Reklama

Wakacje w mieście, aktywne wędrówkiczy leniwe plażowanie? Cokolwiek wybierasz, korzystaj z lata, ciepła i światła jak najczęściej. Potrzebujesz tego,by uzupełnić poziom witaminy D3 i serotoniny, a także po to, by nacieszyć oczy pięknem przyrody i wyciszyć przebodźcowanezmysły. Żeby spędzić ten czas naprawdę beztrosko, przygotuj się do odpowiedniej ochrony skóry przed promieniowaniem – bez tego w XXI wieku ani rusz. O czym myśleć, szukając właściwego dla siebie produktu z filtrem? – Świadoma fotoprotekcja to już nie tylko dbałość o skórę, by uniknąć fotostarzenia, czy profilaktyka rozwoju czerniaka, lecz także ochrona środowiska, z którego dóbr korzystamy. W zasadzie od momentu powstania filtrów fizycznych, chemicznych, mieszanych dzielą nas kamienie milowe. Zmianom uległy składy, konsystencje, a wszystko po to, by zwiększyć zakres ochrony przy zachowaniu maksymalnych korzyści dla skóry i natury – opowiada Katarzyna Nowacka (@holistycznakosmetolog_pl). – Po pierwsze: nowoczesne filtry wysokiej klasy chronią skórę w zakresie UVA, UVB, IR i HEV (niebieskie światło – emitowane przez ekrany komputera, smartfonów itd.). Są wodoodporne, termo- i fotostabilne. Po drugie: w odpowiedzi na zarzut, że filtry blokują wytwarzanie witaminy D3 w skórze – mamy już w ofercie produkty zawierające w swoich formułach nowatorskie rozwiązania, w tym składniki zwiększające syntezę cholekacyferolu (inaczej witaminy D3). I wreszcie po trzecie: moim zdaniem największa innowacyjność dzisiejszej fotoprotekcji to jej funkcjonalność. Ze względu na konsystencję mamy do wyboru kremy, kremy-żele, śmietanki i mleczka, oliwki, olejki suche, mgiełki oraz produkty dwufazowe w atomizerze, z ochroną przeciw przyklejaniu się ziarenek piasku. Formuły zawierają antyoksydanty, witaminy, a często też substancje poprawiające natychmiast koloryt i wygląd skóry. Nie mamy już wymówki, po prostu musimy stosować filtry! – podkreśla specjalistka. Ciekawostką są też suplementy diety wspomagające działanie produktów nakładanych na skórę. – Dają one ochronę przed UV i światłem niebieskim. To doskonałe rozwiązanie także dla osób pracujących godzinami przed ekranem, pragnących chronić skórę i oczy przed fotostarzeniem – dodaje Olga Szemley, założycielka Yogattractive i Yogatwarzy.

Reklama
SPF
Thiemo Sander

Jak dobrać filtr SPF do cery?

Jeśli skóra jest zdrowa, produkty z filtrami nie są żadnym wyzwaniem. Ale która z nas ma idealną cerę? Jak więc chronić się, kiedy mamy skórę problematyczną, np. wrażliwą, trądzikową, ze skłonnością do przebarwień? – Nie komplikujmy sobie życia. Po prostu niezależnie od wszystkiego musimy wtedy stosować kremy ochronne dopasowane do danego schorzenia – przekonuje dermatolożka Ewa Chlebus. – Jesteśmy na takim etapie rozwoju wiedzy o kremach z filtrami, że mamy do dyspozycji mnóstwo produktów predysponowanych do naprawdę każdego typu czy problemu skóry. Jeśli masz skłonność do tworzenia się przebarwień – sięgaj po kremy z filtrem chroniące przed UVA i UVB, a także światłem niebieskim. Najlepiej sprawdzą się tu produkty z kolorem (wyrównujące odcień skóry), z tlenkami żelaza pełniącymi dodatkową funkcję ochronną. Z kolei do skóry trądzikowej najlepsze będą kosmetyki oparte na lekkich, niekomedogennych formułach. Warto sięgać po produkty, które zostały stworzone specjalnie z myślą o niej, mają oznaczenie Non-oily Touch i nie zatykają porów. Osoby z cerą wrażliwą powinny stosować kosmetyki apteczne, przeznaczone stricte do tego typu skóry, wyciszające jednocześnie skórę rumieniową. Dobrze jest szukać specjalnych produktów ochronnych o działaniu łagodzącym – dodaje Ewa Chlebus. I coś, o czym latem lubimy zapominać: zmywanie. Wieczorem bez względu na wszystko – umyj twarz dwa razy, by mieć pewność, że dokładnie usunęłaś pozostałości kosmetyku z filtrem.

Reklama
Thiemo Sander

Wybieraj filtr SPF dobrej jakości

Lato to nie tylko pora roku, lecz także stan umysłu. Czas, kiedy doświadczasz natury, smakując jej wszystkimi zmysłami. Chroniąc siebie, zadbaj też o jej bezpieczeństwo. – Dobrej jakości filtr powinien zawierać oznakowanie Reef Friendly lub EcoSun Pass, co sygnalizuje, że jest bezpieczny ekologicznie dla mórz i oceanów, koralowców, ryb i całego wodnego świata. W przypadku produktów typu spray – sięgajmy po te z pompką mechaniczną, bo są bardziej przyjazne środowisku - podpowiada Katarzyna Nowacka. Pozostaje tylko życzyć bajecznego lata! Niech trwa tak długo, jak zechcesz, bez względu na rzeczywistą porę roku.

SPF
Znaki szczególne: Znamiona, blizny, a także tatuaże potrzebują wyjątkowo skutecznej ochrony przeciwsłonecznej. Latem miej przy sobie zawsze sztyft SPF 50+. Jest łatwy w aplikacji i praktycznie nie zajmuje miejsca w torbie. Thiemo Sander
Reklama
Reklama
Reklama
Loading...