Od początku zakaz handlu w niedzielę wzbudzał wiele emocji, zwłaszcza tych negatywnych. Ustawa, która weszła w życie 1 marca 2018 roku doprowadziła do tego, że zakupy mogliśmy robić w tylko dwie niedziele handlowe w miesiącu (pierwszą i ostatnią). Nadal obowiązywały przepisy zakazu handlu w 13 dni świątecznych, a w dwie niedziele przed świętami Bożego Narodzenia i jedną niedzielę przed Wielkanocą handel mógł odbywać się bez przeszkód. W 2019 roku nastąpiły kolejne zmiany. Od 1 stycznia zakupy można robić tylko w jedną, a dokładnie w ostatnią niedzielę miesiąca. Wyjątkiem są jedynie miejsca, w których za ladą stanie ich właściciel (to dotyczy jedynie małych sklepików). Kolejne ograniczenia w handlu w niedzielę mają pojawić się w 2020 roku. Ale czy na pewno? Rząd bada, jak (nie)słynny zakaz wpłynął na gospodarkę i małych przedsiębiorców.

Zakaz handlu w niedziele zostanie cofnięty? Ustawa wraca do Sejmu

Aż 51% Polaków ocenia negatywnie zakaz handlu w niedziele - tak wynika z badań przeprowadzonych przez Maison&Partners dla Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Ustawa powstała z myślą o wzmocnieniu pozycji małych sklepów, już wiemy, że tak się nie stało. "Mamy informacje mówiące o tym, że ten zakaz źle wpływa również na te małe sklepy, na te rodzinne polskie przedsiębiorstwa, a tu chcieliśmy je wzmocnić" - przyznał Jacek Sasin, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów w programie "Tłit" w telewizji portalu wp.pl. "Cichym marzeniem było, by polskie małe sklepy rosły w siłę. Pierwsze analizy pokazują, że niekoniecznie się tak stało. Za parę tygodni będziemy mieli dokładniejsze analizy" - powiedział premier Morawiecki na antenie TVN24. Na 12 marca zaplanowana jest konferencja podsumowująca rok z zakazem handlu w niedziele.

Niedziele handlowe 2019: kiedy wypadają?

Kiedy będzie można zrobić zakupy w niedzielę w 2019 roku? Są to: 31.03., 14.04., 28.04., 26.05., 30.06., 28.07., 25.08., 29.09., 27.10., 24.11., 15.12., 22.12., 29.12.

Niedziele handlowe 2019: gdzie zakaz nie obowiązuje?

Zakaz handlu w niedzielę nie obowiązuje na stacjach benzynowych i dworcach kolejowych. Wyłączone są z niego również sklepy internetowe. Na liście podmiotów wyłączonych z tego przepisu znalazły się też piekarnie, cukiernie, lodziarnie, apteki, kwiaciarnie, sklepy z pamiątkami i dewocjonaliami, kioski, stoiska przy cmentarzach. Zakaz nie będzie także obowiązywać na terenie rolno-spożywczych rynków hurtowych.

Zakaz handlu w niedzielę funkcjonuje już w kilku krajach Unii Europejskiej. Do takich państw należą m.in. Niemcy, Belgia, Francja, Holandia, Grecja, Luksemburg oraz Węgry