Nowe obostrzenia w Polsce od soboty

Około godziny 14:00 odbyła się konferencja prasowa w Kancelarii Premiera, podczas której Mateusz Morawiecki zaapelował o pozostanie w domach i ogłosił nowe obostrzenia mające zmniejszych liczbę zachorowań na Covid-19 w kraju, które dołączają do dotychczasowych, takich jak zakaz organizacji wesel czy restauracje działające jedynie na wynos. 

Wśród nowych obostrzeń znalazły się rozszerzenie nauczania zdalnego dla klas 1-3 (oraz przedłużenie do końca listopada nauczania zdalnego dla uczniów klas starszych), zamknięcie teatrów, kin, muzeów, galerii oraz wszystkich instytucji kulturalnych, dostępność obiektów hotelarskich tylko dla gości odbywających podróże służbowe, a także zamknięcie sklepów w galeriach handlowych z wyjątkiem spożywczych, aptek i punktów usługowych. Co więcej, w tych sklepach, które mają powierzchnię większą niż 100 m2 będzie mogła przebywać 1 os./10 m2, z kolei w większych, bez zmian, 1 os. / 15 m2. W kościołach zgromadzenia 1 os. / 15 m2.

Premier podkreślił, że nauczycielom zostanie przeznaczony dodatkowy bon na zakup akcesoriów do pracy zdalnej w wysokości 500 zł. Odniósł się także do trwających od wyroku Trybunału Konstytucyjnego protestów: "Proszę bardzo protestujmy, ale w sieci". Minister zdrowia skomentował z kolei temat testów na Covid-19 w Polsce: "Na tę chwilę nie widzimy potrzeby badań przesiewowych dla wszystkich obywateli".

Nowe obostrzenia wchodzą w sobotę 7 listopada i trwają do 29 listopada. Mateusz Morawiecki dodał też, że jeśli liczba przypadków będzie rosła, zostanie wprowadzona narodowa kwarantanna. Liczby, które o tym zadecydują, to 75 przypadków na 100 tysięcy mieszkańców.