Uwielbiasz się opalać, ale obawiasz się poparzeń skóry? Podpowiadamy jak dobrać filtry SPF, aby cieszyć się skórą muśniętą słońcem
Piękna skóra to skóra zdrowa. Ale szczęśliwa Ty to Ty lekko muśnięta słońcem. Jak połączyć te dwie sprzeczności? Da się! Podpowiadamy, jak mieć ciastko i zjeść ciastko, czyli jak dbając o skórę, cieszyć się odrobiną złotego blasku.

- Maja Mendraszek - Goser
Wakacje w mieście, aktywne wędrówkiczy leniwe plażowanie? Cokolwiek wybierasz, korzystaj z lata, ciepła i światła jak najczęściej. Potrzebujesz tego,by uzupełnić poziom witaminy D3 i serotoniny, a także po to, by nacieszyć oczy pięknem przyrody i wyciszyć przebodźcowanezmysły. Żeby spędzić ten czas naprawdę beztrosko, przygotuj się do odpowiedniej ochrony skóry przed promieniowaniem – bez tego w XXI wieku ani rusz. O czym myśleć, szukając właściwego dla siebie produktu z filtrem? – Świadoma fotoprotekcja to już nie tylko dbałość o skórę, by uniknąć fotostarzenia, czy profilaktyka rozwoju czerniaka, lecz także ochrona środowiska, z którego dóbr korzystamy. W zasadzie od momentu powstania filtrów fizycznych, chemicznych, mieszanych dzielą nas kamienie milowe. Zmianom uległy składy, konsystencje, a wszystko po to, by zwiększyć zakres ochrony przy zachowaniu maksymalnych korzyści dla skóry i natury – opowiada Katarzyna Nowacka (@holistycznakosmetolog_pl). – Po pierwsze: nowoczesne filtry wysokiej klasy chronią skórę w zakresie UVA, UVB, IR i HEV (niebieskie światło – emitowane przez ekrany komputera, smartfonów itd.). Są wodoodporne, termo- i fotostabilne. Po drugie: w odpowiedzi na zarzut, że filtry blokują wytwarzanie witaminy D3 w skórze – mamy już w ofercie produkty zawierające w swoich formułach nowatorskie rozwiązania, w tym składniki zwiększające syntezę cholekacyferolu (inaczej witaminy D3). I wreszcie po trzecie: moim zdaniem największa innowacyjność dzisiejszej fotoprotekcji to jej funkcjonalność. Ze względu na konsystencję mamy do wyboru kremy, kremy-żele, śmietanki i mleczka, oliwki, olejki suche, mgiełki oraz produkty dwufazowe w atomizerze, z ochroną przeciw przyklejaniu się ziarenek piasku. Formuły zawierają antyoksydanty, witaminy, a często też substancje poprawiające natychmiast koloryt i wygląd skóry. Nie mamy już wymówki, po prostu musimy stosować filtry! – podkreśla specjalistka. Ciekawostką są też suplementy diety wspomagające działanie produktów nakładanych na skórę. – Dają one ochronę przed UV i światłem niebieskim. To doskonałe rozwiązanie także dla osób pracujących godzinami przed ekranem, pragnących chronić skórę i oczy przed fotostarzeniem – dodaje Olga Szemley, założycielka Yogattractive i Yogatwarzy.

Jak dobrać filtr SPF do cery?
Jeśli skóra jest zdrowa, produkty z filtrami nie są żadnym wyzwaniem. Ale która z nas ma idealną cerę? Jak więc chronić się, kiedy mamy skórę problematyczną, np. wrażliwą, trądzikową, ze skłonnością do przebarwień? – Nie komplikujmy sobie życia. Po prostu niezależnie od wszystkiego musimy wtedy stosować kremy ochronne dopasowane do danego schorzenia – przekonuje dermatolożka Ewa Chlebus. – Jesteśmy na takim etapie rozwoju wiedzy o kremach z filtrami, że mamy do dyspozycji mnóstwo produktów predysponowanych do naprawdę każdego typu czy problemu skóry. Jeśli masz skłonność do tworzenia się przebarwień – sięgaj po kremy z filtrem chroniące przed UVA i UVB, a także światłem niebieskim. Najlepiej sprawdzą się tu produkty z kolorem (wyrównujące odcień skóry), z tlenkami żelaza pełniącymi dodatkową funkcję ochronną. Z kolei do skóry trądzikowej najlepsze będą kosmetyki oparte na lekkich, niekomedogennych formułach. Warto sięgać po produkty, które zostały stworzone specjalnie z myślą o niej, mają oznaczenie Non-oily Touch i nie zatykają porów. Osoby z cerą wrażliwą powinny stosować kosmetyki apteczne, przeznaczone stricte do tego typu skóry, wyciszające jednocześnie skórę rumieniową. Dobrze jest szukać specjalnych produktów ochronnych o działaniu łagodzącym – dodaje Ewa Chlebus. I coś, o czym latem lubimy zapominać: zmywanie. Wieczorem bez względu na wszystko – umyj twarz dwa razy, by mieć pewność, że dokładnie usunęłaś pozostałości kosmetyku z filtrem.
Wybieraj filtr SPF dobrej jakości
Lato to nie tylko pora roku, lecz także stan umysłu. Czas, kiedy doświadczasz natury, smakując jej wszystkimi zmysłami. Chroniąc siebie, zadbaj też o jej bezpieczeństwo. – Dobrej jakości filtr powinien zawierać oznakowanie Reef Friendly lub EcoSun Pass, co sygnalizuje, że jest bezpieczny ekologicznie dla mórz i oceanów, koralowców, ryb i całego wodnego świata. W przypadku produktów typu spray – sięgajmy po te z pompką mechaniczną, bo są bardziej przyjazne środowisku - podpowiada Katarzyna Nowacka. Pozostaje tylko życzyć bajecznego lata! Niech trwa tak długo, jak zechcesz, bez względu na rzeczywistą porę roku.
