Narcyzm - na co tak naprawdę cierpi twój partner

Mit o Narcyzie to historia, którą obowiązkowo powinno się czytać już małym dziewczynkom, żeby w przyszłości podświadomie i świadomie potrafiły rozpoznać potencjalną pułapkę. Bo narcystyczny mężczyzna wcale nie musi dać się zidentyfikować przy ciągłym poprawianiu włosów w szybach sklepów, które będziecie mijać podczas pierwszych spacerów. Narcyzm jest w głowie i w sercu, czasem głęboko ukryty tam razem z kompleksami.

Z tym lustrem to jednak nie przypadek. Narcyz patrzył w taflę tak długo, że zakochał się we własnym odbiciu. Narcystyczny mężczyzna pozornie popada w samouwielbienie - w swoim odbiciu chce widzieć superbohatera, ale gdzieś tu jest rysa na szkle. Narcyz wydaje się być pewny siebie i zakochany w sobie, ale tak naprawdę jest pełen kompleksów. Spragniony pochwał, komplementów, skupiony na sobie tak naprawdę maskuje lęk przed odrzuceniem i negatywną oceną. Narcyzm też boli i warto o tym pamiętać, choć często narcyzi wydają się być pozbawieni uczuć. Potrafią za to szybko i skutecznie zarazić innych myślą o swojej wyjątkowości, dlatego tak trudne jest wyjście z relacji z nimi. 

Co ciekawe, narcyzm, tak jak w micie, częściej dotyka właśnie mężczyzn. Z badań Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) już kilka lat temu wyłonił się niezbyt optymistyczny obraz pokolenia współczesnych facetów. Okazuje się, że ponad 23% respondentów cierpi na przynajmniej jedno zaburzenie psychiczne a co czwarta z tych osób zmaga się z co najmniej dwoma różnymi zaburzeniami. W przypadku mężczyzn najczęstszą składową tego duetu jest osobowość lub rys osobowości narcystycznej.

Związek z narcyzem

Związek z narcyzem do najłatwiejszych nie należy. Narcyz kocha głównie siebie i to swoje potrzeby i samopoczucie stawia na pierwszym miejscu. Do tego potrafi zarażać poczuciem, że jest wyjątkowy, dlatego często wyjście z takiego związku wydaje się prawie niemożliwe. Jak okiełznać narcyza i sprawić, żeby nie zgubić w relacji z nim siebie?  Życie z narcyzem, wymaga bardzo dużo spokoju, taktu, wyrozumiałości, ale i stanowczości. Najlepiej sprawdzi się w tej sytuacji osoba pewna siebie, o ugruntowanym poczuciu własnej wartości (choć narcyz będzie próbował ją podkopywać). Powodzenie w związku z narcyzem może osiągnąć też... druga osoba narcystyczna. W obu opcjach wskazówki dla partnerów brzmią jednak podobne.

Jak rozmawiać z narcyzem?

Okazując uczucia narcyzowi, trzeba zachować umiar. Narcyzi bardzo potrzebują komplementów, afirmacji i wbrew pozorom także czułości. Potrafią jednak bezceremonialnie wykorzystywać raz okazaną uległość. Warto dowartościowywać go i podbudowywać w nim dobre zachowania. Nie bądź ślepa na jego wady, nie przyklaskuj im. Nie możesz dawać narcyzowi do zrozumienia, że wszystko wielbisz w nim bezkrytycznie. Dawaj mu jednak odczuć, co w nim cenisz i za co lubisz - narcyz potrzebuje tego jak powietrza. Powstrzymaj się jednak od ciągłego okazywania zachwytu czy podziwu - karmisz w ten sposób jego ciemną stronę.

Nie daj też sobą manipulować. Narcyzi mają kłamstwa i manipulacje opanowane do perfekcji. Może dlatego dużo lepiej niż przeciętni ludzie radzą sobie w biznesie - posiadają wyjątkową wyobraźnię i zdolność do przekonywania innych do swoich racji. Jednak w życiu partnerskim i rodzinnym ma to wpływ destrukcyjny, a nie budujący czy twórczy. Narcyz potrafi wmówić partnerce naprawdę wiele, łącznie z obarczeniem jej winą za wszystkie niepowodzenia. Zmieni temat tak sprytnie, że rozmowa zawsze potoczy się po jego myśli. Zdziwisz się, w którym momencie zdoła obrócić sytuację o 180 stopni i okażesz się winna banałów ale także całego zła tego świata. Dlatego zamiast tłumaczyć się, przepraszać, zdaj sobie sprawę z manipulacji i obnaż ten mechanizm.

