Pamiętacie kiedy następuje zmiana czasu z letniego na zimowy? Większość z nas nie zna dokładnej daty, co więcej, 84% mieszkańców Unii Europejskiej uważa, że to tylko i wyłącznie problem. Komisja Europejska wzięła tę kwestię pod lupę i pracuje nad kolejną dyrektywą. Czy to oznacza, że nie będziemy już przestawiać zegarków? Pozostanie czas letni czy czas zimowy? Wszystko zaczęło się od lipcowych konsultacji społecznych w internecie. Po zanalizowaniu 4,6 miliona odpowiedzi respondentów ze wszystkich 28 państw członkowskich okazało się, że Europejczycy mają dość i chcieliby zlikwidować zmianę czasu.

Zmiana czasu 2018. Komisja Europejska chce zrezygnować z przestawiania zegarków

Odbyło się już nawet pierwsze spotkanie w tej sprawie. "Komisja przedstawi teraz Parlamentowi Europejskiemu i Radzie wniosek mający na celu zmianę obecnych ustaleń dotyczących zmiany czasu" - możemy przeczytać w informacjach na ten temat. Podobno wyniki wykazały również, że przestawiania zegarków wpływa również na samopoczucie mieszkańców, ilość wypadków drogowych, a nawet na oszczędność prądu (był to jeden z najważniejszych powodów za wprowadzeniem czasu letniego i zimowego). Niestety nie wiadomo, kiedy prawo miałoby wejść w życie. Polscy politycy wpadli na podobny pomysł jakiś czas temu, ale wtedy został negatywnie zaopiniowany przez nasz rząd ze względu na sprzeczność z zasadami UE.

Zmiana czasu 2018.

Od 1996 r. cała Europa przestawiają zegary dwa razy do roku: o godzinę do przodu w ostatnią niedzielę marca oraz o jedną godzinę do tyłu w ostatnią niedzielę października (zawsze następuje to weekend). Jednak historia zmiany czasu sięga pierwszej wojny światowej. W Polsce zmiana czasu zimowego (strefowego) na letni nastąpiła po raz pierwszy w 1983 roku.

Kiedy nastąpi zmiana na czas zimowy? 28 października 2018 roku o godzinie 3.00 przestawimy zegary na 2.00 w nocy. Dzięki temu tej nocy pośpimy godzinę dłużej. Do kolejnego przesunięcia wskazówek będziemy musieli poczekać do 31 marca.