Czy mycie głowy codziennie jest szkodliwe?

Na temat codziennego mycia głowy powstało wiele mitów. Najpopularniejszy z nich głosi, że robienie tego codzienne jest szkodliwe dla włosów i prowadzi do podrażnień, przetłuszczania się skóry, a nawet łupieżu. To nie do końca prawda, ponieważ wszystko zależy od jednego, bardzo ważnego aspektu. 

„Skórę głowy zaleca się myć tak często, jak odczuwamy potrzebę. Codzienne mycie jest zalecane osobom zmagającym się z przetłuszczaniem, hiperhydrozą czy np: zaburzeniami hormonalnymi. Nie wpływa ono na pogorszenie ogólnej kondycji pod warunkiem, że wybieramy produkty dedykowane naszej skórze głowy, a nie włosom. W celu sprawdzenia typu, warto wybrać się na badanie trichoskopowe. W przypadku zbyt rzadkiego mycia możemy doprowadzić do łupieżu, infekcji skórnych czy nadmiernego świądu”, wyjaśnia trycholożla i psycholog Martyna Pobuta.

Jakie produkty stosować, żeby nie myć głowy codziennie?

Nie ma jednak nic złego w tym, jeżeli chcesz zyskać jeden dzień ekstra bez mycia włosów. Prawidłowo dobrane produkty, dedykowane problemom skórnym, pomogą ci ustabilizować poziom wydzielania sebum. „Najważniejszym aspektem w walce z przetłuszczająca się skórą głowy jest wybór odpowiednich dermokosmetyków. W przypadku skór przetłuszczających w pierwszej kolejności wybierajmy peelingi, które oczyszczą skórę głowy i przygotują na lepsze wchłanianie składników aktywnych”, wskazuje ekspertka Martyna Pobuta. Poniżej znajdziesz listę rekomendowanych produktów, które sprawią, że przestaniesz myć włosy codziennie. 

Peeling do skóry głowy z kwasem mlekowym Bandi

Zgodnie z zaleceniami ekspertki, podstawowym produktem w pielęgnacji powinien być peeling do skóry głowy. Ten normalizujący kosmetyk delikatnie, ale dokładnie oczyszcza skórę głowy. Mocznik i kwas mlekowy usuwają nadmiar naskórka oraz inne zanieczyszczenia. Dzięki temu odblokowują mieszki włosowe. Jest na tyle delikatny, że mogą stosować go nawet wrażliwcy, którym na pewno spodoba się obecność alantoiny. Ten składnik aktywny łagodzi podrażnienia. Peeling stosuj raz w tygodniu i wmasuj w głowę a następnie zmyj szamponem po około 10 minutach. Poczujesz różnicę nie tylko na skórze, ale również w odbitych od nasady włosach. 

Lekki szampon do włosów Vichy

Bestsellerowy szampon Vichy Dercos to idealny produkt do częstego stosowania. Jest hipoalergiczny i nadaje się dla wrażliwego skalpu. Występuje w dwóch wersjach: zielona eliminuje problem łupieżu, z kolei czerwona sprawia, że włosy są miękkie, gładkie i mniej wypadają. Dodatkowo produkty przywracają równowagę skórze, dbając o jej mikrobiom, co jest kluczowe w walce z przetłuszczaniem się.

Detoksykujący szampon Resibo 

Ten produkt warto mieć na swojej półce, jeżeli nie chcesz myć głowy codziennie. Raz w tygodniu zafunduj włosom porządną kurację oczyszczającą z detoksykującym szamponem, np. Deep Wash od Resibo. Zawiera składniki przeciwzapalne i wzmacniające, które przyspieszają procesy naprawcze. Dzięki dostarczeniu odpowiednich substancji, skóra głowy i włosy są wypielęgnowane, dokładnie oczyszczone i nie przetłuszczają się tak szybko. 

Puder zwiększający objętość włosów Got2Be

Jeżeli twoje włosy szybko się przetłuszczają, warto mieć pod ręką puder do stylizacji, który w kilka sekund zwiększa objętość, tworząc piękną fryzurę. Najlepsze jest to, że kosmyki ułożysz za pomocą palców! Możesz również stopniować moc produktu. To doraźne rozwiązanie nie jest remedium na przetłuszczającą się skórę głowy, ale zdecydowanie dzięki niemu zyskasz choćby jeden dodatkowy wieczór bez mycia włosów. A w połączeniu z pielęgnacyjnymi dermokosmetykami uzyskasz świetny efekt stylizacyjny. 

Suchy szampon Kerastase 

Kosmetyk do zadań specjalnych, który przedłuży świeżość włosów nawet o kilka dni. W zależności od potrzeb, nałóż go dzień lub dwa po umyciu i ciesz się pięknym zapachem, wspaniałą objętością, a przede wszystkim naturalnym i świeżym efektem. Suchy szampon Kerastase pochłania sebum i zapewnia cudowną świeżość. Dodatkowym atutem jest odurzający, luksusowy zapach.

Należy zaznaczyć, że przetłuszczanie się skóry głowy to nie zawsze problem złej pielęgnacji. „Kiedy dobrze dobrane produkty nie pomagają, a włosy wciąż wyglądają na tłuste, warto skonsultować się ze specjalistą, np. z endokrynologiem, ponieważ przyczyna może znajdować się w naszym organizmie, m.in. w przypadku zaburzeń hormonalnych, cukrzycy typu II czy hipoglikemii reaktywnej. Warto zaznaczyć, że nadmiernemu przetłuszczaniu naszej skóry mogą sprzyjać dodatkowo czynniki takie jak: stres, dieta bogata w ostre przyprawy, niedobory witamin A, E czy cynku oraz wysoka temperatura np. w suszarce”, dodaje trycholożka Martyna Pobuta.