O tym, że czerwone róże symbolizują miłość, wie każdy. Jakie jednak znaczenie kryją za sobą róże fioletowe czy herbaciane? Warto sięgnąć po symbolikę kwiatów, zanim zdecydujemy się na wybór koloru róż – okazuje się, że każdy z nich wzbudza odmienne skojarzenia, ma różne znaczenie i przeznaczenie.

Jak odczytywać znaczenie kolorów róż?

Znaczenia kolorów róż zmieniały się na przestrzeni lat – wciąż można wskazać różnice w interpretacji kolorów kwiatów w różnych kulturach. Symbolika kwiatów nie jest czymś stałym, nie jest także wolna od interpretacji.

Dlatego, nie zawsze możesz mieć pewność, że odpowiednio odczytałaś znaczenie kolorów róż, które otrzymałaś w prezencie. Nie przywiązuj się z całą pewnością do zaproponowanych interpretacji – zwłaszcza, że każdy z kolorów niesie ze sobą inne przesłanie. Postaraj się, jak najlepiej dopasować znaczenie do sytuacji i okoliczności, w których się znalazłaś. Warto także wziąć pod uwagę, że nie wszyscy znają symbolikę kwiatów – wręczenie przez ukochanego róż oznaczających miłość platoniczną może być zwykłym przypadkiem.

Róże czerwone – znaczenie

Nie jest niespodzianką to, że czerwone róże symbolizują miłość i namiętność. To właśnie po ten kolor najczęściej sięgają zakochane osoby, które chcą ukazać swoje przywiązanie i wyrazić gorące uczucie. Bukiet czerwonych róż dla wielu stanowi najprawdziwszy symbol pożądania.

Chociaż nieodłącznie kojarzone z Walentynkami, czerwone róże mogą oznaczać także miłość platoniczną – czasami dzieci obdarowują bukietem czerwonych róż matki, okazując im w ten sposób szacunek i przywiązanie.

Co więcej, niektórzy wskazują, że w zależności od odcienia, znaczenie czerwonych róż się zmienia. O ile karminowy odcień symbolizuje fantazje erotyczne, o tyle purpurowe róże mogą być wyrazem wiecznej miłości. Nie ma jednak wątpliwości, że znaczenie czerwonych róż oscyluje wokół kwestii związanych z silnymi uczuciami.

Róże różowe – znaczenie

Róż także wywołuje skojarzenia związane z miłością i uczuciem, jednak jest bardziej subtelny i łagodny. Różowe róże oznaczają podziw, rodzące się uczucie – mogą wyrazić zachwyt nad urodą czy wdziękiem obdarowywanej. Dobrze sprawdzą się na jedną z pierwszych randek, ale także na takie uroczyste okazje, jak ślub. Są mniej zobowiązujące od czerwonych róż, a równie urocze.

Bukiet różowych róż budzi skojarzenia z elegancją, szlachetnością i uprzejmością – dlatego, sprawdzą się również podczas formalnych okazji. To bezpieczny i uniwersalny wybór, co też sprawia, że znaczenie różowych róż w dużej mierze zależne jest od okoliczności, w których są wręczane.

Róże żółte – znaczenie

W przeszłości żółte róże nie cieszyły się dobrą sławą – wzbudzały skojarzenia z przeprosinami za niewierność czy oszustwo. Obecnie nie kojarzą się w ten sposób, wciąż jednak nie poleca się ich jako prezent dla ukochanej osoby.

Za to, bukiet żółtych róż idealnie sprawdzi się dla przyjaciela, przyjaciółki czy członka rodziny – żółte róże symbolizują miłość platoniczną. W różnych kulturach mają odmienne znaczenie – można za ich pomocą okazać wsparcie, pocieszenie czy gratulacje. Są wyrazem wdzięczności oraz solidarności. Intensywnie, energetyzujące żółte kwiaty wzbudzają pozytywne uczucia i mogą świadczyć o żywiołowości i optymizmie.

Róże białe – znaczenie

Biel oznacza czystość i niewinność – właśnie dlatego po białe kwiaty, również róże, często sięga się, tworząc ślubne bukiety. Białe róże oznaczają miłość, jednak dodatkowo wyrażają wierność, szacunek i lojalność, a także czyste intencje i szlachetne zamiary. Wierzy się, że białe róże podczas ślubu przyniosą młodej parze szczęście. W odróżnieniu od gorącej czerwieni, która epatuje namiętnością, biel zwraca uwagę na duchową sferę miłości, co sprawia, że często przypisuje się je postaciom świętych.

Róże czarne – znaczenie

Rzadko spotykane czarne róże nie wzbudzają wielu pozytywnych emocji. Zwykle kojarzone są z żałobą – często wybiera się je na uroczystości pogrzebowe. Oprócz tęsknoty mogą wyrażać rozstanie, koniec miłości, odejście w przeszłość i zapomnienie, przemijanie oraz rozpacz.

Czarnych róż z pewnością nie wręcza się ukochanym – oznaczają smutek czy wręcz przejmującą rozpacz. Niekiedy łączy się je z magicznymi rytuałami; podkreśla się wówczas drzemiącą w nich wyjątkową, sekretną energię. W niektórych sytuacjach czarna róża oznacza nie tylko zakończenie pewnego etapu, ale również zapowiada nowy początek.

Róże niebieskie – znaczenie

Niebieskie róże symbolizują miłość, która powoli kiełkuje – dlatego bukiet błękitnych kwiatów dobrze sprawdzi się jako upominek podczas randki. Dodatkowo, niebieskie róże kojarzy się z magią i czarodziejstwem. Skrywają w sobie pewną tajemnice. Równie dobrze mogą być wyrazem nadziei i wiary w sukces, przynoszą pocieszenie i świadczą o sympatii.

Róże herbaciane – znaczenie

Jeśli na randce otrzymałaś herbaciane róże, możesz potraktować je jako wyraz zaangażowania i entuzjazmu. Ich złocisty kolor nawiązuje do pełnej uczucia czerwieni – mężczyzna, który wręcz ci bukiet herbacianych róż, może dawać do zrozumienia, że chciałby, aby wasza relacja nabrała tempa.

Róże pomarańczowe – znaczenie

Podobnie jak róże herbaciane, oznaczają zainteresowanie i symbolizują optymistyczne nastawienie do przyszłości. Dodatkowo, mogą oznaczać dumę – warto po nie sięgnąć podczas wybierania bukietu z okazji czyjegoś sukcesu. Są wyrazem przyjaźni i radości, mogą oznaczać zadowolenie ze współpracy czy wdzięczność za gościnę. Podobnie jak żółte róże, są dobrym wyborem na bukiet dla przyjaciela czy przyjaciółki. 

Róże fioletowe – znaczenie

Niektórzy wskazują, że fioletowe róże symbolizują miłość od pierwszego wejrzenia – są wyrazem zachwytu i szczerego podziwu. W innych okolicznościach mogą oznaczać ostrożność, dyskrecję, oczekiwanie na coś wyjątkowego, co dopiero ma się zdarzyć. Nie wybiera się ich często, są zarezerwowane na specjalne okazje.