Pierwsza retrogradacja Merkurego 2021 każdemu poważnie zaszła za skórę. W ostatnich miesiącach planeta komunikacji cofała się w szalonym znaku Wodnika, utrudniając nam podróże i rozmowy z ludźmi oraz powodując liczne usterki techniczne. Sądziłyśmy, że ten koszmar już się zakończył, ale astrologia przypomniała nam o tzw. "okresie cienia retrogradacji". Zjawisko zachodzi, gdy Merkury wraca do punktu, z którego rozpoczął swoją podróż. Niestety, ten okres również bywa nerwowy i nadal komplikuje nam życie. Możliwe, że w tym czasie będziemy się zmagać ze skutkami wydarzeń z ostatnich tygodni. Dopiero gdy Merkury całkowicie wyjdzie z cienia, spłynie na nas błoga światłość i spokój.

Jak długo potrwa cień retrogradacji? 

Retrogradacja Merkurego trwa zazwyczaj niecałe trzy tygodnie, jednak poprzedza ją i kończy dwutygodniowy okres cienia. To sprawia, że przez ponad miesiąc znajdujemy się pod wpływem tego zjawiska. Ruch wsteczny planety uwydatnia tematy związane z jej symboliką. W przypadku Merkurego są to oczywiście kontakty międzyludzkie, informacje, technologia, poruszanie się po świecie oraz sprawy społeczne. 

Retrogradacja Merkurego płata figle. W okresie cienia lepiej wstrzymaj się z planami.

Co oznacza cień retrogradacji Merkurego?

Pierwszy cień retrogradacji (poprzedzający zjawisko) rozpoczyna się, gdy Merkury przechodzi przez stopnie, po których później wykona swój pozorny ruch w tył. Już wtedy w naszym życiu dochodzi do drobnych zakłóceń w komunikacji. Otrzymujemy od losu konkretne wyzwania, na jakich trzeba będzie skupić się podczas destrukcyjnego okresu wstecznego. Bywa, że to, co powiemy w tym czasie, wróci do nas podczas retrogradacji. 

Cień retrogradacji daje szansę na oczyszczenie atmosfery poprzez zakończenie ciągnących się spraw.

Drugi cień retrogradacji zachodzi po zakończeniu się zjawiska. Wtedy Merkury porusza się naprzód, powracając do swojego pierwotnego kursu. Cień zanika dopiero, kiedy planeta przekroczy ten sam stopień, na którym wcześniej stacjonowała. W okresie cienia należy przepracować to, co zaczęliśmy przed retrogradacją, z uzyskaną w jej trakcie nową perspektywą. Pora rozwiązać wszelkie nieporozumienia i uporządkować wszystkie zaległe sprawy. Dzięki temu odrobimy otrzymaną lekcję, a po wszystkim poczujemy ogromną ulgę. 

Kiedy odbędzie się kolejny okres cienia?

W 2021 roku Merkury będzie się cofać trzykrotnie, za każdym raku w znakach powietrznych: Wodniku, Bliźniętach i Wadze. Oto daty jego retrogradacji i towarzyszącym im okresom cienia. Na wszelki wypadek zapisz je w kalendarzu. 

Cień retrogradacji Merkurego w Wodniku potrwa aż do 13 marca. Wtedy zjawisko oficjalnie się zakończy.

Retrogradacja Merkurego w Wodniku: 30 stycznia - 21 lutego 2021

Pierwszy okres cienia Merkurego w Wodniku: 15-29 stycznia 2021

Drugi okres cienia Merkurego w Wodniku: 22 lutego - 13 marca 2021

Retrogradacja Merkurego w Bliźniętach: 29 maja - 22 czerwca 2021

Pierwszy okres cienia Merkurego w Bliźniętach: 15-28 maja 2021 

Drugi okres cienia Merkurego w Bliźniętach: 23 czerwca - 7 lipca 2021

Retrogradacja Merkurego w Wadze: 27 września - 18 października 2021

Pierwszy okres cienia retrogradacji w Wadze: 7-26 września 2021

Drugi okres cienia Merkurego w Wadze: 19 października - 3 listopada 2021