Afirmowanie marzeń to prosty i niewymagający sposób, który przynosi wiele pozytywnych efektów. Jeśli czujesz, że brakuje ci optymizmu i potrzebujesz zastrzyku pozytywnego myślenia, daj afirmacjom szansę. Nie spodziewaj się jednak, że dzięki nim twoje życie w ułamku sekundy diametralnie się zmieni – afirmacje nie działają w ten sposób. Mogą jednak dodać ci odwagi i pomóc uwierzyć w siebie. A wówczas zmiany przyjdą same!

Co to jest afirmacja?

Czym jest afirmacja? Przede wszystkim afirmacja kojarzy się z wypowiadanymi zdaniami o pozytywnym wydźwięku. Są świadomie wybierane i powtarzane tak, aby ich przekaz utrwalił się w świadomości osoby, która afirmuje.

Jednak, coraz częściej podkreśla się, że afirmacje to wszystkie myśli, jakie tylko pojawiają się w naszej głowie. Zwykle są mimowolne, bardzo często negatywne. Właśnie dlatego pozytywna afirmacja jest tak potrzebna – wpływa na to, w jaki sposób postrzegamy samych siebie i otoczenie, pomaga w zwalczeniu negatywnej energii.

Termin afirmacja ma swoje źródło w łacinie – „affirmatio” oznacza potwierdzenie, udzielenie zgody. Powtarzanie pozytywnych informacji o sobie ma zadziałać jak wydanie przyzwolenia na to, aby faktycznie nasze pragnienia się ziściły. Co istotne, pozytywna afirmacja nie oznacza wychwalania, a akceptację rzeczywistości – właśnie dlatego pomaga w zwalczaniu kompleksów i sprawia, że lepiej doceniamy to, co już mamy.

Afirmacja a manifestacja

Okazuje się jednak, że w spełnieniu marzeń pomóc może nie tylko afirmacja. Co to jest manifestacja? Czym się od siebie różnią?

Popularność manifestacji rośnie – przede wszystkim za sprawą TikToka. Jedną z popularniejszych metod manifestacji jest zapisywanie swoich pragnień, na przykład w zeszycie. Według niektórych technik daną frazę należy powtórzyć określoną ilość razy, aby zagwarantować sobie sukces.

Afirmacje natomiast kojarzone są z sentencjami, pozytywnymi frazami, które powtarza się na głos. Wiele afirmacji dotyczy tego, kim jesteśmy, natomiast wiele manifestacji skupia się na tym, czego pragniemy i co chcemy zdobyć.

Jednak, różnice pomiędzy afirmacją a manifestacja są tylko pozorne – tak naprawdę każda manifestacja polega na afirmowaniu. W obu przypadkach przede wszystkim chodzi o odkrycie, czego tak naprawdę potrzebujemy i zwizualizowanie swoich pragnień.

Jak działa afirmacja?

Niektórzy sceptycznie podchodzą do afirmacji i poddają ich skuteczność w wątpliwość. Jednak, afirmacja – chociaż nie od razu – faktycznie działa. W jaki sposób?

 1. Stworzenie afirmacji jest impulsem do zastanowienia się nad tym, czego pragniemy i jakie są nasze prawdziwe marzenia. A więc – zamiast niekonkretnego narzekania na obecne życie, w twojej głowie pojawia się precyzyjna wizja tego, do czego dążysz.
 2. Powtarzanie pozytywnych informacji o siebie samej sprawia, że twoja samoocena rośnie. Nawet jeśli początkowo czujesz wewnętrzny sprzeciw i nie wierzysz w to, co mówisz, wkrótce twoje poczucie własnej wartości wzrośnie. Przestaniesz podkreślać kompleksy i wytykać swoje wady – skupisz się na pozytywach.
 3. Gdy staniesz się pewniejsza siebie, osiąganie założonych celów przyjdzie z większą łatwością. To nie tak, że wszechświat postanowi spełnić twoje marzenia – sama to zrobisz, a afirmacje pozwolą ci pozostać skoncentrowaną na obranym celu i przekonaną o własnej wartości.

Czy afirmacje pomagają na stres?

Afirmacjami zainteresowali się także psychologowie. Badania przeprowadzone przez Uniwersytet w Waterloo potwierdzają, że afirmacje świetnie działają na osoby z niepewną, ale wciąż pozytywną, samooceną. Wówczas nie ma wątpliwości, że mogą redukować stres i wpływać na poczucie szczęścia i odprężenia.

Co innego jednak w przypadku osób, których samoocena jest wyjątkowo negatywna. Wówczas powtarzanie afirmacji nie wpłynie pozytywnie, a wręcz może pogłębić gorszy stan – przypomni afirmującym o tym, że ich życie nie wygląda tak, jak by tego chcieli. Nie tylko nie obniży poziomu stresu, ale wręcz może stać się przyczyną zdenerwowania i zestresowania.

Dlatego, o ile afirmacje są świetnym pomysłem dla wzmocnienia samooceny u osób zdrowych, o tyle nie poleca się podejmowania prób wyleczenia w ten sposób depresji czy innych chorób psychicznych – zwłaszcza na własną rękę!

Jak afirmować skutecznie?

Co to znaczy afirmować? Jak robić to skutecznie? Afirmacje korzystają z mechanizmów autosugestii. Aby być dla siebie jak najbardziej przekonującą, trzymaj się kilku zasad:

 1. Powtarzaj afirmacje przed lustrem, patrząc w swoje odbicie.
 2. Zadbaj o to, aby twój głos brzmiał pewnie i stanowczo.
 3. Nie zapominaj o afirmacjach – ustal porę dnia, podczas której chcesz afirmować i trzymaj się wyznaczonego terminu. 
 4. Aby zawsze pamiętać o afirmacjach, zapisz je na niewielkich, samoprzylepnych karteczkach i umieść w różnych miejscach – na ekranie monitora, przy lustrze czy na lodówce, dzięki czemu twój umysł przypomni sobie o pozytywnym przekazie kilka razy w ciągu dnia.
 5. Najskuteczniejsze są afirmacje samodzielnie ułożone – dlatego, zanim przejdziesz do praktyki, zapisz to, do czego dążysz.

Jednak, nawet jeśli będziesz postępować zgodnie z wymienionymi zaleceniami, afirmacje się nie sprawdzą, jeśli nie będziesz wierzyć w ich skuteczność. Jeśli podchodzisz do afirmowania sceptycznie i spodziewasz się, że nie uda ci się osiągnąć zamierzonych celów – prawdopodobnie tak właśnie się stanie. Szczerze podejście i pozytywne nastawienie to klucz do sukcesu.

Jak zapisywać afirmacje?

Zanim zdecydujesz się regularnie powtarzać daną sentencję, poświęć chwilę uwagi na to, aby ją odpowiednio skonstruować. Postępuj zgodnie z kilkoma zaleceniami:

 1. Afirmacje nie dotyczą tego, co będzie i co dopiero się stanie – dlatego zrezygnuj z czasu przyszłego. Zamiast „będę szczęśliwa” afirmuj „jestem szczęśliwa”. Korzystaj z trybu dokonanego.
 2. Unikaj zaprzeczeń. Dzięki temu będziesz jak najbardziej precyzyjna i sprawisz, że twoje afirmacje będą wolne od negatywnej energii. Postaw wyłącznie na pozytywne myśli!
 3. Bądź precyzyjna. Afirmacja nie musi zawierać w sobie wiele szczegółów, istotne jednak, abyś dokładnie wiedziała, co oznaczają wypowiadane przez ciebie słowa i potrafiła sobie zwizualizować obraz swoich pragnień.
 4. Krótko i zwięźle – długie afirmacje będą dla ciebie męczące. Dlatego lepiej wybrać kilka krótszych, które bez problemu zapamiętasz.

Jeśli nie czujesz się komfortowo powtarzając afirmację na głos i wolisz je zapisywać, przeznacz na to osobny zeszyt. Pamiętaj jednak, aby pozostać skupiona i skoncentrowana – mechanicznym przepisywaniem nie przyciągniesz do siebie dobrej energii!

Afirmacje wdzięczności – przykłady

Nie tylko afirmacje szczęścia – spróbuj skupić się także na wdzięczności, dzięki czemu docenisz to, co już masz i na nowo pokochasz swoje życie. Afirmować możesz za pomocą samodzielnie skonstruowanych sentencji, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby zainspirować się gotowymi propozycjami:

 • Dziękuję za to, że czuję się bezpieczna.
 • Jestem wdzięczna za moje zdrowie.
 • Doceniam to, jacy ludzie mnie otaczają – dziękuję za moich bliskich.
 • Czuję wdzięczność – doceniam moje życie i kocham je.
 • Dziękuję za to jak wyglądam – akceptuję siebie.
 • Jestem zdrowa, pełna sił, niezależna i szczęśliwa – doceniam to, kim jestem.
 • Jestem pełna wdzięczności za wszystko to, co mnie spotkało.
 • Dziękuję za marzenia, które spełniam i za cele, które realizuje.
 • Jestem wdzięczna za okazywaną mi życzliwość, sympatię i przyjaźń.
 • Doceniam otaczające mnie bogactwo i dobrobyt.

Afirmacje miłości – przykłady

Podczas afirmowania możesz stawiać w centrum różne życiowe wartości – popularne są afirmacje bogactwa, wdzięczności czy właśnie miłości. Jak afirmować miłość? Zapoznaj się z przykładami:

 • Jestem otwarta na spotkanie miłości.
 • Moje serce jest gotowe na miłość.
 • Kocham siebie i otaczający mnie świat.
 • Jestem kochana.
 • Zasługuję na miłość.
 • Uwalniam miłość do siebie i do świata.
 • Dziękuję za miłość, jaka jest mi okazywana.
 • Dzielę się miłością z innymi.