My już odliczamy dni do premiery "1983" na Netflix. Pierwszy polski serial dla amerykańskiej platformy miał swoją oficjalną prezentację 15 listopada. W warszawskim Teatrze Dramatycznym zjawił się cały zespół odpowiedzialny za "1983" z reżyserkami na czele. Agnieszka Holland, Kasia Adamik, Olga Chajdas i Agnieszka Smoczyńska chętnie opowiadały o swoim najnowszym projekcie. 69-letnia Holland stojąc na scenie teatru przyznała, że była to jedna z najlepszych ekip z jakimi miała okazję pracować, a przecież w jej filmografii znajdziemy takie tytuły jak "House of Cards", "Pokot", "The Killing", "Całkowite zaćmienie", czy "Kopia mistrza". Zaproszeni goście mieli również okazję zobaczyć pierwsze odcinki "1983". To opowieść o tym jak wyglądałaby Polska, gdyby nadal panował wcześniejszy ustrój. Serial "zaskakująco łączy gatunki - wartka akcja i wątek kryminalny przeplata się z historią miłosną i opowieścią o poszukiwaniu prawdy - a wszystko to na tle międzynarodowego spisku w pełnym tajemnic świecie, w którym to Polska zdaje się rozdawać karty."  A w rolach głównych zobaczymy takie gwiazdy jak Robert Więckiewicz, Maciej Musiał, Michalina Olszańska, Andrzej Chyra, czy Edyta Olszówka. Dlaczego warto obejrzeć "1983"? Poznajcie powody:

1. Historia opowiedziana w "1983"

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Prawdę trudno jest odkryć.

Post udostępniony przez 1983 (@1983netflix) Lis 7, 2018 o 7:37 PST

W 1983 roku dochodzi do strasznego ataku terrorystycznego. To pozbawia Polaków nadziei na wyzwolenie. 20 lat później Związek Radziecki nadal istnieje, a w naszym kraju panuje socjalizm. Nie istnieją wolne media, porządku pilnuje Milicja i Służba Bezpieczeństwa, a partia "dba" o wygodę swoich obywateli. Poznajemy młodego studenta prawa i symbol wydarzeń sprzed kilku dekad z idealistycznym podejściem do życia oraz świata. Z drugiej strony mamy Anatola, skompromitowanego oficera śledczego, który w pewnym momencie zaczął zadawać zbyt dużo pytań a to przyczyniło się do jego degradacji w strukturze milicji. Mamy jeszcze  bojowników walczących o wolność traktowanych przez władzę jako terrorystów. Czy uda im się wcielić swój plan w życie i obalić rząd? O co chodzi ze spiskiem odkrytym przez Kajetana i Anatola? Im bardziej zaczynają drążyć tę sprawę tym bardziej robi się niebezpiecznie.

Fabuła wciąga już od pierwszych minut!

2. Detale w serialu "1983"

Na potrzeby "1983" wszystko wymyślono od nowa! Gdyby nadal panowała żelazna kurtyna nie mielibyśmy dostępu do technologii oferowanej przez koncerny typu Apple, czy Samsung. Obywatele używają za to nowoczesnych smartfonów o nazwie Traszki. Co więcej, w Warszawie mielibyśmy więcej niż dwie stacje metra (chociaż jeden pozytyw). Do zakazanych książek należą m.in. "Dziady" Mickiewicza, "1984" Orwella, a nawet... "Harry Potter i kamień filozoficzny" j. K. Rowling! Przypatrujcie się detalom, bo te są często zaskakujące.

3. Scenografia i kostiumy w "1983"

W mieszkaniu statystycznego Polaka nadal króluje "popularna" meblościanka, z drugiej strony ministrowie mieszkają w nowoczesnych domach, które śmiało mogłyby trafić na łamy magazynów o wnętrzach i dizajnie. Na dodatek, obywatele nadal jeżdżą starymi maluchami czy polonezami. Nawet jeśli poznacie niektóre miejsca, lokacje zostały specjalnie dostosowane, żeby udawać uniwersytet czy dzielnicę "Mały Sajgon". Za scenografię odpowiedzialna była Anna Anosowicz, która pracowała przy takich produkcjach jak "Nina", "53 wojny", "Powidoki", "Miasto 44", czy "Jesteś Bogiem". Kostiumografka Katarzyna Lewińska ("Eter", "Nina", "Cicha noc", "Pokot") zaprojektowała nowe mundury oficerskie, a gdzieniegdzie zobaczycie projekty marki MISBHV!

4. Zdjęcia w serialu "1983"

Kolejne zalety "1983" to zdjęcia. Tomasz Naumiuk i Arkadiusz Tomiak doskonale uchwycili atmosferę tej polskiej produkcji dla Netfliksa. Odbijające się w szkle postacie, ogrom i monumentalność budynków rządowych, socrealistyczne osiedla. Pokazane obrazki świetnie uzupełniają całą opowieść, której pomysłodawcą i autorem scenariusza jest Joshua Long.

5. Obsada w serialu "1983"

Na ekranie zobaczymy sporo znanych polskich aktorów. Angaż do "1983" otrzymali m.in. Andrzej Chyra (świetnie odnalazł się w roli polityka!), Zofia Wichłacz, Mirosław Zbrojewicz, Ewa Błaszczyk, Edyta Olszówka, Agnieszka Żulewska, czy Agnieszka Glińska. Jednak całe show należy do tej trójki - Roberta Więckiewicza, Michaliny Olszańskiej i Macieja Musiała. Ten ostatni pokazuje swoje nowe oblicze. Zapomnijcie lepiej o Rodzince.pl!

"1983" trafi na platformę Netflix 30 listopada 2018 roku.