ELLE.pl: Uśmiech to – obok ciepłego głosu – Pani znak rozpoznawczy. Zbliża się Światowy Dzień Uśmiechu, dlatego na początek proszę powiedzieć, jak dba Pani o to, żeby uśmiech towarzyszył Pani na co dzień?

Magdalena Różczka: Przede wszystkim chyba nauczyłam się być sobą, wyrażać siebie, mówić wprost o swoich potrzebach oraz nazywać je. Poza tym staram się dbać o to, co jem. Znalazłam też odpowiedni balans między pracą a domem. Mimo że jestem aktywną aktorką, kiedy przychodzi moment powrotu do domu, czas, który tam spędzam z moimi dziećmi i na odpoczynku, staje się święty i nie przerwie go nawet najwspanialsza propozycja. Moja rodzina jest moim azylem i największym powodem do uśmiechania się. Recepta na mój uśmiech jest więc prosta: dbam o siebie - w sensie mentalnym i fizycznym, pozostaję niepoprawną optymistką oraz jestem bardzo wdzięczna za to, co mam. Aby uśmiech był zdrowy, ważna jest też odpowiednia higiena jamy ustnej, którą nie tylko stosuję, ale także aktywnie promuję.

ELLE.pl: Pani Magdo, wspominała Pani o trosce o zdrowie zębów. Ich najczęstszą chorobą jest próchnica. Czy zgadza się Pani ze sformułowaniem, że stała się ona chorobą społeczną?

M.R.: Zdecydowanie tak. Próchnica często bywa bagatelizowana, a przecież według Światowej Federacji Dentystycznej jest to najczęściej występująca choroba na świecie. Jej leczenie kosztuje nas w Polsce łącznie ponad 1.7 miliona dolarów rocznie. W naszym kraju ponad 82% sześciolatków cierpi na próchnicę. Eksperci są jednak zdania, że chorobie tej można skutecznie zapobiegać poprzez odpowiednią profilaktykę.

ELLE.pl: Odpowiednią, czyli jaką? W jaki sposób dba Pani o swoje zęby?

M.R.: Przede wszystkim staram się zachować systematyczność pielęgnacji. Moja codzienna rutyna jest prostsza, niż można by przypuszczać. Sprowadza się do stosowania czterech kroków, czyli szczotkowania zębów pastą z fluorem przynajmniej dwa razy dziennie, stosowania dodatkowych środków do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych, np. nici dentystycznej czy płynu, a także żucia gumy bezcukrowej, kiedy nie mam możliwości umycia zębów po posiłku. Ostatni element to regularne wizyty kontrolne u dentysty raz na pół roku. Takiej profilaktyki, opartej na przestrzeganiu tych prostych zasad, nauczyłam też moje dzieci i uważam, że to bardzo ważne, aby każdy mógł się z nią zaznajomić. Dlatego też wspieram jej promowanie. Od pięciu lat jestem ambasadorką programu edukacyjnego Orbit® „Dziel się Uśmiechem”.

Mat. prasowe

ELLE.pl: Czy opowie nam Pani więcej o tej akcji?

M.R.: Program „Dziel się Uśmiechem” realizowany jest w polskich szkołach już od ponad dekady. Podczas specjalnych, dedykowanych zajęć, prowadzonych przez nauczycieli, dzieciaki dowiadują się, jak ważna jest troska o zęby. W ramach inicjatywy nauczyciele dostają materiały opracowane przez ekspertów z dziedziny dydaktyki i stomatologii – gotowe scenariusze zajęć, materiały multimedialne, a uczniowie zeszyty ćwiczeń. Dzięki tym pomocom mogą w ciekawy sposób poznać zasady higieny jamy ustnej. Program od samego początku realizowany jest przez Polski Czerwony Krzyż i firmę Mars Polska, przy wsparciu merytorycznym Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej. W ostatnich latach program był skierowany do uczniów pierwszych klas szkół podstawowych. W ramach najnowszej edycji objęliśmy naszymi działaniami również dzieci z zerówek. Osobiście uważam, że to świetny pomysł, bo kształtowanie dobrych nawyków najlepiej zaczynać jak najwcześniej.

mat. prasowe

ELLE.pl: Dlaczego program Orbit® „Dziel się Uśmiechem” jest dla Pani tak ważny? 

