"Zimna wojna" w głównym konkursie Cannes 2018! Film w reżyserii Pawła Pawlikowskiego powalczy o Złotą Palmę, jedną z najbardziej prestiżowych nagród we współczesnej kinematografii. Szansę na to wyróżnienie mają także "BlacKkKlansman" Spike'a Lee, "Dogmanem" Mattea Garrone'a, "Le Livre d’Image" Jean-Luc Godarda oraz "Under the Silver Lake" Davida Roberta Mitchella. To trzecie dzieło w karierze polskiego reżysera, za "Idę" (2013) otrzymał Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. O czym jest "Zimna wojna" Pawlikowskiego?

Osadzona w latach 50. i 60., "Zimna wojna" przedstawi historię trudnej miłości dwojga muzyków, którzy "nie potrafią być ze sobą i jednocześnie nie mogą bez siebie żyć". W informacjach prasowych podkreśla się również znaczenie muzyki, "będącej połączeniem polskiej muzyki ludowej z jazzem i piosenkami paryskich bardów minionego wieku." Główne role zagrali m.in. Joanna Kulig, Tomasz Kot, Agata Kulesza, Borys Szyc czy Adam Woronowicz. Paweł Pawlikowski nie tylko wyreżyserował "Zimną wojnę", ale jest również współautorem scenariusza, który napisał ze zmarłym już Januszem Głowackim we współpracy z Piotrem Borkowskim. Za zdjęcia odpowiada Łukasz Żal.

Laureatami tej nagrody są m.in.  Andrzej Wajda ("Człowiek z żelaza", 1981) oraz Roman Polański ("Pianista", 2002). To pierwsza polska produkcja z szansą na Złotą Palmę od czasów wspomnianego już "Pianisty".

71. edycja festiwalu filmowego w Cannes odbędzie się w dniach 8-19 maja. 

Cannes 2018: filmy w konkursie głównym

„Everybody Knows”, reż. Asghar Farhadi
„En Guerre”, reż. Stéphane Brizé
„Dogman”, reż. Matteo Garrone
„Le livre d’image”, reż. Jean-Luc Godard
„Netemo sametemo”, reż. Ryusuke Hamaguchi
„Plaire aimer et courir vite”, reż. Christophe Honoré
„Les filles du soleil”, reż. Eva Husson
„Ash is Purest White”, reż. Jia Zhang-Ke
„Shoplifters”, reż. Hirokazu Koreeda
„Capharnaum”, reż. Nadine Labaki
„Burning”, reż. Lee Chang-Dong
„BlacKkKlansman”, reż. Spike Lee
„Under the Silver Lake”, reż. David Robert Mitchell
„Three Faces”, reż. Jafar Panahi
„Zimna wojna”, reż. Paweł Pawlikowski
„Lazzaro felice”, reż. Alice Rohrwacher
„Yomeddine”, reż. A.B. Shawky
„Leto”, reż. Kiriłł Sieriebriennikow