Od kilku dni możemy oglądać filmiki #sexedpl, kampanii edykacyjnej autorstwa Anji Rubik. Codziennie do internetu trafiają spoty promujące edukację seksualną. Podejmowane są takie tematy jak: antykoncepcja, testy HIV, jak rozmiawiać o seksie z dziećmi, czy orientacji seksualnej z najbliższymi. Do współpracy Rubik zaprosiła znanych Polaków, są to m.in. Mateusz Bansiuk, Dorota Masłowska, Robert Biedroń, Monika Brodka, Maffashion, Sebastian Fabijański, Małgorzata Szumowska, Marta Frej, Jimek Dębski, Magda Cielecka, Maciej Stuhr, Mary Komasa, a także Roma Gąsiorowska.

Najnowszą bohaterką #sexedpl jest Anja Rubik. Modelka opowiada o tym, że warto mieć przy sobie prezerwatywę i nie jest to tylko sprawa dotycząca mężczyzn. Dojrzałe, nowoczesne kobiety też powinny o tym pamiętać.

"Pamiętaj o prezerwatywie. Stereotypy dotyczące dojrzewania i seksualności przypisują inne prawa i obowiązki dziewczynom i chłopcom. W rzeczywistości każde z nas, niezależnie od płci, ma prawo do wolności seksualnej, bezpieczeństwa, prywatności, przyjemności, opieki zdrowotnej, emocjonalnej ekspresji i podejmowania wolnych decyzji co do posiadania potomstwa. Dziewczyna i chłopak mają równe prawa."

Dlaczego powstało #sexedpl:

"Z powodu klimatu, który obecnie panuje w Polsce - brak edukacji seksualnej oraz konsekwentnie realizowany plan rządu, by ograniczyć dostęp do antykoncepcji - zdecydowałam stworzyć kampanię edukacyjną, na którą będą się składać 60-sekundowe filmiki, których tematem będzie edukacja seksualna. Wybralam grupę powszechnie znanych w Polsce osób, zarówno kobiet, jak i mężczyzn, wywodzących się ze świata sztuki, muzyki, filmu oraz mody z prośbą o wzięcie udziału w projekcie i szerzeniu wiedzy na temat edukacji seksualnej. Z pomocą specjalistów oraz grupy Dziewuchy Dziewuchom, stworzyliśmy listę głównych lekcji na temat edukacji seksualnej. Następnie poprosilismy każda osobę biorąca udział w kampanii by opowiedziała historie, która nawiązuje do jednej z lekcji. Kampania rozpocznie się 28 października, codziennie będziemy wypuszczali jeden z 60-sekundowych filmików.", napisała Anja Rubik na swoich profilach społecznościowych.