Iris Apfel najpopularniejszy cytat 

Oczywiście pierwszy cytat nie będzie zaskoczeniem, ale czyż nie jest ikoniczny?

"More is more and less is bore” - "Więcej to więcej, a mniej to nuda"

Te słowa legendy świata mody to parafraza równie słynnego "Mniej znaczy więcej" Miesa van der Rohego i w przypadku Iris jakże prawdziwa. Zawsze bawiła się modą. Była znana z ogromnych oprawek okularów, czerwonych ust i wielobarwnych stylizacji, w których tkaniny i wzory przeplatały się ze sobą. 

Iris Apfel cytatyGetty Images/ Desiree Navarro / Contributor

Iris Apfel o pięknie

„Jeśli nie jesteś piękna, naucz się taka być i wypracuj swój własny styl”

Projektantka nie podążała za kanonem urody i zmieniających trendów, wręcz przeciwnie kochała być sobą. Przez życie szła z podniesioną głową, tworząc niepowtarzalny wizerunek, który był przede wszystkim autentyczny.

„Jeśli powiem ci, co robić, to nie jest już twój styl. Twój styl musi pochodzić z głębi ciebie. Stylu nie da się kupić albo nauczyć – on jest w twoim DNA” 

Iris Apfel o partnerstwie

W 1947 roku, tuż po wojnie, Iris poznała swojego męża - Carla Apfela. Rok później para się pobrała i spędziła wspólnie 68 lat życia. Recepta na prawdziwy, szczęśliwy, a zarazem długoletni związek? Iris mawiała: 

„Wybierz partnera, który świętuje twoje sukcesy”

Iris Apfel cytatyGetty Images/ Joe Kohen / Stringer

Iris Apfel o zasadach

"Nie mam żadnych zasad, ponieważ łamanie ich, byłoby tylko stratą czasu"

Iris nie lubiła tracić czasu, wiedziała, że każda chwila jest na wagę złota i trzeba ją doceniać. Mówi się, że nie znamy dnia ani godziny, w końcu na każdego z nas przychodzi czas.

„Teraźniejszość to wszystko, co masz. Przeszłość nie wróci, przyszłości jeszcze tu nie ma. Więc żyj każdego dnia, jakby był ostatnim. I pewnego dnia będziesz mieć rację” 

Iris Apfel cytatyGetty Images/ Astrid Stawiarz / Stringer

Iris Apfel o ocenianiu innych

"Nie oceniam ubrań innych ludzi. Lepiej być szczęśliwą niż modną"

Mimo ogromnej wiedzy i nienagannego gustu, Iris nie oceniała innych. I choć na swojej drodze natrafiamy na ludzi, którzy nas oceniają, nie bądźmy jak oni. Róbmy swoje, bo jak podkreślała ikona stylu, na końcu ważniejsze jest byciem szczęśliwym niż modnym. 

Filozofia życiowa Iris Apfel i jej podejście do świata to inspiracja dla każdej z nas. Słowa ikony nie tylko przypominają nam o sile indywidualności i autentyczności, ale także zachęcają do eksperymentowania, wyrażania siebie poprzez ubiór oraz odkrywania piękna we wszystkich aspektach życia. Iris Apfel przełamywała konwenanse związane z wiekiem, płcią czy definicją "dobrego gustu". Przytoczone cytaty to odbicie jej niezwykle osobowości, dzięki której możemy odnaleźć motywację, by bez oglądania się na innych podążać własną drogą.

Pamiętaj jesteś wyjątkowa!