Premiera autobiografii księcia Harry'ego "Spare" 

W książce książę Sussex zdradza intymne szczegóły ze swojego prywatnego życia a także jego spostrzeżenia na temat relacji w rodzinie królewskiej. Dzięki przedpremierowo i nieplanowanie opublikowanym fragmentom mogliśmy już wcześniej dowiedzieć się czego możemy spodziewać się po książce. Dzisiaj w dniu premiery zebraliśmy najważniejsze i najbardziej szokujące wspomnienia Harry'ego. W artykule znajdziesz 10 najgłośniejszych wątków z autobiografii „Spare”:

Getty Images

10. Kate i William byli fanami "Suits" 

Według doniesień Harry'ego jego brat z żoną byli wielkimi fanami serialu "Suits", w którym jedną z głównych postaci grała Meghan. Kiedy Harry po raz pierwszy podzielił się z Kate i Williamem nowiną o tym, że spotyka się z popularną aktorką ci nie mogli uwierzyć. Książę Walii przyznał, że nałogowo oglądają "Suits". 

„Przez cały czas myślałem, że Willy i Kate mogą nie zaakceptować Meg w rodzinie, a w tamtym momencie musiałem się martwić, czy nie będą jej ścigać po autograf”

9. Pogrzeb królowej Elżbiety II 

Książę Harry po raz pierwszy podzielił się swoją wersją wydarzeń dotyczących pogrzebu Elżbiety II we wrześniu 2022 roku. Eks-royals poskarżył się, że został niewłaściwie potraktowany przez członków swojej rodziny po śmierci królowej. Według słów, które możemy przeczytać w autobiografii, Harry po przybyciu do Londynu nie został poinformowany, że cała rodzina leci wspólnie do pałacu Balmoral. Książę Sussex nie został zaproszony na pokład samolotu z całą monarchią przez co na miejsce musiał dostać się na własną rękę. Z tego powodu, Harry w przeciwieństwie do ojca i brata nie zdążył pożegnać się z babcią przed śmiercią, kiedy dojechał na miejsce królowa już nie żyła. 

Getty Images

Getty Images

8. Kate nie chciała pożyczyć pomadki Meghan 

Jedną z zabawnych anegdot z życia monarchii, którą podzielił się Harry była niezręczna sytuacja pomiędzy Meghan, a Kate. Według fragmentów książki kobiety poróżnił błyszczyk. Meghan Markle, pochodząca z amerykańskiej bardzo otwartej kultury, miała problem z odnalezieniem się wśród gruboskórnych i powściągliwych Brytyjczyków. Pierwszą historią, która wskazywała na fakt dosyć znaczącej przepaści kulturowej, było pierwsze poznanie się całej czwórki. W serialu "Harry & Meghan", aktorka nazywa Williama i Kate dosyć sztywnymi, kiedy ci nie rzucili się w jej ramiona przy przywitaniu. Historia z błyszczykiem dotyczyła jednego z oficjalnych wyjść około 4 lata temu. Według Harry'ego jego żona poprosiła księżną Kate o pożyczenie od niej błyszczyka, co wyraźnie nie spodobało się żonie Williama i wprawiło ją w zakłopotanie. 

Getty Images

7. Niechęć wobec Camilli

Na temat macochy Harry'ego i Williama, zarówno w książce jak i w wywiadzie udzielonym stacji telewizyjnej przed premierą było dużo. Harry zarzuca aktualnej królowej lobbowanie prasy brytyjskiej i wykorzystywanie jego wizerunku by ocieplić swój własny. Wprost określa, żonę swojego ojca jako niebezpieczną i twierdzi, że szukając desperacko rehabilitacji swojej postaci w mediach i w oczach brytyjskiej opinii publicznej, poświęciła jego na swoim ołtarzu PR-u.
Harry otwarcie przyznał, że wraz z Williamem namawiali ojca, by zrezygnował ze ślubu z Camillą. Dla nich kobieta ta zawsze będzie przyczyną nieszczęścia ich matki i kochanką ich ojca.

Getty Images

Wśród mniej poważnych fragmentów książki dotyczących macochy Harry'ego mogliśmy przeczytać, że ten ma żal do Camilli, ponieważ przeobraziła jego sypialnię we własną garderobę. 

6. Śmierć Diany 

W książce usłyszeliśmy również szczere wyznania dotyczące śmierci ukochanej mamy oraz ulubienicy Wielkiej Brytanii. Harry przyznał, że tak jak wielu fanów księżnej Diany przez bardzo długi czas nie wierzył w jej śmierć. Wraz z bratem do późnych lat nastoletnich wierzyli, że wypadek był mistyfikacją, a ich matka wróci po nich, gdy ucichnie medialna wrzawa. 

