Anne Hathaway dementuje plotki o "The Idea of You"

Odnosząc się do spekulacji, Anne Hathaway otwarcie odrzuciła sugestię, że film będzie oparty na Stylesie i jego związku z Olivią Wilde, mówiąc Extra: "Nie, po prostu nie". Film opisywany jest jako "komediodramat romantyczny" i śledzi losy granej przez Hathaway Solène Marchand, samotnej 40-letniej matki, która zabiera swoją córkę na występ największego boysbandu na świecie, August Moon. Sprawy komplikują się jednak, gdy Solène nawiązuje nieoczekiwany romans z 24-letnim wokalistą grupy, Hayesem Campbellem, granym przez Nicholasa Galitzine'a.

Opisując losy swojej bohaterki, Hathaway powiedziała: "Moja bohaterka miała absolutnie złamane serce przez swojego byłego męża... Tak wiele zainwestowała w swoją rodzinę... a kiedy jej mąż wyrządza jej tę okropną rzecz, musi się zastanowić, czy kiedykolwiek była naprawdę kochana". Hathaway wyjawiła, że Solène początkowo traktuje romans tylko jako "odrobinę zabawy" i w miarę rozwoju sytuacji "zdaje sobie sprawę, że to coś więcej i jeśli chce w tym uczestniczyć, będzie musiała porzucić kilka innych rzeczy".

Na kim oparta jest postać Hayesa Campbella z "The Idea of You"

W wywiadzie dla Vogue autorka Robinne Lee podkreśliła, że jej książka nigdy nie miała odzwierciedlać życia Harry'ego Stylesa. Lee zaznaczyła też, że "The Idea of You" "miała być opowieścią o kobiecie zbliżającej się do czterdziestki i odzyskującej swoją seksualność... w momencie, w którym społeczeństwo tradycyjnie spisuje je na straty pod względem pożądania, żywotności i wartości". Zakończyła mówiąc, że postanowiła napisać coś dalekiego od "klasycznego, ckliwego romansu". 

Lee wyjaśniła, że jej główny bohater, Hayes Campbell, został zainspirowany mieszanką osobowości, porównując go do "księcia Harry'ego pomieszanego z Harrym Stylesem" i jej byłymi chłopakami, jej mężem, a także aktorem Eddiem Redmayne'em. Galitzine przyznał jednak, że czerpał jednak inspirację ze Stylesa, mówiąc portalowi BuzzFeed, że "próbował stworzyć postać pokrewną" byłemu członkowi One Direction, szczególnie "w tym sensie, że jest młodszym mężczyzną umawiającym się ze starszymi kobietami".