Festiwal Przemiany 2025 w Centrum Nauki Kopernik - empatia w roli głównej
Czy empatia to naiwność czy odwaga? To pytanie stanie się osią tegorocznej edycji Festiwalu Przemiany, który odbędzie się w dniach 3–5 października 2025 w Centrum Nauki Kopernik. Organizatorzy zapraszają do spojrzenia na empatię z wielu perspektyw – od neuronauki, przez biologię ewolucyjną, aż po sztuczną inteligencję i sztukę. W programie znajdziemy wykłady, panele mistrzowskie, instalacje artystyczne, koncerty, debaty, warsztaty i doświadczenia VR.

- -
Festiwal rozpocznie się 3 października o godz. 19.00 wyjątkowym wykładem prof. Tani Singer – światowej sławy psycholożki i neurobiolożki społecznej z Max Planck Society w Berlinie. Naukowczyni, uznawana za jedną z prekursorek badań nad empatią i współczuciem, opowie o neurobiologicznych podstawach kompetencji społecznych i o tym, jak trening mentalny może rozwijać nasz „społeczny mózg”.
Tuż po spotkaniu otwarta zostanie festiwalowa wystawa art & science, czyli wizualno-dźwiękowy eksperyment obejmujący m.in. inteligentny ul dla bezdomnych pszczół, robotyczne rafy koralowe, obiekty z dmuchawców i instalacje VR, pozwalające wcielić się w perspektywę innej osoby.
Wieczór zakończy się mocnym muzycznym akcentem. Na scenie pojawi się Expo 2000 – producent hip-hopowy i beatboxer z Gdańska, który łączy brzmienia lo-fi, jazzującego trip-hopu i boom bapu w stylu lat 90.

Program pełen spotkań i doświadczeń
Festiwal Przemiany to trzy dni pełne intensywnych wrażeń - od rozmów z naukowcami i artystami, przez praktyczne doświadczenia, po refleksyjne panele i dyskusje.
Panele mistrzowskie – z udziałem światowej klasy badaczy, m.in. prof. Zanny Clay czy Tani Singer. Eksperci zastanowią się, czy w przyszłości przetrwają najsilniejsi, czy współczujący, a także podejmą temat „troskliwych maszyn” i ochrony środowiska.
Żywa Biblioteka – festiwalowa nowość. Zamiast książek „wypożyczymy” ludzi reprezentujących grupy mniejszościowe lub narażone na wykluczenie. To przestrzeń do rozmów, które mogą zmieniać postawy i otwierać na doświadczenia innych.
Stacje doświadczalne – przychodnia dla roślin, w której będzie można zdiagnozować swoje domowe okazy, podsłuchiwanie grzybów i roślin czy obserwacja życia bakterii glebowych.
Artist Talks – swobodne spotkania z autorami wystawy o dostrajaniu się do natury (4 października) i sztuce w czasach szóstej katastrofy (5 października).
Debaty – od etyki w biznesie, przez wpływ technologii na empatię, aż po pytanie, czy warto rozmawiać z antagonistą.

Nie zabraknie także przestrzeni dla kultury i relaksu:
Kino Przemian – pokazy premierowych filmów poruszających temat technologii, natury i tożsamości.
Koncerty w Planetarium – unikalne połączenie muzyki z kosmicznymi wizualizacjami. Wystąpią m.in. Skalpel (4 października) i duet JANKA (5 października).
Kawiarnia festiwalowa – warsztaty i degustacje #przywspolnymstole: joga na trawie, uważne smakowanie posiłków czy japońska technika naprawy ceramiki kintsugi.
Festiwal Przemiany od lat łączy naukę, sztukę i doświadczenia, które zmieniają perspektywę patrzenia na świat. Tegoroczna edycja, skupiona na empatii, stawia pytania o naszą zdolność do wczuwania się w innych – ludzi, zwierzęta i całą planetę. To trzy dni inspiracji i spotkań, które mogą realnie wpłynąć na sposób, w jaki postrzegamy siebie i otaczający świat.
Festiwal Przemiany, 3-5 października 2025
Centrum Nauki Kopernik, Warszawa
Więcej informacji i pełny program dostępny jest na stronie Festiwalu.

