"13 powodów" powraca! Zaledwie tydzień temu Netflix oficjalnie potwierdził drugi sezon tej popularnej produkcji. Teraz możemy przekazać wam pierwsze informacje na ten temat. Scenarzyści już zbierają pomysły na kolejne historie, a premiera nowych odcinków zaplanowana jest na 2018 rok. Drugi sezon "13 powodów" już wkrótce, co będzie się działo? Koniecznie przeczytajcie.

"13 powodów": drugi sezon

Wiemy już, że w drugim sezonie serialu "13 powodów" śmierć Hannah nadal będzie jednym z kluczowych wątków. Wiadomo również, że dojdzie do procesu, który wytoczyli rodzice nastolatki. Netflix podał także, że zobaczymy inną perspektywę wydarzeń opowiedzianych przez Hannah (nie będzie już narratorem). Co więcej, dowiemy się wreszcie co stanie się dalej z Bryce'em (podobno ma "dostać to na co zasłużył") oraz Jessiką. Nie będzie już więcej taśm, ale twórcy zamierzają się skupić na "toksycznej męskości" i dojrzewaniu u nastoletnich chłopców (jak postrzegają i odnoszą się do dziewczyn oraz kobiet). Jesteśmy ciekawi jak rozwinie się wątek Tylera oraz Tony'ego.

"13 powodów": o czym jest serial?

Produkcja "13 powodów" skupia się na losach nastolatka Clay'a Jensena, który pewnego dnia znajduje pod drzwiami paczkę z kasetami od Hannah. Dziewczyna dwa tygodnie wcześniej popełnia samobójstwo, a na nagraniach ujawnia dlaczego to zrobiła. Clay jest jednym z tych powodów... 

W "13 powodach" zagrali: Dylan Minnette, Katherine Langford, Kate Walsh, Brain D'Arcy James, Derek Luke, Brandon Flynn, Justin Prentice, Alisha Boe, Christian Navarro i Tommy Dorfma. Za reżyserię odpowiedzialny jest Tom McCarthy ("Spotlight"), a scenariusz to dzieło laureata nagrody Pulitzera, Briana Yorkeya. Serial składa się z 13 odcinków. Za jego produkcję odpowiada wokalistka i aktorka Selena Gomez, która początkowo miała wcielić się w Hannah Baker. Po emisji odcinków, okazało się, że "13 powodów" wzbudza sporo kontrowersji. Zaniepokojeni są rodzice oraz organizacje wspierające osoby zmagające się z chorobami psychicznymi. W kilku kanadyjskich szkołach wprowadzono nawet zakaz rozmawiania o serialu. W związku z tak poważnymi zarzutami twórcy produkcji uruchomili kryzysową infolinię 13ReasonsWhy.info. A Netflix udostępnił też specjalny epizod "Beyond the Reasons", gdzie ekipa i aktorzy dyskutują na temat dramatycznej decyzji nastolatki.

"13 powodów": książka

"13 powodów" to ekranizacja międzynarodowegobestselleru Jaya Ashera o tym samym tytule. Książka opowiada o samobójstwie uczennicy Hanny Baker, która przed śmiercią nagrała 13 kaset magnetofonowych, na których podaje powody odebrania sobie życia. Każda historia jest powiązana z inną osobą, która w założeniu autorki ma być też adresatem taśm, a następnie przekazać przesyłkę kolejnej osobie. Jeśli ktoś postanowi przerwać łańcuch, kolejna osoba otrzyma osobne pudełko od dodatkowo wtajemniczonego w tę sprawę kolegi Hanny. Powieść zdobyła 1 miejsce na liście najlepszych książek według New York Timesa.

"13 powodów": podobne seriale

Trudno znaleźć drugi taki serial dla nastolatków jak "13 powodów", ale wielu widzów jak i krytyków stawia obok niego "Riverdale" (w Polsce dostępny na platformie Netflix). Produkcja kanału CW oparta jest na serii komiksów wydawanych przez Archie Comics. Fabuła opowiada historię licealistów z małego miasteczka Riverdale, którzy ukrywają między sobą sekrety. W międzyczasie dochodzi do zabójstwa bogatego nastolatka.

Cytaty z "13 powodów":

"Trudno mówić o rozczarowaniu, gdy potwierdzają się twoje oczekiwania".

"Nie panujesz już prawie nad niczym. I w pewnej chwili masz już dość walki, jesteś zbyt zmęczony, i postanawiasz sobie odpuścić. Pozwolić, by stała się tragedia..."

"Nie sposób wrócić do tego, co było kiedyś. Co nam się wydaje, że jest. Tak naprawdę do nas należy jedynie... teraz."

"Jeśli słyszysz piosenkę, która wywołuje u ciebie łzy, a nie chcesz już płakać, nie słuchasz jej więcej. Ale nie da się uciec od samego siebie. Nie można postanowić, że się już nie będzie siebie oglądać. Wyłączyć zgiełku w swojej głowie."