Wystawa Saint Laurent - PARYŻ, FRANCJA
Atelier Saint Laurenta
Żaden inny projektant nie doczekał się jeszcze tak spektakularnego muzeum jak Yves Saint Laurent. „Chciałbym, aby moje kreacje były oglądane przez setki lat” – mówił francuski couturier. Od 1962 roku każdą rzecz szył w dwóch egzemplarzach. Te archiwalne można podziwiać w paryskim Muzeum Yves’a Saint Laurenta w kamienicy przy 5 Avenue Marceau, gdzie przez 30 lat miał swoje atelier. Nowoczesna ekspozycja prezentuje kolekcje w zupełnie nowym świetle, ale to otwarte dla publiczności prywatne studio mistrza sprawia, że przed muzeum ustawiają się kolejki.
Musée Yves Saint Laurent, museeyslparis.com

 


Wystawa Dior - GRANVILLE, FRANCJA
Dom Diora
Kto nie chciałby mieszkać w tej baśniowej, różowej willi położonej nad brzegiem morza? Właśnie tam, w niewielkiej miejscowości Granville, oddalonej ponad 300 km na zachód od Paryża, urodził się Christian Dior. Jak twierdził projektant, architektura rodzinnego miasta nieustannie go inspirowała, dlatego nie dziwi fakt, że właśnie tu zostały zgromadzone kolekcje projektanta. Z okazji 30-lecia założenia muzeum otwarto dużą wystawę: ponad 60 kreacji haute couture!
Musée Christian Dior,„Treasures of the Collection”, od 6.01.2019, dior.com

 

Post udostępniony przez lice (@alicerecy) Lip 2, 2018 o 3:50 PDT


Wystawa Viktor & Rolf - ROTTERDAM, HOLANDIA
Rocznica duetu Viktor & Rolf
25 lat temu Holendrzy Viktor & Rolf zorganizowali swój pierwszy pokaz mody – a raczej performance. Na wybiegu projektanci ustawili modelkę, na której tworzyli suknię na oczach widzów. Z każdym kolejnym pokazem coraz bardziej przesuwali granicę między modą a sztuką i właśnie dlatego muzeum Kunsthal w Rotterdamie postanowiło przybliżyć ich awangardową wizję haute couture. Na wystawie m.in. słynna słomiana kolekcja „Dziewczyny van Gogha” 
z 2015 roku czy suknie uszyte z czerwonego dywanu z 2014 roku.
Kunsthal, „Viktor & Rolf: Fashion Artists 25 Years”, do 30.09, kunsthal.nl

 


Wystawa Balenciaga - GETARIA, HISZPANIA
Kunszt Balenciagi
Jeżeli nie udało ci się zobaczyć zeszłorocznej retrospektywy Cristóbala Balenciagi w Londynie, nic straconego! W Getarii, rodzinnym mieście projektanta, można podziwiać cały jego dorobek. W tym roku mija 50 lat, odkąd odszedł na emeryturę. Jego technika tworzenia ubrań, praktycznie bez użycia szwów, zrewolucjonizowała modę, a on zyskał tytuł mistrza konstrukcji. Dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii muzeum Balenciagi rozłożyło słynne kreacje na czynniki pierwsze, by pokazać tajemnicę ich formy.
Cristóbal Balenciaga Museoa, „Cristóbal Balenciaga.  Fashion and Heritage”,  do 27.01.2019, cristobalbalenciagamuseoa.com

 

 


Wystawa Gucci - FLORENCJA, WŁOCHY
Ogród GUCCI
Obowiązkowym przystankiem podczas wakacyjnej wycieczki do Toskanii jest Florencja i muzeum domu mody Gucci. W tym roku dyrektor kreatywny marki Alessandro Michele przy muzealnym gmachu zaprojektował tzw. Ogród Gucci, czyli kompleks, gdzie poza butikiem i galerią wystawienniczą znajdują się też restauracja i kawiarnia. To prawdziwa uczta dla zmysłów.
Gucci Garden, gucci.com

 


Wystawa „Fashion Unraved” - NOWY JORK, STANY ZJEDNOCZONE
Historia osobista
Wakacje za oceanem to doskonała okazja, by wybrać się do Instytutu Technologii Mody w Nowym Jorku – jednej z najważniejszych placówek badawczych mody. Tego lata zobaczysz tu m.in. wystawę „Fashion Unraved” – niedoskonałe, znoszone ubrania, takie, których paradoksalnie nigdy na ekspozycji o modzie nie znajdziesz. Kuratorzy instytutu pokazują, że ubranie zawsze jest związane z osobą, która je nosi, dlatego przy każdym eksponacie przedstawili jego historię.

Fahion Institute of Technology, „Fashion Unraved”, do 17.11, fitnyc.edu

 


Wystawa Azzedine Alaïa - LONDYN, WIELKA BRYTANIA
Retrospektywa AlAI
Zanim został projektantem, był rzeźbiarzem. Pewnie dlatego Azzedine Alaïa tak doskonale znał proporcje i wiedział, jak wyeksponować kobiece ciało. Jego wizję zobaczysz w Muzeum Designu w Londynie, które przy współpracy z projektantem zaaranżowało suknie w architektonicznej przestrzeni, tak aby jak najlepiej pokazać ich złożony kształt.
Design Museum, „Azzedine Alaïa: The Couturier”, do 7.10, designmuseum.org

 

 

Post udostępniony przez ASHISH (@ashish) Maj 28, 2018 o 9:47 PDT

 


Wystawa „Fashioned from Nature” - LONDYN, WIELKA BRYTANIA
Inspirująca natura
Fani wystaw o modzie zawsze z niecierpliwością czekają, aż Muzeum Wiktorii i Alberta ogłosi tematy wystaw na kolejny rok. W te wakacje wyjazdem do Londynu kusi ekspozycja „Fashioned from Nature”, która pokazuje związki między modą a naturą. Wśród projektantów znajdziesz zarówno Stellę McCartney, jak i Calvina Kleina.
Victoria & Albert Museum, „Fashioned from Nature”, do 27.01.2019, vam.ac.uk

 

 


Wystawa „Royal Women” - BATH, WIELKA BRYTANIA
Królewski styl
Historyczne seriale na Netflixie święcą triumfy. „The Crown” o królowej Elżbiecie II i „Nastoletnia Maria Stuart” o szkockiej monarchini zachwycają przede wszystkim perfekcyjnymi kostiumami. Modę wprost z szaf brytyjskich władczyń zobaczysz w Muzeum Mody w Bath na wystawie „Royal Women”. 
do 28.04.2019, fashionmuseum.co.uk