Getty Images

Dodał, że kiedy dorósł wrócił do dowodów z miejsca śmierci szukając potwierdzenia oficjalnej wersji wydarzeń. Według wywiadu udzielonego przed premierą, pierwszy raz zmierzył się z faktem, że księżna naprawdę odeszła po pierwszej wizycie w Paryżu, miejscu śmierci Diany. Odwiedzając tunel, w którym miał miejsce wypadek, poprosił kierowcę o odtworzenie wydarzeń z tamtego dnia. Według jego eksperymentu do wypadku nie mogło dojść bez udziału osób trzecich tj. paparazzi. Nie widzi jednak sensu otwieraniu sprawy ponownie. 

Getty Images

5. Eksperymenty Harry'ego z psychodelikami 

Wśród bardziej intymnych wyznań Harry podzielił się swoimi przygodami z narkotykami. Opowiedział o tym jak w szkole Eaton oraz w pałacu Kensington palił marihuanę oraz jak w późnych latach 20. walcząc z nękającymi go traumami zażywał kokainy. Pośród opowieści dotyczących substancji odurzających Harry wyznał, że szukał pomocy terapeutycznej w psychodelikach. Według księcia Sussex LSD, grzybki halucynogenne oraz ayahuasca zażywane pod okiem wprawionych przewodników pomogły mu uporać się z traumatycznymi doświadczeniami z dzieciństwa. 

4. William nie przyznawał się w szkole do Harry'ego

Książę opowiedział również o swojej relacji z bratem. Według niego ich drogi rozeszły się w momencie śmierci księżnej Diany. Kiedy starszy brat próbował poruszać z nim tę kwestię, zakłopotany nie umiał rozmawiać o śmierci matki i unikał wspólnego przepracowania tego emocjonalnego wstrząsu. Harry zdradził również, że kiedy w końcu bracia trafili do tej samej szkoły William zdecydował, że nie będą się do siebie przyznawać. 

Getty Images

3. Utrata dziewictwa Harry'ego 

Do najbardziej intymnych wyznań można z pewnością zaliczyć historię o utracie dziewictwa młodszego księcia. Harry z brutalną szczerością opowiedział o tym jak za pubem na polu przeżył pierwszą inicjację seksualną ze starszą o 17 lat kobietą. Wspomina: „szybko ją dosiadłem, po czym dała mi klapsa w tyłek i odesłała. Jednym z moich wielu błędów było to, że pozwoliłem, by stało się to na polu, tuż za bardzo ruchliwym pubem. Bez wątpienia ktoś nas widział”

„Traktowała mnie jak młodego ogiera”

2. Wyznania Harry'ego dotyczące udziału w wojnie 

Jednym z bardziej szokujących wspomnień jest przechwalanie się Harry'ego, odnośnie morderstw podczas wojny w Afganistanie. Młody książę od zawsze podkreślał, że po raz pierwszy odnalazł sens życia, kiedy przystąpił do armii. Jego służba wojskowa trwała 10 lat, podczas których dwukrotnie trafił na front w Afganistanie. W książce możemy przeczytać, że eks-royals zabił 25 Talibów i "nie wstydzi się tego". 

Getty Images

1. Atak Williama na Harry'ego

Do starcia pomiędzy braćmi doszło w Nottingham Cottage, był to czas kiedy Harry mieszkał jeszcze z Meghan na terenie posiadłości królewskich. Według doniesień Harry'ego, William przybył do niego by porozmawiać o jego związku, podczas konwersacji miał nazwać Markle „trudną, niegrzeczną i szorstką”. Harry stanął w obronie małżonki i zarzucił bratu brak wsparcia wobec walki z  brytyjskimi tabloidami. Ten uniósł się emocjami, mężczyźni zaczęli na siebie krzyczeć, a po chwili przyszły następca tronu miał rzucić się na brata.
"To działo się bardzo szybko. Złapał mnie za kołnierz, zerwał mój naszyjnik i powalił na podłogę. Wylądowałem na psiej misce, która pękła pod moimi plecami, a jej kawałki się we mnie wbiły. Leżałem tam przez chwilę, potem wstałem i kazałem się mu wynosić" 

Zobacz więcej: Książę William zaatakował fizycznie Księcia Harry'ego. "Złapał mnie za kołnierz i powalił na podłogę" - wspomina Harry w nadchodzącej autobiografii zatytułowanej "Spare"

Czy po takiej serii oskarżeń i brutalnie szczerych wyznań z życia monarchii Harry ma jeszcze szansę na pojednanie z rodziną? Jak sam twierdzi ma taką nadzieję. Książę Sussex podkreśla, że wszystko co napisał nie ma na celu urażenia rodziny jedynie oczyszczenie atmosfery i sprostowanie różnych wersji wydarzeń. Rodzina królewska milczy, a biuro prasowe pałacu Buckingham nie zdecydowało się na wydanie oświadczenia w tej sprawie.