Wyspy Kanaryjskie słyną ze swojego zróżnicowania i zachwycają, zarówno miłośników plażowania, jak i zwiedzania. Każda z wysp ma swój unikalny klimat i charakter, który w pełni poznamy dopiero, gdy ją odwiedzimy. Przeczytajcie, czym kusi każda z nich!

Fuerteventura
Nie bez przyczyny Fuerteventura nazywana jest wyspą wiatrów. W połączeniu z imponującej długości linią brzegową i rozwiniętą infrastrukturą turystyczną, jest ona rajem dla surferów i windsurferów, którzy na ten skrawek kanarów ściągają już od lat osiemdziesiątych zeszłego stulecia. Przejrzysta, turkusowa woda kryje pod swoją powierzchnią wiele rzadkich gatunków roślin i zwierząt wodnych, stąd Fuerteventura polecana jest także wielbicielom nurkowania. Również miłośnicy sportów lądowych znajdą tu coś dla siebie, bowiem wyspa oferuje wiele tras pieszych i rowerowych wycieczek.

Teneryfa
Poszczególne części wyspy różni ich specyficzny mikroklimat, który pozwala na rozwój bardzo wielu gatunków roślin i zwierząt, często zupełnie niespotykanych w tej części świata. Podczas, gdy fauna i flora południa bardziej przypomina kraje tropikalne, północna część wyspy ma chłodniejszy klimat oraz bliższą naszej strefie klimatycznej roślinność. W wysokich partiach gór rosną sosny, a górskie szczyty zimą pokrywają się śniegiem. Na szczególną uwagę zasługą rozłożyste, urzekające swoim klimatem plaże Teneryfy. Warto dodać, że wiele z nich pokrywa rzadko spotykany, czarny i delikatny piasek wulkaniczny. Wystarczy ledwie kilka minut spędzonych na wybrzeżu wyspy, by poczuć się niemal jak na przedpolach Edenu. Tropikalny, rajski klimat budują tu ponadto tropikalne palmy, czy prężące się w słońcu plantacje bananów, z których słynie Teneryfa.

La Gomera
Wystarczy przebyć ledwie 30 kilometrów od wybrzeży Teneryfy, by zobaczyć zupełnie inny świat niewielkiej, skąpanej we mgle wyspy La Gomera. Przybywających tu turystów urzeka senny klimat zabytkowych kamieniczek, leniwych kawiarenek i restauracji. Oddalając się za granice miast i miasteczek wyspy możemy spędzić aktywnie czas na pieszych wędrówkach lub poznawać przyrodę przez pryzmat krętych rowerowych szlaków La Gomera.

Gran Canaria
Wyspę cechuje chyba największe zróżnicowanie klimatyczne pośród całego archipelagu. Występują tu niemal wszystkie znane z Europy strefy klimatyczne, oddzielone od siebie górskimi szczytami, Znajdziemy tu gigantyczne suche wydmy Mas Palomas, które nieomal sąsiadują z lasami pnących się ku niebu sosen. Zapach tropikalnej bryzy miesza się tu aromatem żywicy i wonią mchów.

Ze względu na taką rozpiętość klimatu, sezon turystyczny trwa tu cały rok, a wiele osób najchętniej wybiera Gran Canaria zimą, gdy panujące tu temperatury nierzadko przekraczają 20 stopni Celsjusza, a ciepło oceanu zachęca do długich kąpieli w otoczeniu bujnej, wiecznie zielonej roślinności. Na Grand Canaria nie brakuje oczywiście plaż - jest ich tu ponad 60 kilometrów. Ich rozłożenie sprawia, że wyspa pełna jest urokliwych maleńkich piaskowych zatoczek.

Lanzarote
Jedną z pierwszych rzeczy, jaką dostrzeżemy odwiedzając Lanzarote to jego niesamowity, przywodzący namyśl filmy science fiction, księżycowy charakter. Krajobraz ten budują bazaltowe i obsydianowe formacje skalne. Wykorzystują to pomysłowi mieszkańcy Lanzarote, wypożyczając turystom stroje przypominające kombinezony astronautów, w których możemy zrobić sobie niecodzienną sesję zdjęciową. Wrażenie nieprzystępności i surowości pryska jednak tak szybko, jak szybko postawimy nogę na aksamitnym, gorącym piasku jednej z tutejszych plaż. Ze względu na unikatowy charakter występującej na wyspie przyrody, nie znajdziemy tu tak rozbudowanej bazy turystycznej jak na pozostałych wyspach archipelagu, co sprawia, że Lanzarote często odwiedzany jest przez osoby szukające wyciszenia w otoczeniu kanaryjskiej przyrody.

Archipelag nieprzebranego bogactwa
Hiszpańską cześć Makronezji łączy niewielka odległość od Europy, bliskość kulturowa, fantastyczny klimat i niezapomniane krajobrazy. Różni zaś bardzo wiele - od występującej na poszczególnych wyspach fauny i flory, przez różny klimat, atmosferę, a niekiedy także odmienną historię. Dzięki temu zróżnicowaniu, na Wyspy Kanaryjskie możemy podróżować nawet co rok, wiedząc, że z pewnością nie zabraknie nam miejsc wartych odwiedzenia.