Na stronie internetowej rodziny królewskiej zaznaczono, że choć podczas spotkania z royalsami nie obowiązują oficjalne reguły zachowania, wiele osób decyduje się na przestrzeganie tradycyjnie przyjętego protokołu. Dopuszczalny jest zarówno dyskretny ukłon, jak i najzwyklejsze uściśnięcie dłoni. Po maratonie „The Crown” zapewne każdy widz zapamiętał też różnicę między zwrotami grzecznościowymi „Your Majesty” i „Your Royal Highness”. Nie bez znaczenia jest kwestia ubioru. Eksperci zauważają, że zalecenia dotyczą także samych Windsorów. Według niepisanych zasad panie nie powinny nosić okazałych diamentów przed godziną osiemnastą, a każdy bez wyjątku musi mieć w walizce czarny strój na wypadek nagłej żałoby.

Meghan Markle utrzymywała również, że dworska etykieta zabraniała jej noszenia wyrazistych kreacji. „Przez większość czasu, kiedy mieszkałam w Wielkiej Brytanii, nie wkładałam kolorowych rzeczy. Z tego, co zrozumiałam, nie możesz mieć na sobie tego samego koloru, co królowa, jeśli uczestniczycie w tym samym wydarzeniu. To samo dotyczy innych wysoko postawionych członków rodziny” – mówiła w serialu dokumentalnym Netfliksa. Jednak wygląda na to, że nie wszyscy chcą trzymać się sztywnych konwenansów. Alexa Chung znalazła się na długiej liście osobistości zaproszonych w progi Pałacu Buckingham. Na wyjątkową okazję wybrała sukienkę, która może nie spodobać się zwolennikom tradycji.

Alexa Chung w prześwitującej sukience na spotkaniu z parą królewską. Modelka złamała zasady dress code’u?

Pierwszego dnia lutego król Karol i królowa Kamila zorganizowali bankiet w najsłynniejszej londyńskiej posiadłości. Pretekstem było wspólne świętowanie nowego roku księżycowego i powiązań Zjednoczonego Królestwa z Azją Południowo-Wschodnią. Alexa Chung postanowiła podkreślić swoje chińskie korzenie i włożyła projekt Huishana Zhanga. Luksusowa marka powstała w 2012 roku i postawiła sobie za cel „połączenie wschodniego dziedzictwa z zachodnimi wpływami” oraz „stworzenie romantycznej, wyrafinowanej i ponadczasowej filozofii”. Modelka uścisnęła dłonie królewskiej pary w zniewalającej sukience z kolekcji wiosna-lato 2023. Znaki szczególne? Niepozorny fason midi, prześwitująca tkanina o połyskującym wykończeniu, wysadzany kryształkami dekolt. Brytyjska it girl nazwała ją zwięźle „nagą sukienką”. „Naked dress for Bucky P.” – napisała pod instagramowym postem.

Podczas gdy jedni internauci byli oczarowani lookiem, inni wytykali modelce brak taktu. Nastroje wahały się od „wyglądasz zniewalająco” do „czy pałac przemieniono w klub nocny?”. Wszyscy oburzeni mogą odetchnąć z ulgą. Na zdjęciach z wydarzenia widać, że Alexa zakryła modne przezroczystości obszerną marynarką. Przeskalowane okrycie o męskim kroju w duecie z bieliźnianą sukienką to niezmiennie jeden z naszych ulubionych modowych trików. Nie pozostaje nam nic innego niż dodanie Alexy do redakcyjnego zestawienia królowych prześwitujących stylizacji. 

Chris Jackson - WPA Pool; Getty Images

Victor Virgile/Gamma-Rapho; Getty Images