Wpływ alkoholu na organizm - czy powinnyśmy zrezygnować z jego picia?

Nadchodzi weekend - już w głowie liczysz drinki? A może picie lampki wina do kolacji, czy obiadu to Twój codzienny rytuał? Nawet jeśli sięgasz po napoje wyskokowe sporadycznie, lepiej wiedzieć jaki wpływ na organizm mają poszczególne rodzaje alkoholu i po które trunki sięgać, by wybrać mniejsze zło. Bo o ile kieliszek szampana, niewinna weekendowa Margerita i zimowe wieczory w towarzystwie grzanego wina z pomarańczą i słodkimi przyprawami nie zniszczy nam sylwetki, to nie oszukujmy się - kaloryczne alkohole to nie owocowo-warzywne koktajle. 

Sprawdź, jaki wpływ na organizm ma alkohol, po który zazwyczaj sięgasz:

1. Wpływ alkoholu na kobiecą figurę - czerwone wino

Wpływ alkoholu na kobiecą figurę, fot. Fotolia

Wino to najlepszy wybór, jakiego możemy dokonać, sięgając po alkohol. To w czerwonym kolorze poprawia apetyt i wspomaga trawienie, dodatkowo przeciwdziałając wolnym rodnikom za sprawą dużej ilości zawartych w jego składzie antyoksydantów - dzięki nim organizm wolniej się starzeje i lepiej broni się przed nowotworami. Czerwone wino polepsza pracę nerek, pozytywnie wpływając na przemianę materii cukrów, tłuszczów oraz białek. Gdzie jest haczyk? Zbyt częste picie tego alkoholu zamiast nieść ze sobą zalety, przynosi straty. Sprawia, że cera staje się szara, wysuszona, ze skłonnościami do trądziku, pojawiają się cienie pod oczami. Po dużej ilości wina szybciej czujemy się zmęczone i ociężałe, następnego dnia cierpiąc na mocne bóle głowy. Korzystaj więc z niego sporadycznie, najlepiej w towarzystwie dań wytrawnych, by wspomóc swój metabolizm. Badania naukowe potwierdzają, że kobiety mają mniej enzymu potrzebnego do trawienia wina. Za to jest też pozytyw - "doprodukowując" go, spalamy więcej kalorii!

2. Wpływ alkoholu na kobiecą figurę - piwo

Wpływ alkoholu na kobiecą figurę, fot. Fotolia

Piwo to trunek, od którego najłatwiej się uzależnić. Wszystko za sprawą tego, że nie posiada dużo alkoholu - pijemy go więcej, by szybciej poczuć przyjemne uczucie rozluźnienia oraz przypływ pewności siebie. Jednak żaden jego gatunek nie jest obojętny dla naszej wątroby! Regularne spożywanie piwa obciąża organy wewnętrzne i odwadnia organizm, w krótkim czasie podkręcając nasz apetyt na niezdrowe przekąski. Spędzając wieczór ze znajomymi przy piwie, trudniej będzie Ci się oprzeć podjadaniu tłustej, przetworzonej żywności, co w rezultacie prędko zamieni się w niechcianą fałdkę na brzuchu. Niestety piwo najbardziej spowalnia metabolizm, a efektem jego regularnego picia jest opuchnięte ciało na skutek zatrzymania się wody w organizmie. 

 

 

 

3. Wpływ alkoholu na kobiecą figurę - wódka

Wpływ alkoholu na kobiecy organizm, fot. Fotolia

Kolorowe drinki smakują niewinnie, niestety są najbardziej toksyczne dla kobiecego organizmu. Wszystko za sprawą wódki, która zawiera ogromną ilość cukru. Nawet jej mały szot potrafi znacznie spowolnić tempo spalania tłuszczu, co niestety skutkuje odkładaniem się zjedzonych podczas imprezy tłustych przekąsek na biodrach, czy udach. Jednak wódka potrafi mieć niekiedy lecznicze właściwości - przede wszystkim antybakteryjne, które potrafią najlepiej zdezynfekować organizm, zwalczając dolegliwości. 

 

 

 

4. Wpływ alkoholu na kobiecą figurę - białe wino

Wpływ alkoholu na kobiecy organizm, fot. Fotolia

O białym winie mówi się znacznie mniej niż o czerwonym, jeśli mowa o leczniczym wpływie na organizm. Dzieje się tak dlatego, że odmiana ta wytworzona jest z soku z winogron, których skórka została oddzielona od miąższu. To powoduje, że alkohol ten w trakcie fermentacji traci swoje najcenniejsze właściwości. Dodatkowo badania naukowe wskazują, że picie białego wina nie ma dobrego wpływu na nasze uzębienie - konsumowanie go w nadmiarze niszczy szkliwo, ponieważ zawarte w nim substancje wypłukują wapń. Dlatego wskazane jest spożywanie do przysłowiowej lampki serów naturalnie bogatych w ten pierwiastek. 

 

 

 

5. Wpływ alkoholu na kobiecą figurę - likier

Wpływ alkoholu na kobiecy organizm, fot. Fotolia

Niestety, chociaż uwielbiane przez nas likiery potrafią smakować jak najlepsze słodycze i z ich udziałem można zmiksować naprawdę pyszne koktajle, ze względu na swoją wysoką kaloryczność powinny znaleźć się na czarnej liście wrogów kobiecej figury. Ten rodzaj alkoholu jest wysokoprocentowy (co gwarantuje nam szybkie upojenie) i zawiera najwięcej cukru ze wszystkich popularnych trunków. A ponieważ likier zazwyczaj spożywa się w połączeniu z innymi napojami (jak mleko czy słodkie napoje owocowe), drinki z jego udziałem stanowią ciężką mieszankę dla układu trawiennego.