Dziś rząd ogłosił nowe zasady dotyczące funkcjonowania w dobie koronawirusa. Do szczegółów zmian dotarł dziennikarz RMF FM Patryk Michalski. Dziennikarz opublikował na swoim Facebooku listę obostrzeń, teraz jego doniesienia potwierdziła konferencja premiera i ministra zdrowia. Największe emocje wzbudza obostrzenie dotyczące wychodzenia z domu, z mieszkań będziemy mogli wychodzić wyłącznie pojedynczo. Regulacja nie dotyczy rodziców z małymi dziećmi oraz opiekunów osób niepełnosprawnych. Wprowadzono też obowiązek utrzymania co najmniej 2-metrowej odległości między pieszymi. Dotyczy to także rodzin i bliskich. Dotyczy to także rodzin i bliskich. Decyzja rządu jest związana z łamaniem restrykcji obowiązujących od środy 25 marca. Wtedy mogliśmy jeszcze wychodzić z domów dwójkami, a regulacja nie dotyczyła rodzin. Będzie też obowiązywał absolutny zakaz zgromadzeń. Osoby poniżej 18 roku życia łamiące tę zasadę będą odstawiane do domu przez policję oraz dostaną mandat. Zamknięte zostaną bulwary, skwery, plaże i parki. Jak udało się ustalić, to właśnie w tych miejscach dochodziło do zakażeń. Obowiązywać będzie także zakaz wypożyczania rowerów miejskich.

Sklepy - nowe obostrzenia - co się zmieni?

W trakcie weekendu zamknięte zostaną sklepy budowlane, natomiast wciąż otwarte będą sklepy spożywcze, drogerie i apteki. Inna ważna zmiana dotyczy z góry ustalonej liczby klientów, którzy będą mogli przebywać w sklepie w danym momencie. W sklepie będzie mogło przebywać jednocześnie trzy razy więcej ludzi, niż jest w nim kas. Oznacza to, że jeśli w supermarkecie jest 5 kas, to zakupy będzie mogło robić w danym momencie 15 osób. Dodatkowo wprowadzone zostaną "godziny dla seniorów": od 10.00 do 12.00 sklepy będą otwarte wyłącznie dla osób starszych, wtedy do placówek wpuszczane będą tylko osoby 60+. Będzie też obowiązek wkładania jednorazowych rękawiczek przed wejściem do sklepu. Premier poinformował też, że zamknięte zostaną wszystkie salony kosmetyczne, fryzjerskie i manicure. 

Obostrzenia będą obowiązywać przez dwa tygodnie. Za złamanie zasad grozi grzywna w wysokości od 5 tys. do 30 tysięcy złotych. Minister Zdrowia apeluje o rozsądek i dostosowanie się do regulacji, bo tylko w ten sposób możemy ograniczyć zarażenie się koronawirusem. 

Wszystkie szczegóły nowych zasad na stronie www.gov.pl