M.R.: Ta idea jest bliska mojemu sercu. Jako mama wiem, że zachęcenie dzieci do właściwego dbania o zęby bywa sporym wyzwaniem. Nauka prawidłowego, dokładnego i systematycznego szczotkowania zębów czasem spotyka się z oporem. Warto też odpowiednio zapoznać i oswoić nasze pociechy z wizytą u dentysty, żeby nie była dla dzieci, ale też nas – rodziców – stresująca. Zwłaszcza, że sami mamy ze swojego dzieciństwa różne doświadczenia i nie wszystkie są pozytywne. Dlatego właśnie zabawne, angażujące zajęcia, na których uczniowie poznają technikę szczotkowania czy wnętrze gabinetu stomatologicznego, są tak istotne. Wspierają one wysiłki rodziców. Ja osobiście nie miałam problemów tylko z przekonaniem moich dzieci do żucia po posiłku bezcukrowej gumy. Od początku sięgały po nią bardzo chętnie. Ale dzięki kreatywności i konsekwencji wprowadziliśmy do naszej rodzinnej rutyny wszystkie cztery kroki do zdrowych i czystych zębów.

ELLE.pl: Co każdy z nas może zrobić, żeby dołożyć swoją małą cegiełkę i wesprzeć ideę tego programu?

M.R.: To, co każdy rodzic może zrobić, to po prostu zadbać o swoje zęby, ponieważ dzięki temu da dobry przykład dzieciom i zachęci je, by robiły to samo. Informacje o zasadach prawidłowej higieny jamy ustnej można znaleźć na stronie programu. Symboliczny wpływ na wsparcie programu „Dziel się Uśmiechem” mogą mieć natomiast wszyscy konsumenci. Jest on bowiem finansowany ze sprzedaży bezcukrowych gum Orbit®  w sklepach stacjonarnych w okresie od 28.08 do 29.10.2023 r.

ELLE.pl: Jakie efekty przyniosły poprzednie edycje? Ile dzieci do tej pory miało możliwość w nich uczestniczyć?

M.R.: Łącznie w programie wzięło już udział blisko 900 tysięcy dzieci. Jest to dla nas wszystkich, zaangażowanych w inicjatywę, powód do ogromnej radości, ale również dowód na to, że problem cały czas jest aktualny, a program potrzebny. W tym roku chcemy dotrzeć z edukacją do kolejnych 150 tysięcy uczniów. Myślę, że teoretycznie każdy wie, jak prawidłowo dbać o zęby, jednak często, kiedy przechodzimy do szczegółów, to okazuje się, że większość z nas ma jakieś braki. Wciąż pamiętam, jak bardzo zaskoczyło mnie to, że po umyciu zębów najlepiej nie przepłukiwać jamy ustnej wodą, a jedynie wypluć pastę. W społeczeństwie wciąż funkcjonuje również wiele utrwalonych przez lata mitów, jak np. to, że nie ma potrzeby leczenia zębów mlecznych. Właśnie dlatego, aby obalać te mity i uczyć wszystkich – rodziców, nauczycieli, dzieci – stworzyliśmy w ramach programu Orbit® „Dziel się Uśmiechem” dedykowane materiały systematyzujące wiedzę. 

mat. prasowe

ELLE.pl: Gdyby miała Pani poradzić coś mamom, których dzieci unikają mycia zębów, to co by im Pani podpowiedziała?

M.R.: Powiedziałabym, żeby się nie zniechęcały. Bycie rodzicem wiąże się z wieloma wyzwaniami, niektóre z nich wymagają czasu. Musimy też pamiętać, że przykład idzie z góry, a dzieci lubią naśladować swoich najbliższych. Warto więc nie tylko samemu pokazywać dobre nawyki na co dzień, ale również zachęcać dziecko do uczestniczenia w naszych rutynach, np. wspólnym myciu zębów.