Galeria czwartek na swoich profilach społecznościowych temat wystawy zastąpiła otwartymi pytaniami, z którymi mierzymy się dziś wszyscy.

Jak reagować na wojnę?
Jak radzić sobie ze strachem?
Jak przetrwać niepewność?
Jak uspokoić myśli kołaczące się szybciej niż przyspieszony rytm serca?
Jak tworzyć w czasach, kiedy wszystko jest niszczone?
Jak przestać pytać, gdy nie ma jednoznacznej odpowiedzi?
Jak gospodarować czasem, który zaraz może się skończyć? 

Tak wyartykułowane pytania to otwarcie narracji o pracach zaproszonych do projektu "Slava Ukraini!" artystów:

Wydarzenia mające miejsce w Ukrainie wstrząsnęły nami wszystkimi. Wojny nie spodziewał się nikt. My również. Jeszcze nie tak dawno temu rozmawialiśmy w grupie o programie kolejnych wystaw indywidualnych. Dziś w obliczu tragedii,  jaka ma miejsce tuż obok naszego domu, nie możemy pozostać obojętni. 
Pomysł wystawy „Slava Ukrajini!” narodził się spontanicznie, jako akt solidarności i dobroci. Jak mówił poeta: „Dobroci nie trzeba siły, Dobroć sama jest siłą. Dobroć nie musi zwyciężać. Dobroć jest nieśmiertelna”. Do udziału w wystawie zaprosiliśmy ponad 20 artystek i artystów z Ukrainy. Większość z nich jest teraz na wojnie, pozostali myślą o niej bezustannie. Nie chcieliśmy narzucać tematu ani sugerować, co fotografie mają obrazować. Daliśmy wolność wyboru chcąc stworzyć choć na chwile ścieżkę ucieczki od myśli związanych z najgorszym. Nie czujemy się kompetentni, ani by mówić, ani też podsumowywać cokolwiek. Czujemy się jednak na siłach by wyrażać naszą solidarność. 

Okoliczności współpracy z zaproszonymi artystami tworzą wstrząsający pejzaż za kulisami wystawy. Sasha Kurmaz, zwycięzca FOAM Talents wysyłał galerii swoje prace, kryjąc się w Kijowskim schronie. Daniel Kosoy podzielił się fotografią przyjaciela, którego rosyjska agresja, doprowadziła do samobójstwa.

Do projektu przyłączył się też uwielbiany przez branżę modową duet Synchrodogs, który na co dzień zajmuje się fotografią artystyczną. W wystawie ponadto biorą udział m.in: Yan Wasiuchnik, Genia Volkov, Max Dutka, Daria Svertilova, Lesha Berezovskiy, Yuliia Frolova, Valentine Bo, Kristina Podobed, Maksim Finogeev, Kris Vóitkiv, Elena Subach, Daniel Kotliar, Yulia Krivich, Borys Slobodianiuk, Vova Vorotniov, Anton Shebetko, Mishka Bochkaryov, Lisa Vlasenko, Nikita Sereda, Julie Poly, Victoria Pidust i inni.  

Podczas wystawy i później online będzie można zakupić prace w limitowanej edycji 100 sztuk w cenie 300 zł. Zebrana kwota przeznaczona zostanie w całości na cele wspierające pomoc humanitarną ofiar wojny w Ukrainie.