Przedstawiamy Wam selekcję książek Wydawnictwa Literackiego, idealnych na świąteczny czas. Dla siebie lub dla kogoś bliskiego.

Bożonarodzeniowe delicje

Co sprawdzi się lepiej do wspólnego czytania w Adwencie, jeśli nie ponadczasowe, bożonarodzeniowe opowiadanie Charlesa Dickensa, czyli „Opowieść wigilijna”, przywoływana wciąż na nowo od 180 lat. Jeśli do tej uniwersalnej, poruszającej treści dodać doskonały przekład Jacka Dehnela oraz wyjątkowe ilustracje Lisy Aisato, dostaniemy prezent idealny. Gwarantujemy, że nie znajdziecie piękniejszego wydania na rynku. Przeczytajcie więc, obejrzyjcie, a uwierzycie na nowo w Ducha Świąt Bożego Narodzenia! To świąteczny evegreen i must have nadchodzącej Gwiazdki! Książka, która będzie wyglądała bajecznie na półce obok innych tytułów ilustrowanych przez Lisę Aisato, czyli „Śnieżnej siostry”, „Strażniczki Słońca” i „Życia”. Pierwsza z wymienionych książek jest zresztą równie piękną adwentową lekturą, którą treścią wypełniła norweska pisarka, autorka światowego hitu „Historia pszczół”, Maja Lunde.

Dla ciekawych świata

Idealnym podarunkiem dla każdego od lat 9 do 109, kto jest ciekawy, dlaczego ludzie są niepowstrzymani, jak zbudowano ten świat i czemu niektórzy mają tak dużo, a inni tak mało, będą książki Youvala Noaha Harariego z serii „Niepowstrzymani”. Izraelski historyk i filozof, autor bestsellera „Sapiens” odpowiada w nich na dwa bardzo ważne pytania: jak to się stało, że człowiek przejął władzę nad światem i dlaczego otaczający nas świat nie jest sprawiedliwy. W tomie pierwszym prym wiodą nasze super moce, czyli umiejętność opowiadania historii i przekonywania do nich innych ludzi, a także działania w grupie. Tom drugi, który trafi do księgarń 6 grudnia 2023 roku to opowieść o tym, skąd wzięli się królowe, królowie i generałowie, którzy wypełniają po brzegi podręczniki historii.

Yuval Noah Harari wyjaśnia, w jaki sposób rewolucja sprzed dziesięciu tysięcy lat wciąż wpływa na nasze życie. Pokazuje, w którym miejscu wszystko poszło nie tak i jak jeszcze możemy to naprawić. Przekonajcie się więc całą rodziną, jak niewinny eksperyment z uprawą pszenicy doprowadził do głodu, zarazy i wojny. Dowiedz się, w jaki sposób starożytni maniacy rozwinęli pismo i dlaczego twoi rodzice muszą płacić podatki. Poznaj dwa gadatliwe szkielety, krokodyla ze złotymi kolczykami oraz pięćdziesiąt miliardów przygnębionych kurczaków i odkryj, jak ludzka zdolność kontrolowania roślin oraz zwierząt doprowadziła do tego, że próbujemy kontrolować siebie nawzajem. „Niepowstrzymani” to epicka przygoda i lekcja historii w jednym! Podana przejrzyście i z humorem.

Nastoletnia Kraina Czarów

Na naszej liście nie może zabraknąć książek dla nieco starszych, ale jeszcze nie dorosłych czytelników. Tym w wieku od 10 do 13 lat polecamy „Dziewczynę w realu” od Tamsin Winter. Jej bohaterka Eva ma 13 lat, rodziców influencerów i „własny” kanał na YouTubie. Ale tak naprawdę nie ma nic do gadania. To rodzice rozdają karty. Od urodzenia wybierają promowane produkty, zawierają umowy ze sponsorami, zapełniają grafik dnia i decydują jaki outfit zaprezentuje fanom. Wszystko jest na sprzedaż, nawet najbardziej wstydliwe szczegóły z prywatnego życia nastolatki. Ba, te „ważne tematy” klikają się najlepiej i przysparzają kanałowi kolejnych subskrybentów.
Wstyd i zażenowanie — te uczucia Eva zna aż za dobrze. Mierzy się z nimi niemal codziennie, kiedy koledzy ze szkoły szerują kolejne kompromitujące vlogi na temat jej pryszczy, trudów dojrzewania, a nawet pierwszej miesiączki! Kiedy jeden z filmów staje się viralem, dziewczyna mówi DOŚĆ! Tym razem posunie się tak daleko, jak trzeba, byle tylko kanał „Wszystko o Evie” przestał nadawać.
Świetna, dająca do myślenia lektura, także dla rodziców młodszych nastolatków. Ci drudzy, zwłaszcza mamy, mogą też sięgnąć po „#instaświęta” Nataszy Sochy, czyli powieść, która podobnie jak „Dziewczyna w realu” ukazuje blaski i cienie popularności online.

Dla osób wchodzących w dorosłość mamy uroczy romans hate-love z książkami w tle, czyli „Miłość w Krainie Czarów” pióra brytyjskiej pisarki i tancerki Abioli Bello.
Trey Anderson jest przystojny i popularny. W Corden College należy do śmietanki towarzyskiej, a popołudnia spędza w… Krainie Czarów, niezależnej rodzinnej księgarni założonej przez jego pradziadka. Ariel Spencer to artystyczna, kreatywna dusza. Ma czerwone włosy i niechlujny, wiecznie pobrudzony farbą strój. Marzy o dostaniu się do Artists’ Studio. A jej głowę zaprząta nie zbliżające się Boże Narodzenie, a wygórowane wpisowe, które przekracza skromne możliwości finansowe jej mamy.
Ariel musi znaleźć pracę, a Trey – choć nie lubi dziewczyny – zauważa, że ma smykałkę do sprzedaży książek. W Krainie Czarów nie jest ostatnio wesoło i kolorowo, bo obroty nie starczają na spłatę kredytu. Ariel i Trey lądują więc razem za księgarską ladą. Czy uda im się zwalczyć wzajemną niechęć i uchronić Krainę Czarów przed zamknięciem? Czasu mają niedużo, bo ostateczny termin mija już w wigilię…Mamy nadzieję, że pokochacie tę niepoprawnie romantyczną, bożonarodzeniową historię miłosną podobnie jak pozostałe prezentowane przez nas książkowe podarunki. Pamiętajcie, że w świątecznej Krainie Czarów nie trudno o cud!