Kanye West, papież Jan Paweł II i Paris Fashion Week

Wystarczył jeden pokaz marki Kanye'a Westa, by wszyscy na Paris Fashion Week porzucili zachwyty nad Loewe i rozważania o wysprejowanej sukience Coperni na rzecz projektów Yeezy. Raper i projektant na paryskim wybiegu zaprezentował kolekcję wiosna-lato 2023, której jednym z głównych bohaterów został... Jan Paweł II. Podobizna papieża - stylizowana na koszulki z raperami i gwiazdami pop z lat 90. - znalazła się na bluzach i T-shirtach, których tył dodatkowo zdobił napis "White Lives Matter" ("Białe życia mają znaczenie", w nawiązaniu do ruchu "Black Lives Matter", który walczy o prawa osób czarnoskórych i stoi w kontrze do przemocy oraz rasizmu systemowego).

Dlaczego akurat wizerunek tego papieża i jakie przesłanie chce przekazać w nadrukowanym zdaniu? Póki co artysta nie skomentował swojego wyboru.

Kanye West otwiera szkołę i wyznaje, że nie przeczytał żadnej książki w swoim życiu>>

Udziela natomiast chętnie wywiadów na temat całej kolekcji i pokazu, chociaż wszystko przed jej zaprezentowaniem było owiane tajemnicą lub West prezentował sprzeczne informacje - jak w przypadku gwiazdorskich modelek, które miały się pojawić, ale okazało się to "żartem" (?), bo na wybiegu byli inni ludzie: chociażby Matthew Williams, Amelia Gray, Arca i Michèle Lamy. Najpierw Kanye wyszedł we wspomnianej już koszulce z "WLM" i zaczął swoją opowieść o inspiracjach osadzonych w futuryzmie, kończąc ją zdaniem "Bernard Arnault jest moim nowym Drake'iem". Potem wreszcie mogliśmy zobaczyć sylwetki: utrzymane w charakterystycznym stylu Westa, oversize'owe, odrobinę trashowo-postapokaliptyczne, w klimacie "Mad Max", w kolorach ziemi i monochromatyczne. Papieskie bluzy mocno wyróżniały się na ich tle.

Prezentacja Yeezy Season 9 została zaplanowana kilka tygodni temu, ubrania dotarły do francuskiej stolicy dzień przed show, a cała organizacja działała na wariackich papierach. Pokaz w Champs-Élysées, swoją drogą pierwszy od marca 2020 r., odbył się z godzinnym opóźnieniem, a obejrzało go jedynie 50 zaproszonych osób (oraz członkowie zespołu DONDA Gospel Choir). Można ją było obejrzeć jednak także online - na specjalnej stronie internetowej YZY SZN 9 oraz na platformie ShowStudio. 

Kanye West i Candice Swanepoel są parą?>>

Kanye West w bluzie z Janem Pawłem II / fot. EastNews

To nie pierwszy raz, kiedy West mówi medialnie o chrześcijaństwie i wykorzystuje religię do swojej twórczości artystycznej. Kilka lat temu między innymi wydał album "Jesus is King".