Fototypy skóry klasyfikuje się na podstawie reakcji na słońce i tego, jak bardzo podatna jest na słoneczne oparzenia oraz jak łatwo się opala. Jednym z najjaśniejszych odcieni skóry, który jest bardzo wrażliwy na światło słoneczne, a jednocześnie był uznawany w dawnych czasach za symbol wysokiego statusu społecznego, jest alabastrowy.

Alabastrowa cera - czym się charakteryzuje?

Alabastrowa skóra już w dawnych latach była bardzo pożądana przez kobiety, jej posiadanie traktowano jako oznakę szlachetności i czystości, a te z pań, które nie mogły się nią pochwalić, za wszelką cenę usiłowały uzyskać efekt jasnej skóry przy użyciu kosmetyków. 

Alabastrowa cera - co to znaczy? Jej nazwa pochodzi od łacińskiego słowa "albus", oznaczającego biel, i określa karnacje od jasnej do bardzo jasnej z różowymi lub żółtawymi podtonami (najczęściej kremowobiałą lub bladożółtą), które mogą być wynikiem działania naturalnych pigmentów, jak również określonej ekspozycji na słońce. Wśród gwiazd, które są posiadaczkami alabastrowej cery można wymienić m.in. Natalie Portman, Anne Hathaway czy Nicole Kidman. 

Zalety posiadania alabastrowej skóry

Posiadaczki tego typu karnacji mogą nosić każdy kolor ubrania (począwszy od jaskrawych czerwieni, pomarańczy, ciemnych szarości, a nawet granatu) i niemal zawsze wyglądają świetnie. Dodatkowo potrzebują zaledwie minimalnej ilości makijażu, aby podkreślić swoją urodę. Ich cera naturalnie emanuje atmosferą tajemniczości, która sprawia, że inni chcą wiedzieć więcej o ich osobowości. 

Wady posiadania alabastrowej cery

Choć wiele osób z zewnątrz może komplementować osoby o bladej karnacji, one same często zmagają się z wadami posiadania tak jasnej cery. Problematyczne może być chociażby dopasowanie odpowiedniego odcieniu podkładu, który nie będzie odznaczał się na twarzy, czy ciągła potrzeba pamiętania o wysokim filtrze przeciwsłonecznym. Posiadacze alabastrowej skóry mogą również mieć problemy z niedoborem witaminy D, a także łatwo ulegać słonecznym poparzeniom.

Jak dbać o alabastrową cerę?

Pielęgnacja skóry powinna być priorytetem dla osób o alabastrowej cerze. Nierzadko stają one w obliczu zaczerwienień z powodu oparzeń słonecznych lub innych warunków klimatycznych. Warto, aby zawsze miały w swojej kosmetyczce krem łagodzący, który neutralizuje skórę i krem z filtrem przeciwsłonecznym, który powinny stosować niezależnie od pory roku. Ważne jest dbanie o oczyszczanie twarzy dwa razy dziennie, rano i wieczorem, i używanie cleansera, który zawiera naturalne składniki, takie jak np. aloes. Należy jednocześnie unikać chusteczek do demakijażu oraz ostrych mydeł chemicznych, ponieważ mogą one być zbyt szorstkie i drażniące dla alabastrowej skóry. 

Jasna karnacja jest bardziej wrażliwa i podatna na zmarszczki, a ekspozycja na słońce dodatkowo pogłębia ryzyko ich powstawania, dlatego jeśli jesteś posiadaczką alabastrowej cery, upewnij się, że w miarę wcześnie zaczęłaś stosować produkty przeciwstarzeniowe (najlepiej po 25. roku życia). W drogeriach szukaj produktów do pielęgnacji, które zawierają kolagen, retinol i kwas hialuronowy. Aby uzyskać dodatkowe nawilżenie, co drugi dzień stosuj odżywczą maseczkę na twarz - tę kupioną w sklepie lub wykonaną samodzielnie.

Czego unikać mając alabastrową skórę?

Nawet przy regularnym stosowaniu SPF, niektóre osoby o jasnej karnacji nadal mogą ulec poparzeniom słonecznym. Staraj się unikać długotrwałej ekspozycji skóry na słońce, a jeślu już to robisz, upewnij się, że jesteś odpowiednio wyposażona. Możesz chronić swoją skórę używając parasola, czapki/kapelusza lub ochronnych produktów przeciwsłonecznych. Nie zapominaj o noszeniu okularów przeciwsłonecznych blokujących promieniowanie UVA i UVB, aby nie tylko chronić oczy, ale także skórę wokół oczu, która jest najbardziej wrażliwa i podatna na zmarszczki.

Inną ważną rzeczą, której dobrze unikać jest niepotrzebne dotykanie wrażliwej skóry twarzy. Nasze ręce przenoszą zarazków, które potem mogą powodować nieprzyjemne infekcje i niedoskonałości.

Jak uzyskać alabastrową cerę?

Alabastrowa skóra jest często kojarzona z bladością, ale w rzeczywistości jest to zupełnie naturalna i zdrowa karnacja. Niemożliwe jest jednak uzyskanie trwałych efektów alabastrowo białej skóry, jeśli twoja karnacja jest naturalnie ciemniejsza. Za to bez względu na odcień cery, każdy może uzyskać nieskazitelną, wolną od niedoskonałości cerę, stosując naturalne sposoby.

Możesz poprawić stan zdrowia swojej skóry, stosując się do następujących zaleceń:

  • Codziennie nawilżaj skórę - zawsze usuwaj makijaż przed pójściem spać za pomocą kosmetyków do demakijażu, takich jak płyny micelarne lub naturalne oleje.
  • Codziennie myj twarz łagodnym środkiem oczyszczającym - używaj produktów pielęgnacyjnych, które pasują do Twojego typu skóry (cera sucha, cera mieszana, cera dojrzała).
  • Regularnie zmieniaj poszewki na poduszki - martwe komórki naskórka, bakterie i inne zanieczyszczenia na poduszkach mogą powodować powstawanie pryszczy.
  • Utrzymuj zdrową dietę - dodaj do swojej diety więcej owoców i warzyw oraz unikaj pokarmów pełnych cukru i tłuszczy. Niezdrowa żywność może wyzwalać hormony, które zwiększają produkcję sebum, przez co skóra staje się  podatna na trądzik, zapychanie i inne problemy.
  • Unikaj picia alkoholu, kartonowych soków i innych napojów wypełnionych cukrami i konserwantami. Spróbuj wyrobić w sobie nawyk picia wody. To może pomóc wypłukać szkodliwe toksyny z organizmu, które wywołują nadmierną produkcję sebum oraz utrzymać skórę nawilżoną i uniknąć efektów wysuszenia.