Aksamitne, z zawieszkami, metalowe albo koronkowe - w tym sezonie rządzą chokery. Od minimalistycznych paseczków, po wykonane z różnych materiałów rzemyki. Najlepiej prezentują się w zestawie - bluzka z odkrytymi ramionami i spodnie mom jeans. Tym samym historia zatoczyła koło, bo właśnie odtworzyliśmy look nastolatki z lat 90. Chokery nosiły też czołowe gwiazdy tego okresu - Alicia Silversotne, Drew Barrymore i Naomi Campbell. Ten rodzaj biżuterii pojawił się na chwilę w 2010, ale szybko przegrał bitwę z naszyjnikami w rozmiarze XL.

Historia chokerów zaczyna się w 1798 roku we Francji. Wtedy nosiły je dobrze urodzone i bogate panny. Taka biżuteria pojawia się również w epoce wiktoriańskiej, gdzie była synoniem mody z wyższej półki. Chokery z tego okresu miały bogato zdobione grube paski były ozdobione szlachetnymi kamieniami. W XIX wieku chokery przestały kojarzyć się z wyższymi sferami i trafiły (dosłownie) na ulicę. Cienkie paseczki w różnych kolorach wiązane na kokardkę stały się biżuterią francuskich prostytutek. Z kolei, czarny choker miał być znakiem rozpoznawczym lesbijek. 

"Olimpia" wystawiona w Salonie Paryskim w roku 1865 wywołała wielkie poruszenie. Płótno przedstawia nagą kobietę – prostytutkę, ubraną jedynie w choker i pantofelki zsuwające się z nóg (co było oznaką zepsucia). Fot. Wikipedia

Ostatnio aksamitne paseczki na szyi zaczęły nosić najmodniejsze przyjaciółki w show biznesie - Kendall Jenner i Gigi Hadid. Modelki uwielbiają też wiązany choker przypominający skórzany rzemyk. Inne gwiazdy, np. Kim Kardashian i Hailey Baldwin preferują choker w wersji metalowej albo aksamitny pasek ze zdobieniem. Taką biżuterię znajdziecie w najnowszych kolekcjach Inditexu. Ceny zaczynają się już od 19,90zł:

Choker, kup on-line: