Tauron Nowa Muzyka to jeden z najpopularniejszych festiwali w naszym kraju, choć co ciekawe, nie promuje artystów puszczanych w ogólnopolskich festiwali. Wydarzenie trafia w niszę, co więcej, jest skierowane do alternatywnych słuchaczy. Ten wybór procentuje i jest doceniany także poza Polską - Tauron Nowa Muzyka już trzy razy otrzymał nagrodę dla najlepszego małego festiwalu w Europie. Na kogo czekamy w tym roku? Na te występy czekamy niecierpliwie. 

1. Kraftwerk na Tauron Nowa Muzyka 2019

Zespół-ikona, którego początki sięgają lat 70. Panowie znani są również z futurystycznej scenografii w wersji 3D. To coś więcej niż muzyka, czy koncert, to multimedialny projekt artystyczny (nazywany "Gesamtkunstwerk"). Na dodatek, Kraftwerk przez lata inspirował takich twórców jak Aphex Twin, David Bowie, Depeche Mode, Daft Punk, czy New Order. "Zafascynowani futuryzmem i ekspresjonizmem oraz rozwojem technologicznym, rozpoczęli eksperymenty z robotyką i elektroniką. Nowatorskie podejście przyniosło im międzynarodową sławę. W latach 70. i 80. Kraftwerk stworzyli ścieżkę dźwiękową do ery cyfrowej, która miała dopiero nadejść. Pod koniec drugiej dekady XXI wieku ich muzyka wciąż brzmi niezwykle świeżo i pozostaje aktualna" - możemy przeczytać w informacji prasowej. 

2. Skepta na Tauron Nowa Muzyka 2019

Olivia Rose

To jedyny, tegoroczny koncert rapera w Polsce. Dlaczego warto pójść na jego występ? Brytyjczyk o nigeryjskich korzeniach jest jednym z prekursorów stylu grime - to miks takich gatunków jak UK garage, hip-hop, drum and bass czy dubstepu (do przedstawicieli nurtu należą również Dizzee Rascal oraz Stormzy). Charyzmatyczny i rozpalający tłum. Na swoim koncie ma cztery studyjne albumy i pięć nieoficjalnych mixtape’ów. Skepta jest również współautorem hitu A$AP Rocky’ego „Praise The Lord (Da Shine)”

3. Rhye na Tauron Nowa Muzyka 2019

Genevieve Medow Jenkins

To będzie niesamowite show. Nie tylko chodzi o wyjątkowy głos Mike'a Milosha, czy zmysłowe brzmienie. Koncert tego projektu odbędzie się w sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach i przy okazji zainauguruje 14. edycję Tauron Nowa Muzyka. Już nie możemy doczekać się aż posłuchamy na żywo "The Fall", "Woman",  czy "Open". 

4. Apparat na Tauron Nowa Muzyka 2019

Phil Sharp

Uwielbiamy go w zespole Moderat, ale w wersji solo również jest niezwykły. Apparat zaczynał od techno, by potem tworzyć własną wersję elektroniki, z elementami ambientu. Sascha Ring tworzy również utwory dla produkcji kinowych, czy telewizyjnych. Jego muzykę mogliście usłyszeć w takich tytułach jak "Breaking Bad", "Nikita", "Dark", "Leopardi", czy "Anihilacja".

5.  GusGus na Tauron Nowa Muzyka 2019

Fani islandzkich brzmień powinni skakać z radości - do Katowic przyjedzie również GusGus. W ubiegłym roku do sprzedaży trafił 10 album grupy "Lies Are More Flexible" i to właśnie tę płytę będą promować producent Birgir Thorarinsson i wokalista Daníel Ágúst. "Mieszanka ambientu, downtempo i synthwave oraz starsze hity grupy gwarantują mocny występ na festiwalu."