"Zimna wojna" walczy w Cannes o Złotą Palmę! To wiemy już od kilku dni, ale jak film Pawła Pawlikowskiego został przyjęty przez krytyków, którzy przyjechali na 71. Festiwal Filmowy w Cannes? Przypomnijmy, "Zimna wojna" to dramat ukazujący dwójkę ludzi, którzy nie potrafią być ze sobą i jednocześnie nie mogą bez siebie żyć. Wydarzenia rozgrywają się w latach 50. i 60. ubiegłego wieku. W informacjach prasowych podkreśla się również znaczenie muzyki, "będącej połączeniem polskiej muzyki ludowej z jazzem i piosenkami paryskich bardów minionego wieku." Główne role w tej czarno-białej produkcji zagrali: Joanna Kulig, Tomasz Kot, Agata Kulesza i Borys Szyc. Za scenariusz odpowiedzialni są Pawlikowski oraz Janusz Głowacki, legendarny dramaturg, prozaik i scenarzysta. To pierwszy polski film od 2002 roku, który dostał się do konkursu głównego. Jak został oceniony?

"Zimna wojna" na Cannes 2018. Są już pierwsze recenzje!

Recenzje na temat filmu "Zimna wojna" znalazły się w takich serwisach internetowych, jak np. Independent, The Hollywood Reporter, Variety, Screen Daily, The Guardian, Indie Wire, czy The Telegraph. Independent przyznał "Zimnej wojnie" aż cztery gwiazdki! Geoffrey Macnab napisał już w pierwszym akapicie: "to film wykonany z werwą i liryzmem, który rozpala wspomnienia z czasów świetności europejskiego kina Nowej Fali". Dalej: "w historii inspirowanej nieudanym małżeństwem rodziców, polsko-brytyjski reżyser Paweł Pawlikowski przywołuje wspomnienia z początków kariery Miloša Formana, Jiříego Menzela i François Truffaut". Autor docenił również grę aktorską Joanny Kulig, która wcieliła się w Zulę. W The Guardian "Zimna wojna" dostała o jedną gwiazdkę więcej. 

Leslie Felperin z The Hollywood Reporter twierdzi, że "Zimna Wojna" to "nieznośnie urocza i słodko-gorzka ballada o dwóch kochankach. (...) Urzekająco romantyczna, ale i żałośnie realistyczna w obliczu niszczycielskiej siły miłości". Dziennikarka przyznaje jednak, że według niej wątek z Agatą Kuleszą kończy się "zbyt nagle". "Pawlikowski znajduje elegancki, melancholijny sposób pokazania tego, co mogłoby stać się bezpretensjonalną sagą", czytamy dalej. "Zimna wojna" jest rozkoszą dla fanów muzyki: "Mam nadzieję, że ktoś znajdzie sposób na wydanie oficjalnej ścieżki dźwiękowej do tego filmu, lub przynajmniej playlisty na Spotify".

"Wstrząsająca analiza miłosnego zawodu z zabójczą ścieżką dźwiękową", Leslie Felperin z The Hollywood Reporter.

Guy Lodge (Variety) napisał: "Jeśli Kot jest elegancki, powściągliwy i stały niczym kotwica, to Kulig jest jak rozkołysane wahadło: całkowicie przykuwa uwagę, wręcz strzela emocjami, zmiennym nastrojem i magnetyzmem niczym młoda Jeanne Moreau, albo europejska (wersja, przyp. red) Jennifer Lawrence". (...) "'Zimna wojna' jest trzeźwym studium rozczarowań i niepewności". Za to Fionnuala Halligan ze Screen Daily pod koniec swojej recenzji stwierdziła: "Pawlikowski wrócił do Polski by stworzyć "Idę", jego Ojczyzna ujawniła w nim historie, które tematycznie są podobne, ale piękne i w zadowalający sposób inne".