„Moda w polskim kinie po 1945 roku” – wystawa ELLE w Gdyni

Ekspozycja pojawi się przy ulicy Armii Krajowej, między budynkiem Gdyńskiego Centrum Filmowego i Teatru Muzycznego w Gdyni, i będzie dostępna dla oglądających od 17 do 30 września. 


Wystawa składa się z kultowych kadrów polskiej kinematografii po 1945 roku wybranych przy współpracy z kuratorem Piotrem Szaradowskim. To ponad 70 lat zmieniających się trendów i stylizacji zebranych w jednym miejscu.

Nie zabraknie tak legendarnych i z perspektywy czasu sentymentalnych dzieł, jak: „Do widzenia, do jutra…”, „Małżeństwo z rozsądku”, „Nie ma mocnych” czy „Seksmisja”.

Pojawią się także współczesne, fenomenalne tytuły: „Serce miłości” czy „Wojna polsko-ruska”. Łącznie 14 głośnych filmów, w których moda pełni ważne funkcje – społeczne, estetyczne, obyczajowe – a często stanowi pierwszy plan danej opowieści. To właśnie kostium określa w nich  pragnienia i dążenia poszczególnych bohaterów. Służy także wyłamywaniu się z określonych, tradycyjnych schematów, wzbudzaniu kontrowersji czy nawet rewolucji. Na nowo będzie można przyjrzeć się kultowej Rysi z Kilera (Katarzyna Figura) czy Agnieszce z „Człowieka z marmuru” (Krystyna Janda), aby znaleźć odpowiedzi związane także z rolą kobiet w danym czasie i miejscu.

ELLE na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni będzie też obecne redakcyjnie. Na ELLE.pl codziennie pojawiać się będą recenzje filmów nominowanych do nagród w konkursie głównym i konkursie "Inne spojrzenie" a w dziale wideo zobaczymy specjalną odsłonę formatu „Kulturalna ELLE”. Anna Luboń, szefowa działu kultury magazynu ELLE, przeprowadzi serię intrygujących wywiadów z tegorocznymi gwiazdami festiwalu, m.in. z Wojciechem Smarzowskim, Marianną Zydek, Tomaszem Kotem, czy Agatą Kuleszą. Każda z rozmów będzie zrealizowana na dachu Teatru Muzycznego im. Danuty Badaszkowej


Po raz dziewiąty wręczymy także Kryształową Gwiazdę ELLE, prestiżową nagrodę dla najlepszego debiutanta. Otrzyma ją młody, zdolny aktor, reżyser lub operator, którego talent zachwyci redakcję najbardziej.