Nie angażuj się w kłótnie z narcyzem i nie bierz do siebie tego, co mówi. Szybko ucinaj rozmowę i nie daj się wpędzić w poczucie winy. Pracuj nad poczuciem własnej wartości. Narcyzi często dobierają się w pary z osobami uległymi. Jak łatwo się domyślić - nie jest to najlepsze połączenie. Kobiety o osobowości uległej mają niskie poczucie własnej wartości i łatwo podporządkowują się osobom o silnym charakterze. Kto nie lubi siebie, nie będzie potrafił budować relacji z innymi, a właśnie taką osobą jest narcyz. Dlatego nie pozwól mu zarazić się niechęcią do samej siebie, a na pewno będzie próbował to robić upokarzając cię, obwiniając i podkopując poczucie wartości.

Czytaj też: Tinder, poliamoria, seks przed kamerką, czyli miłość przyszłości

Jak dbać o siebie w związku z narcyzem?

Doceniaj siebie, bądź swoją najlepszą przyjaciółką i opiekunem. Nie daj sobie wmówić, że jesteś mniej warta czy po prostu głupia (a tak mocnych słów w związku narcyz użyje nie raz). Werbalną agresję tego typu trzeba ucinać natychmiast i komunikować, że nie dajesz przyzwolenia na takie zwroty w swoim związku. 

Skup się na sobie. Partnerzy osób narcystycznych często wpadają w pułapkę i całe swoje życie podporządkowują drugiej osobie. Narcyz potrafi sprowadzić na siebie całą uwagę tak, że nie zostawia miejsca na nikogo więcej. Dlatego o to miejsce trzeba zawalczyć. Znajdź czas tylko dla siebie, realizuj pasje, spotykaj się ze znajomymi, dystansuj się. Najgorsze, co możesz zrobić to próbować zespolić się zupełnie ze swoim narcyzem. Dlatego szukaj sobie buforu bezpieczeństwa i nie zapominaj o sobie. To o siebie i swój komfort powinnaś dbać w pierwszej kolejności.

Bądź pewna, że w związku z narcyzem wielokrotnie będziesz chciała mu pomóc, zaopiekować się nim itd. Nie baw się w terapeutkę. Chcesz uratować partnera przed nim samym? Utoniecie razem. Narcyzm jest częścią osobowości. Dużo ciepła, wyrozumiałości i herbaty z sokiem malinowym nie zmieni twojego partnera. Narcyzi mają bardzo grube i trudne do przebicia skorupy. Związki z nimi nie należą do najłatwiejszych i często niszczą partnerkę lub partnera, zwłaszcza jeśli ci nie potrafią stawiać granic i nie mają silnego charakteru. Nad zmianą swoich reakcji i zachowań pracuje się latami - często z pomocą terapeuty. Ale uwaga, przekonując partnera do takiej profesjonalnej pomocy najprawdopodobniej zderzysz się ze ścianą. Narcyzi, delikatnie mówiąc, nie są fanami tego rozwiązania. Usłyszysz: "Ze mną jest wszystko w porządku, to ty masz problem". Z takimi argumentami trudno dyskutować, bo nprowadzą do wiecznego odbijania piłeczki. Lepiej postawić sprawę jasno i stanowczo, co często niestety sprowadzi się do ultimatum.

Warto jednak zapamiętać, że ze związku z narcyzem da się wydostać. Da się też w nim żyć. Wymaga to jednak obustronnej pracy, żeby taka relacja okazała się obustronnie satysfakcjonująca. Dla partnera narcyza najlepsza rada to: ćwicz dystans, nie daj się zniewolić i nie trać poczucia własnej wartości. Jeśli trzeba, szukaj profesjonalnej pomocy i nie bój się zaoferować przejścia tej drogi wspólnie.

Karolina Cwalina - coach, autorka książek i platformy "Sexy zaczyna się w głowie". Aktualnie prowadzi na YouTube kanał Karolina Cwalina.

Jak wygląda terapia u psychologa? Czytaj >>