Zalotka wydaje się dziś trochę oldschoolowym gadżetem, zwłaszcza w dobie sztucznych, doklejanych kępek i zabiegów na rzęsy typu lifting czy laminacja. Zwolenniczki naturalnego makeupu wciąż jednak noszą ją w kosmetyczce – w szczególności francuskie it-girls, które podziwiamy za ich niedościgniony effortless look. Ilekroć Camille Rowe i Jeanne Damas zdradzają swoje makijażowe sztuczki, nigdy nie pomijają zalotki. Zdarza im się za to w ogóle nie używać maskary. „Po prostu lubię patrzeć na moje naturalne rzęsy” – mówi z rozbrajającą szczerością Jeanne, co w jej przypadku nie dziwi, bo francuska modelka może pochwalić się naturalnie ciemną oprawą oczu. Kobiety o słowiańskim typie urody lubią za to mocno podkreślać oczy, nie stronią też od sztucznych rzęs. Czy to dobrze? Nie do końca, bo doklejane kępki bardzo osłabiają naturalne włoski. Makijażyści za kulisami przyznają, że ich klientki, które nieustannie noszą sztuczne rzęsy, swoje własne mają przerzedzone i wypadające. I tutaj wkracza stara, dobra zalotka, która użyta umiejętnie może naturalnie unieść i podkreślić rzęsy tak, że po wytuszowaniu będą wyglądać jak sztuczne.

Jak używać zalotki? Prawidłowa technika

W niektórych źródłach można przeczytać, że zalotka niszczy rzęsy – to nieprawda. „Zalotka, używana poprawnie, nie jest szkodliwa dla rzęs” – mówi makijażystka gwiazd Katey Denno, która współpracuje m.in. z Naomi Watts, Olivią Wilde i Margeret Qualley. Jeśli będziesz posługiwać się nią ostrożnie, nie będziesz ciągnąć ani szarpać włosków, możesz być o nie spokojna. Katey Denno tłumaczy, że wrażenie lekkiego „ciągnięcia” rzęs podczas używania zalotki jest normalne, ale zdecydowanie nie powinnaś odczuwać bólu. Doradza też, by przed zastosowaniem narzędzia zawsze je zdezynfekować (np. za pomocą spirytusu czy sprayu odkażającego). A co z techniką? Dobrze widać ją na wideo, które na swoim Instagramie opublikowała makijażystka. Najważniejsze jest, aby po włożeniu rzęs między uchwyty zalotki, przytrzymać ją zaciśniętą kilka sekund i dodatkowo wykonać kilka pulsacyjnych ruchów. Czynność możesz powtórzyć i dodatkowo podkręcić zewnętrzne rzęsy. Zobacz to na filmiku (przy okazji – zwróć uwagę na różnicę w wyglądzie rzęs przed i po użyciu zalotki. Jest ogromna!):

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Katey Denno (@kateydenno) Cze 6, 2019 o 3:06 PDT

Jak używać zalotki, aby efekt podkręcenia był trwalszy?

Niektóre z nas mają tak proste rzęsy, że po podkręceniu szybko wracają do pierwotnego kształtu. Makijażyści mają jednak swoje sekretne triki, które pozwalają przedłużyć efekt uniesienia rzęs.

Podgrzanie zalotki

Najpopularniejsza beauty guru na Youtubie, Nikkie Tutorials doradza, aby przed użyciem zalotki ogrzać ją ciepłym nawiewem suszarki (a konkretnie tę część, która styka się z rzęsami). „Dzięki temu zalotka działa jak lokówka – ciepło zawsze lepiej utrwala skręt, podobnie jak w przypadku włosów” – tłumaczy Nikkie na swoim filmiku. Instruuje też, aby po pogrzaniu zalotki chwilę odczekać (na początku metal może być mocno rozgrzany i parzyć).

Przekręcenie zalotki w górę

Wayne Goss, inny znany makijażysta z Youtube radzi, aby użyć zalotki dwukrotnie. Najpierw tradycyjnie, w pulsacyjny sposób zaciskając narzędzie na rzęsach. Za drugim razem trzeba zacisnąć zalotkę i nie puszczając unieść końcówkę do góry, prostopadle do twarzy. Jak twierdzi Goss, w ten sposób rzęsy pozostaną uniesione cały dzień. Zobacz to na wideo:

Używanie wodoodpornej maskary

Wayne Goss dzieli się jeszcze jednym trikiem na utrwalenie rzęs – po ich podkręceniu trzeba użyć wodoodpornego tuszu. Tego typu formuła zastyga i przez to dłużej trzyma skręt włosków. Dobre wodoodporne maskary to np. Benefit Bad Gal BANG! (dodatkowo świetnie wydłuża) czy L'Oréal False Lash Bambi Eye Waterproof (pięknie otwiera oko).

Zobacz też: 8 najlepszych tuszy, które dają efekt sztucznych rzęs

Jaką zalotkę do rzęs kupić?

Najważniejsze, aby zalotka wyposażona była w gumową „poduszeczkę” i wygodnie leżała w dłoni. Do wyboru masz wiele modeli i tak naprawdę decyduje to, ile funduszy chcesz przeznaczyć na jej zakup.

Tania i uniwersalna

Najprostsza i przystępna cenowo zalotka od Golden Rose. Gumowe uchwyty na rączkach zapobiegają wysuwaniu się palców.

Z kuferka wizażysty

Profesjonalny wygląd i wysoka jakość to główne atuty zalotki od MAC. Posłuży ci przez lata.

W stylu glamour

Złoto i stylowe uchwyty – w sam raz dla fanki retro elegancji.