"Dziecko Rosemary", 1968

Zaczynamy od kina przez duże K. "Dzieco Rosemary" to jeden z najsłynniejszych filmów Romana Polańskiego. Kontrowersyjna produkcja (z fenomenalną ścieżką dźwiękową Krzysztofa Komedy) przyniosła mu międzynarodową sławę. Horror z 1968 roku opowiada o młodej parze, która przeprowadza się do nowego mieszkania i poznaje parę sympatycznych staruszków. Sąsiadka częstuje Rosemary dziwnym deserem. Kobietę zaczynają nękać koszmary i demoniczne halucynacje. Wkrótce dowiaduje się, że jest w ciąży… 

Te filmy na Netflix są tak przerażające, że nie będziecie mogli potem zasnąć! Sprawdźcie horrory dostępne na platformie >>

scared animated GIF

"The Ring", 2002

"The Ring" to jeden z najpopularniejszych horrorów w japońskiej kinematografii, ale bardziej znany jest jego amerykański remake z Naomi Watts. To historia tajemniczej kasety wideo, która przynosi śmierć. Każdy kto ją obejrzał umierał w niespodziewanych okolicznościach dokładnie 7 dni po tym fakcie. Mroczną zagadkę postanawia rozwiązać młoda reporterka. Jak dobrze, że nikt nie produkuje już dziś kaset VHS…

scary animated GIF

"Obecność", 2013

Ta historia wydarzyła się naprawdę! "Obecność" to amerykański horror z 2013 roku i jedna z lepiej ocenianych tego typu produkcji - 86% na Rotten Tomatoes. Ed i Lorraine Warren (Patrick Wilson i Vera Farmiga) są badaczami zjawisk paranormalnych. Pewnego dnia zostają wezwani przez rodzinę na odludnej farmie. Okazuje się, że w ich domu mieszka tajemnicza zjawa niedająca im spokoju. W domu rodziny napotykają klasyczne oznaki demonów.

movie film horror the conjuring conjuring

"Sierociniec", 2007

"Sierociniec" to hiszpański horror z 2007 roku. Laura dorastała w sierocińcu. Teraz jako dorosła kobieta wraz z mężem i adoptowanym synem wprowadza się do pustego sierocińca. Ich dziecko zaczyna bawić się z niewidzialnymi kolegami. 

movie animated GIF

"Gnijąca panna młoda", 2005

Tim Burton jest specjalistą od Halloween, dlatego na naszej liście nie mogło zabraknąć jego produkcji. Wybraliśmy "Gnijącą pannę młodą", czyli historię Wiktora, który przypadkiem oświadcza się nieżyjącej dziewczynie. Nieboszczka zabiera młodzieńca ze sobą do świata zmarłych, by go poślubić.

film animated GIF

"Pozwól mi wejść", 2008

"Pozwól mi wejść" w wersji skandynawskiej jest połączeniem brutalności i dziecięcej niewinności. Dwunastoletni Oskar jest nękany przez kolegów z klasy. Kiedy poznaje tajemniczą dziewczynkę w okolicy dochodzi do serii niewyjaśnionych śmierci i makabrycznych wydarzeń. Dwa lata później film doczekał się amerykańskiego remake'u z Chloe Moretz.

movie animated GIF

"Egzorcysta", 1973

Absolutna klasyka, która do dziś mrozi nam krew w żyłach i wbija w fotel! Dwunastolatka dziwnie się zachowuje - ma napady agresji i mówi w obcych językach. Lekarze stwierdzają, że jest całkowicie zdrowa. Załamana matka decyduje się skontaktować z księdzem, który stwierdza, że dziewczynka została opętana przez diabła. "Egzorcysta" otrzymał pięć Oscarów w najważniejszych kategoriach.

treehouse of horror animated GIF

"Krzyk", 1996

Propozycja dla tych, którzy nie lubią się bać. "Krzyk" to połączenie horroru, pastiszu i filmu kryminalnego w jednym. Małym miasteczkiem Woodsboro wstrząsa seria brutalnych morderstw. Przed egzekucją tajemniczy zabójca (w słynnej masce inspirowanej obrazem Edvarda Muncha) dzwoni do wybranych przez siebie ofiar… 

Co ważne, w 2022 roku premierę miała 5. część "Krzyku".

slasher films animated GIF

"Pogromcy duchów", 1984

"Pogromcy duchów" to kolejna propozycja dla tych, którzy nie przepadają za horrorami. Kultowa komedia z dreszczykiem z lat 80. jest opowieścią o trzech doktorach parapsychologii, którzy zakładają firmę zajmującą się zwalczaniem duchów. Okazuje się, że ich usługi cieszą się sporym zainteresowaniem wśród mieszkańców Nowego Jorku.

ghostbusters animated GIF

"REC", 2007

Ostatni na liście jest "REC" - hiszpański horror z 2007 roku, zrealizowany w formie found footage. Reporterka telewizyjna wraz z kamerzystą śledzą akcję strażaków wezwanych do nagłego wypadku. Nagle dzieje się coś przerażającego i wszyscy zostają zamknięci w środku.