Cannes 2018 już trwa. Rokrocznie popularny Festiwal Filmowy w Cannes przyciąga twórców z całego świata, a każdy marzy o zdobyciu głównej nagrody czyli Złotej Palmy. Bo przez najbliższe 11 dni to właśnie Cannes jest światową stolicą filmu. W tegorocznym jury zasiadło wiele znanych kobiet. Przewodniczącą została Cate Blanchett, a w podjęciu decyzji będą pomagać jej: Kristen Stewart, Léa Seydoux, Ava DuVernay,  Khadja Nin, Chang Chen, Robert Guédiguian, Denis Villeneuve oraz Andrey Zvyagintsev. O Złotą Palmę na Cannes 2018 powalczy aż 21 filmów w tym, polska produkcja "Zimna wojna" w reżyserii Pawła Pawlikowskiego, a także "BlacKkKlansman" Spike'a Lee (zagrali w nim John David Washington, Adam Driver, Topher Grace, Harry Belafonte), "The Image Book" Jean-Luc Godarda, czy "Under the Silver Lake" Davida Roberta Mitchella (w rolach głównych: Andrew Garfield, Riley Keough, Topher Grace, Zosia Mamet). 

Cannes 2018: premiery i kreacje gwiazd

Cannes 2018 zainaugurowała premiera filmu "Everybody Knows", gdzie główne role zagrali Javier Bardem oraz Penélope Cruz. Para pojawiła się na czerwonym dywanie i chętnie pozowała fotografom. Przed pokazem odbyła się również konferencja Cannes 2018 z udziałem jury, które musiało tłumaczyć się z tego, dlaczego w konkursie znalazły się tylko trzy filmy wyreżyserowane przez kobiety.

"Komisja, która wybiera filmy, składa się w tej chwili z większej liczby kobiet niż w latach ubiegłych (...) Ale takie zmiany nie zachodzą z dnia na dzień. Czy chciałabym widzieć więcej kobiet w konkursie głównym? Oczywiście", powiedziała Cate Blanchett.

Później stwierdziła, że filmy będzie oglądać z "otwartą głową" bez względu na to jakiej płci był jego twórca.

Oprócz filmów biorących udział w wyścigu o wyróżnienia, jak co roku w Cannes odbędą się również pokazy specjalne. Tym razem widzowie będą mogli przedpremierowo zobaczyć takie dzieła, jak "The House That Jack Built" Larsa von Triera, "Han Solo: Gwiezdne wojny – historie" Rona Howarda oraz "Fahrenheit 451" Ramina Bahraniego.

Na 71. festiwalu w Cannes zjawili się m.in. Julianne Moore, Georgia May Jagger, Chiara Mastroianni, Romee Strijd, Cecile de France, Irina Shayk, Marion Cotillard, Bella Hadid, Lupita Nyong'o, Jospehine Skriver, Amber Heard, Carey Mulligan, Kendall Jenner, czy Isabelle Adjani. Na imprezie pojawiły się też Anja Rubik i Aymeline Valade, które założyły czarne kreacje Saint Laurent. Zobacz, Cannes 2018: suknie gwiazd >