać ze sobą naturalne kosmetyki - olejek lawendowy, mydło i krem. Prawdziwym hitem są poduszeczki wypełnione lawendą, które wydzielają niezwykle przyjemny aromat. 

Wróćmy do tematu pielęgnacji ciała. Jeżeli zastanawiasz się jakie kosmetyki kupić w Chorwacji, do listy lawendowych wspaniałości możesz dodać też produkty bazujące na oliwie z oliwek i soli morskiej. Oferta jest ogromna i obejmuje wszelkie możliwe preparaty - nawilżające, łagodzące, do peelingu i do masażu. 

Nie każdy to wie, ale krawat - nieodłączny atrybut eleganckiego mężczyzny - pochodzi właśnie z Chorwacji. Jest to zatem świetny pomysł na praktyczną pamiątkę. Panie powinny wybrać coś z biżuterii, ale nie takiej, która jest dostępna u każdego jubilera. Najbardziej niepowtarzalny styl prezentują wyroby rzemieślnicze. Oczywiście, złota lub srebrna biżuteria z Chorwacji jest piękna, ale osoby liczące na coś niepowtarzalnego powinny postawić na wyroby z białego marmuru.

Ten niezwykły kamień nie służy wyłącznie do produkcji ozdób. Bez problemu znajdziemy też piękne marmurowe świeczniki, popielnice, zegary i figurki. Osoby lubiące monumentalny styl poczują się tam jak w raju, a ich jedynym zmartwieniem będzie pojemność walizki.

Będąc na wyspie Hvar albo Pag, warto zaopatrzyć się w tamtejsze wyroby koronkarskie. Te niezwykłe rękodzieła doczekały się miejsca na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, co najlepiej potwierdza ich kunszt.

Widokówki? To banał, chyba że wybierzemy ręcznie malowane pocztówki. Te są dostępne w prawie każdej galerii sztuki i wbrew pozorom nie kosztują zbyt wiele. 

Czego nie można przywieźć z Chorwacji?

Nie należy zapominać, że nie każda pamiątka może przekroczyć z nami chorwacką granicę. Na mocy postanowień konwencji waszyngtońskiej (CITES) zakazany jest wywóz roślin i zwierząt rzadkich, podlegających ochronie i zagrożonych wyginięciem. To samo dotyczy produktów pochodzenia roślinnego i zwierzęcego.

Wiele turystycznych krajów zmaga się z problemem turystów, którzy stają się zbyt odważni w kwestii wywozu pamiątek. Z tego względu niektóre regiony zaostrzyły prawo z tym związane. W 2017 roku dołączyła do nich także Chorwacja. Wielu może to zdziwić, ale na spore nie przyjemności narażają nas nawet takie rzeczy jak choćby piasek z plaży, kamyki i muszelki. Trzeba pamiętać, że w Chorwacji obowiązuje surowy zakaz wywożenia muszli Pinna nobilis (które można łatwo znaleźć na tamtejszych plażach) i koralowców pozyskanych ze źródeł innych niż legalne.