Sen o uciekaniu nie należy do najprzyjemniejszych. Zdarza się, że taka nocna projekcja przybiera wręcz formę koszmaru, zwłaszcza gdy nie możemy uciec przed zagrożeniem. Naturalne jest więc, że motyw ten nie wzbudza zbyt pozytywnych skojarzeń i zwykle doszukujemy się w nim przestrogi. Czy słusznie? Jak wskazuje sennik, ucieczka może mieć wiele znaczeń, a nie każde z nich jest jednoznacznie negatywne.

Sen o ucieczce należy do najczęściej występujących nocnych projekcji. Biorąc pod uwagę fakt, że podświadomie wszyscy przed czymś uciekamy, nie jest to specjalnie zaskakujące. Uciekanie zwykle kojarzy nam się z ostrzeżeniem przed niebezpieczeństwem, które wysyła nam podświadomość. Sennik wskazuje jednak, że taka interpretacja nie zawsze jest właściwa. Co oznacza ucieczka we śnie? Sprawdźmy to.

Sennik: ucieczka, uciekać

Motyw ucieczki przypomina nieco sen o szkole. Osoba śniąca podświadomie czuje, że jej życie utkwiło w martwym punkcie. W tym przypadku, senna ucieczka (podobnie jak szkoła) podpowiada nam, że należy dołożyć wszelkich starań, by zakończyć czas stagnacji. Poprawa nie jest nieosiągalna, ale z całą pewnością nie przyjdzie sama. Będzie to wymagało pewnego wysiłku z naszej strony. 

Sennik wskazuje też, że motyw ucieczki może symbolizować potrzebę oderwania się od czegoś, co ciąży nam na duszy. W tym przypadku, mamy do czynienia z ważnym drogowskazem - uciekanie nie zawsze jest dobrym wyjściem z sytuacji. Czasami trzeba wyjść naprzeciw problemom, bo te i tak kiedyś nas dogonią.

Sen o uciekaniu może też odnosić się do osobowości śniącej lub śniącego. Motyw ten wskazuje bowiem, że brakuje nam stanowczości i przebojowości, co w konsekwencji doprowadza do nawarstwiania się problemów.

Należy jednak podkreślić, że o ile w tym przypadku ucieczka stanowi główny motyw snu, to zazwyczaj występuje w nim cała masa wątków pobocznych, które mają istotny wpływ na jego znaczenie. Zanim przystąpimy do szczegółowej analizy, warto zastanowić się, przed kim lub przed czym uciekamy.

Sennik: uciekać przed kimś, ktoś mnie goni

Motyw ucieczki przed kimś przypomina nieco sen o morderstwie. Odwołuje się bowiem do wewnętrznej potrzeby pozostawienia za sobą przeszłości i ruszenia przed siebie. Taka interpretacja jest właściwa, jeżeli we śnie staramy się uciec przed kimś nieokreślonym, kogo nie rozpoznajemy. Inaczej wygląda to w sytuacji, kiedy we śnie rozpoznajemy osobę, przed którą staramy się umknąć.

W takim przypadku, sen rzeczywiście może odwoływać się do tej osoby, jednak nie należy interpretować go zbyt dosłownie. Ucieczka przed mężem lub przed rodzicami nie oznacza bowiem, że pragniemy definitywnie zakończyć dany rozdział w życiu i zerwać wszelkie kontakty z człowiekiem, który pojawia się w nocnej projekcji. Motyw uciekania wskazuje w tym przypadku na konkretną sytuację. Zastanów się przez chwilę - czy ostatnie nie doszło między wami do kłótni? Jeżeli tak, sen o ucieczce symbolizuje wewnętrzną potrzebę zakończenia sporu i uporania się z problemami, które was poróżniły.

Jeżeli we śnie uciekamy przed przedstawicielem wymiaru prawa (np. przed policjantem, sędzią czy prokuratorem), może to oznaczać, że nasze sumienie nie jest do końca czyste. Spokojnie, nie musi to wskazywać, że w sposób bardziej lub mniej świadomy złamaliśmy prawo. Po prostu, motyw ucieczki odwołuje się w tym przypadku do czynów łamiących zasady moralne, z których nie jesteśmy dumni.   

W kolejnej interpretacji, sen o uciekaniu przed kimś podpowiada nam, że w pobliżu czyha niebezpieczeństwo, którego uda nam się uniknąć. Dotyczy to jednak snu, w którym nasza ucieczka kończy się powodzeniem. Jeżeli jednak nasze starania nie przynoszą rezultatu, a goniący dotrzymuje nam kroku, nie uda się uniknąć niebezpieczeństwa.

Sennik: ucieczka z domu

Zdarza się, że we śnie podejmujemy ucieczkę z domu. W tym przypadku, senny motyw należy rozpatrywać w dosłownych kategoriach. Oznacza bowiem, że w rodzinie pojawiły się problemy, które znacząco pogarszają panującą między domownikami atmosferę. W tym przypadku podświadomość podpowiada nam, że nie należy uciekać od problemów. Pozostawione same sobie, z czasem zaczną przybierać na sile. Aby oczyścić atmosferę, musisz dotrzeć do źródła nieporozumień. Tylko w ten sposób uda się przywrócić rodzinny ład i harmonię.

Sennik: ucieczka przed niebezpieczeństwem

Zdarza się, że we śnie uciekamy przed konkretnym zagrożeniem. Jeżeli ucieczka ma uratować nam życie, należy rozpatrywać ten symbol jako pomyślną wróżbę. Zapowiada bowiem radość i szczęście. Podobna interpretacja dotyczy snu, w którym uciekamy przed niebezpiecznym zwierzęciem. Symbol ten zwiastuje zdrowie i dobrobyt. Niektóre senniki wskazują jednak, że taka projekcja jest zapowiedzią krzywdy ze strony kogoś, komu ufasz.

Sennik: ucieczka z kimś, samotna ucieczka

Duże znaczenie ma też to, czy we śnie uciekamy sami czy w towarzystwie innej osoby. W pierwszym przypadku podświadomość podpowiada ci, że wkrótce zawiedziesz się na bliskim przyjacielu. Inna interpretacja wskazuje, że taki motyw, podobnie jak sen o lesie, odnosi się do twoich emocji - odczuwasz pustkę, z którą nie potrafisz sobie poradzić.

Sen, w którym uciekasz z inną osobą, nie jest dobrą wróżbą. Przepowiada bowiem, że w życiu czeka cię sporo rozczarowań.