Tegoroczny Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni był wyjątkowy nie tylko ze względu na niecodzienną oprawę. Trwająca od 8 grudnia aż do dziś impreza w całości odbyła się on-line. Zarówno projekcje obrazów biorących udział w konkursie, jak i gale wręczenia nagród, publiczność mogła oglądać na ekranach swoich komputerów i smartfonów. Bezprecedensowy okazał się też werdykt jury - najważniejszą nagrodę Złotych Lwów otrzymał bowiem po raz pierwszy film animowany "Zabij to i wyjedź z tego miasta", którego reżyserem jest Mariusz Wilczyński, a producentkami Ewa Puszczyńska i Agnieszka Ścibior. Obraz to realizowana od czternastu lat (!) autobiograficzna opowieść prowadzona z perspektywy reżysera, która rozgrywa się na przestrzeni kilku dekad. Mariusz Wilczyński powraca w niej do ważnych momentów swojego życia, które go ukształtowały i próbuje rozegrać je od nowa, odkupując swoje błędy i zaniechania. Na fali wspomnień wraca do rozmowy z umierającą matką, której nie okazał dostatecznie dużo zainteresowania, a która odeszła niedługo po ich spotkaniu; ponownie przechadza się ulicami szarej, PRL-owskiej rzeczywistości, by raz jeszcze poczuć nostalgiczny klimat tamtego okresu, ale też przekonać się o chłodzie, wręcz brutalności ówczesnych relacji międzyludzkich. Twórca przywraca też do życia ówczesne ikony popkultury, pozwalając przemówić takim nazwiskom jak Irena Kwiatkowska, Gustaw Holoubek, Andrzej Wajda czy Tomasz Stańko. Ten naznaczony chaosem kalejdoskop wspomnień, drobnych urywków z przeszłości, układa się w uniwersalny przekaz o przemijaniu, niespełnionych nadziejach i pourywanych relacjach, których nigdy nie uda się odbudować.

Nagrodę Srebrnych Lwów otrzymali reżyser Magnus von Horn oraz producent Mariusz Włodarski za film "Sweat". Obraz to zapis trzech dni z życia Sylwii Zając, motywatorki fitness, która staje się celebrytką i influencerką. Mimo swojej wielkiej popularności, musi stawić czoła poczuciu osamotnienia i pustki.

Czytaj też: Recenzja filmu "Sweat" Magnusa von Horna

Złoty Pazur na 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w kategorii „Inne Spojrzenie” powędrował z kolei do filmu „Magnezja” w reżyserii Macieja Bochniaka, którego producentami byli Leszek Bodzak i Aneta Hickinbotham.

Swoją nagrodę na festiwalu wręczył też magazyn ELLE - Kryształową Gwiazdę otrzymała w tym roku aktorka Magdalena Koleśnik za rolę w filmie "Sweat".

Zobacz opisy wszystkich filmów walczących w konkursie głównym o nagrody Złotego i Srebrnego Lwa >>>

Podczas gali wręczenia nagród nie zabrakło akcentów politycznych. Magdalena Koleśnik, laureatka kobiecej nagrody aktorskiej za rolę główną w filmie "Sweat", wystąpiła z czerwoną błyskawicą i tęczowym sercem wpiętymi w poły kurtki - dziś symbolami walki o prawa kobiet i osób LGBT+. Z kolei Dawid Nickel, reżyser filmu "Ostatni komers", który otrzymał najważniejszą nagrodę w Konkursie Filmów Mikrobudżetowych, w mowie dziękczynnej zadedykował swoją wygraną środowiskom mniejszościowym: "Dedykuję nagrodę osobom LGBT+, sam jestem osobą nieheteronormatywną, więc wiem, jak to jest być kimś takim w małym mieście". 

Pozostałe nagrody przyznane podczas 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 2020:

Nagrodę Najlepszy film w Konkursie Filmów Mikrobudżetowych otrzymał reżyser Dawid Nickel za film „Ostatni Komers” 

Nagrodę im. Lucjana Bokińca dla Najlepszego Filmu w Konkursie Filmów Krótkometrażowych otrzymała reżyserka Olga Bołądź za film „Alicja i żabka”

Platynowe Lwy, nagrody za całokształt twórczości ufundowane przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich, odebrali reżyserzy Andrzej Barański i Feliks Falk.

Nagrody indywidualne otrzymali:

Magnus von Horn za reżyserię filmu „Sweat”

Piotr Domalewski za scenariusz do filmu „Jak najdalej stąd”

Jan Holoubek za debiut reżyserski za film „25 lat niewinności”

Michał Dymek za zdjęcia do filmu „Sweat”

Hania Rani za muzykę do filmu „Jak najdalej stąd”

Marek Warszewski za scenografię do filmu „Magnezja”

Franciszek Kozłowski za dźwięk w filmie „Zabij to i wyjedź z tego miasta”

Agnieszka Glińska za montaż filmu „Sweat”

Waldemar Pokromski Agnieszka Hodowana za charakteryzację do filmu „Magnezja”

Dorota Roqueplo za kostiumy do filmu „Magnezja”

Aleksandra Konieczna za drugoplanową rolę kobiecą w filmie „Sweat”

Tomasz Włosok za drugoplanową rolę męską w filmie „Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa”

Magdalena Koleśnik za główną rolę kobiecą w filmie „Sweat”

Piotr Trojan za główną rolę męską w filmie „25 lat niewinności”

Zofia Stafiej za debiut aktorski w filmie „Jak najdalej stąd”