Na początku roku większość oczu skierowanych jest na Los Angeles, gdzie odbywają się gale rozdania Złotych Globów, SAG Awards, czy prestiżowe Oscary. Co ciekawe, pomiędzy tymi galami, w stolicy Niemiec odbywa się prestiżowy festiwal filmowy Berlinale. Zamiast blichtru mamy zaangażowanych filmowców w kino społeczne. Berlinale 2019 to ostatnia edycja tej imprezy pod dyrekcją Dietera Kosslicka (rządził Berlinale przez 18 lat), od przyszłego roku to stanowisko będzie piastować Carlo Chatrian i Mariette Rissenbeek. Na dodatek, tegoroczny festiwal jest dla nas bardzo ważny - nowy film Agnieszki Holland powalczy o główną nagrodę. Festiwal zainagurował "Uprzejmości nieznajomych" Lone Scherfig.

Berlinale 2019: filmy walczące o Złotego i Srebrnego Niedźwiedzia

Do konkursu głównego na Berlinale 2019 dostało się aż 17 produkcji, w tym "Obywatel Jones" Agnieszki Holland, nowy film François Ozona "Grâce à Dieu", a także "Out Stealing Horses" ze Stellanem Skarsgardem i "The Kindness of Strangers". W Berlinie zostanie też pokazany (już poza konkursem): "Vice" ze świetną rolą Christiana Bale'a, "Amazing Grace", czyli dokument opowiadający historię zmarłej w zeszłym roku Arethy Franklin, "The Operative " z Diane Kruger, czy "L’adieu à la nuit" z udziałem Catherine Deneuve.

Przewodniczącą jury na Berlinale 2019 jest Juliette Binoche. Francuskiej gwieździe w podjęciu decyzji pomogą: krytyk filmowy Justin Chang, aktorka Sandra Hüller, reżīser Sebastián Lelio, Rajendra Roy (główny kurator sekcji Film w nowojorskiej MoMA) oraz aktorka Trudie Styler.

Berlinale 2019: gwiazdy

Berlinale nie jest tak popularne wśród celebrytów jak naprzykład Cannes czy festiwal w Wenecji. Do Niemiec najczęściej przyjeżdżają twórcy, których próżno szukać na łamach tabloidów czy serwisów internetowych. Na wczorajszej gali otwarcia Berlinale 2019 zjawili się m.in. wspomniana już Juliette Binoche, niemiecka modelka Toni Garrn, Zoe Kazan, Ellen von Unwerth, a także Andie McDowell. Zobaczcie ich stylizacje: