Nie chcesz, by częste mycie włosów źle odbiło się na ich kondycji? Wybierz szampon bez SLS. Pozbawiona go łagodna formuła myjąca nie wysuszy nawet zniszczonych, puszących się kosmyków.

Czy jest SLS w szamponach i dlaczego może szkodzić włosom?

SLS, czyli Sodium Lauryl Sulfate, to najpopularniejszy detergent stosowany masowo w szamponach. Znajdziesz go w niemal każdym drogeryjnym produkcie tego typu. Dzięki niemu kosmetyk mocno się pieni i skutecznie usuwa sebum oraz zanieczyszczenia. Jednak SLS jest składnikiem nie tylko produktów do włosów, ale także… płynów do mycia naczyń, proszków do prania czy odplamiaczy. Co to oznacza? Że używając produktów z mocnymi detergentami pozbawiasz swoje włosy oraz skalp naturalnej warstwy ochronnej, która zapobiega odparowywaniu wody. To dlatego twoje kosmyki są cały czas suche mimo używania odżywek, a skóra głowy jest napięta, swędzi i łuszczy się.

Jeśli masz włosy farbowane i zniszczone oraz chcesz, by codzienne mycie ich nie wysuszało, sięgnij po szampony bez SLS. Zawierają one łagodniejsze detergenty (np. Lauryl Glucoside, Cocamidopropyl Beatine, Ammonium Lauryl Sulfate), które nie wysuszają i nie powodują uczuleń. Pomagają one przywrócić równowagę skórze głowy, a także sprzyjają regeneracji uszkodzonych pasm.

Postanowiłyśmy przeanalizować składy szamponów nawilżających dostępnych na rynku i wybrałyśmy takie, które pozbawione są SLS. Dzięki temu nie nadwyrężą kondycji twoich włosów, a jednocześnie skutecznie je oczyszczą.

Szampony bez SLS: Kérastase Aura Botanica Riche Naturalna kąpiel do włosów suchych

Zawiera łagodne detergenty: Decyl Glucoside, Sodium Lauroyl Sarcosinate, Coco-Betaine

To szampon, który nie tylko oczyszcza, ale przede wszystkim odżywia włosy – są po nim nawilżone i gładkie aż do 48 godzin. Skomponowany w 96% z substancji naturalnego pochodzenia, zawiera w sobie pielęgnujące oleje z orzecha brazylijskiego i otrębów ryżu tajskiego, które wygładzają łuski włosa. Pasma są nabłyszczone, miękkie w dotyku i podatne na stylizację.

Szampony bez SLS: Basiclab Szampon do włosów suchych

Zawiera łagodne detergenty: Disodium Laureth Sulfosuccinate, Cocamidopropyl Betaine, Lauryl Glucoside

Szampon przeznaczony głównie do włosów zniszczonych. Zawiera kompozycję nawilżających olejków: arganowego, jojoba, kokosowego, które odżywiają oraz nawilżają włosy i skórę głowy. Kosmetyk nadaje pasmom blask, wygładza je i zapobiega puszeniu się.

Zobacz: Puszące się włosy - jak je wygładzić? 6 sposobów

Szampony bez SLS: Moroccanoil Hydrating Shampoo

Zawiera łagodne detergenty: Sodium Lauroyl Sarcosinate, Cocamidopropyl Hydroxysultaine, Cocamidopropyl Betaine

To jeden z flagowych produktów od Moroccanoil. Szampon dedykowany jest włosom odwodnionym, które potrzebują dużej dawki nawilżenia. Jest bogaty w olej arganowy zawierający nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminę E, witaminę A oraz czerwone algi (silny antyoksydant). Przywraca włosom zdrowy połysk, gładkość i podatność na układanie.

Szampony bez SLS: Natura Siberica Siberian Iris Shampoo

Zawiera łagodne detergenty: Sodium Coco-Sulfate, Cocamidopropyl Betaine, Lauryl Glucoside

Ten syberyjski szampon zawiera 98,1% składników pochodzenia naturalnego i odznaczony jest certyfikatem ECOCERT. Został stworzony z myślą o włosach farbowanych. Oprócz tego, że dba o właściwy poziom nawilżenia włosów, wydobywa także naturalną głębię koloru i nadaje pasmom zdrowy połysk.

Szampony bez SLS: John Masters Organics Szampon do włosów suchych z wieczornym pierwiosnkiem

Zawiera łagodny detergent: Sodium Lauroyl Methyl Isethionate

Szampon John Masters Organics ma świetny, naturalny skład. Zastosowano w nim bardzo łagodny detergent pochodzący z orzecha kokosowego, który najczęściej można spotkać w kosmetykach dla dzieci jako zastępstwo dla SLS i SLES. Ponadto, na pierwszym miejscu w składzie widnieje w nim organiczny sok z aloesu o właściwościach łagodzących. Szampon zawiera także pielęgnujący olej z wiesiołka, z awokado i jojoba, które gwarantują odżywienie, nawilżenie i wzmocnienie zniszczonych pasm.

Sprawdź też: Olejowanie włosów - jaki olej i która metoda dają najlepsze efekty?

Szampony bez SLS: Naturativ Szampon Regeneracja

Zawiera łagodne detergenty: Ammonium Lauryl Sulfate, Lauryl Glucoside

Trudno wyliczyć wszystkie cenne składniki, które znalazły się w składzie tego szamponu. Wzmacniający cebulki włosowe wyciąg z awokado, nawilżające ekstrakty z figi i hibiskusa, kondycjonująca betaina i inulina, stymulująca porost włosów kozieradka – to tylko kilka z nich. Jest doskonały do włosów przesuszonych, zmęczonych farbowaniem i innymi zabiegami. Pomaga przywrócić równowagę skórze głowy po zastosowaniu substancji chemicznych bezpośrednio na skalp (co ma miejsce podczas koloryzacji całościowej).

Zobacz też: Naturalne odżywki do włosów bez silikonów - ranking top 7

Szampony bez SLS: Vianek Nawilżający szampon do włosów

Zawiera łagodne detergenty: Cocamidopropyl Betaine, Lauryl Glucoside

Ten bardzo delikatny szampon polskiej marki zawiera kompleks składników o działaniu nawilżającym i ochronnym – m.in. glicerynę, pantenol i proteiny owsa. Jego skład wzbogaca też cenny olej z kiełków pszenicy, który regeneruje łuski włosów. Z kolei ekstrakt z korzenia mniszka (Taraxacum Officinale Root Extract – na wysokim, 5. miejscu w składzie, zaraz za gliceryną) odżywia i zatrzymuje wilgoć, dzięki czemu włosy po umyciu są gładkie, lśniące i elastyczne. Szampon kupisz w drogeriach Hebe.

Zobacz też: Najlepsze szampony nawilżające do suchych włosów - ranking top 9

Szampony bez SLS: ECOLAB Szampon laminujący

Zawiera łagodne detergenty: Sodium Cocoyl Isethionate, Cocamidopropyl betaine, Lauryl Glucoside

Dzięki temu szamponowi możesz uzyskać efekt lśniących, sypkich i zdrowo wyglądających włosów. Jego istotny składnik stanowią proteiny jedwabiu, które regenerują, ułatwiają układanie pasm oraz dają efekt bio-laminowania. Ekstrakt z magnolii (Magnolia Acuminata Bark Extract – na 3. miejscu w składzie) w połączeniu z kompleksem kwasów owocowych wzmacnia blask włosów, ułatwia rozczesywanie oraz poprawia stan skóry głowy. Szampon kupisz w drogeriach internetowych i sklepach z organicznymi kosmetykami.

Kiedy używać szamponów z SLS?

Przy codziennym stosowaniu, szampony z silnymi detergentami mogą wysuszać pasma. Jednak fryzjerzy i trycholodzy nie zachęcają do ich całkowitego wyeliminowania. Po ten kosmetyk warto sięgać raz na dwa-trzy tygodnie, aby uniknąć gromadzenia się na włosach silikonów i resztek produktów do stylizacji. Łagodne środki mogą nie domywać ich całkowicie, przez co na kosmykach będą gromadzić się niepożądane substancje. Używając raz na jakiś czas szamponu z SLS będziesz mieć pewność, że włosy i skalp są dokładnie oczyszczone.

Czytaj też: Dlaczego powinnaś używać szamponów oczyszczających?