Smukłe łodygi, które zdobią biało-zielone paski (do złudzenia przypominające sierść zebry) i duże strzałkowate liście. Ten charakterystyczny rodzaj alokazji, rośliny pochodzącej z rodziny obrazkowatych - a więc tej samej, co osławiona monstera, popularny skrzydłokwiat i efektowne epipremnum - podbija nasze mieszkania, budzi szczególne zainteresowanie na forach poświęconych roślinom i dorobił się już blisko 18 tysięcy postów na Instagramie pod samym hasztagiem #alocasiazebrina. Skąd ta popularność? W dużej mierze jest to kwestia wizualna, bo zebrina wyróżnia się na tle innych roślin i świetnie wygląda we wnętrzu. Z drugiej strony jej uprawa nie należy do najłatwiejszych, dlatego właściciele domowych dżungli traktują ją jak wyzwanie, które warto podjąć. 

Alokazja zebrina oryginalnie rośnie w krajach tropikalnych - dokładnie w lasach deszczowych Azji.

Jak uprawiać alokazję zebrinę? 

Najlepszym sposobem jest próba odtworzenia jej naturalnych warunków tropikalnych we własnym domu -  zebrina uwielbia ciepło i wilgotne powietrze.  To właśnie dlatego optymalną temperaturą jest dla niej przedział 18-22 stopni Celsjusza (latem nawet do 28), a roślina lubi spryskiwanie wodą liści i łodyg oraz delikatne prysznice. Powinna być regularnie podlewana wodą w temperaturze pokojowej i mieć zapewnione mokre podłoże, najlepiej z próchniczej ziemi, która ma delikatnie kwaśny odczyn pH z dodatkiem drenażu. Specjaliści zalecają jej regularne nawożenie, latem dwa razy w miesiącu, a zimą raz. Najlepiej, jeśli będzie stać w słonecznym miejscu, ale nie w pełnym słońcu - przy rozproszonym świetle. 

Jak założyć własny ogródek na balkonie?>>

Choroby? Alokazja zebrina nie lubi bezpośredniego nasłonecznienia, które może powodować wypalanie liści, suchego powietrza, niższych temperatur i zbyt obfitego podlewania. Rozwój chorób, któremu sprzyjają te wszystkie czynniki, poznacie od razu po żółtych liściach (zbyt mokra lub sucha ziemia, ale też - jeśli to plamki - wypalenia słoneczne), szare smugi (obecność przędziorków), brązowe obwódki i plamy (zbyt mała wilgotność powietrza, przesuszenie podłoża). 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez F o r e v e r P l a n t y ⋒ (@foreverplanty) Sty 3, 2019 o 2:22 PST

Co istotne: zebrina nie powinna być uprawiana w towarzystwie zwierząt, ponieważ jest dla nich trująca

Rośliny trujące dla kotów>>

Alokazja zebrina: gdzie ją kupić? 

Tę oryginalną alokazję kupicie w specjalistycznych sklepach ogrodniczych z szerokim wyborem roślin. Zebrinę w swojej ofercie mają chociażby sklep Tomaszewski, Roślinny Stor, ale też znajdziecie ją na Allegro. Jej cena może się wahać od 55 zł do ponad 450 zł w zależności od wielkości rośliny.

Monstera - jak dbać o ten kwiat?>>