Czym jest woda kokosowa i dlaczego warto ją pić?

Z pewnością znasz już odżywcze właściwości oleju kokosowego stosowanego na skórę. Co jeszcze skrywa w sobie ten cudowny orzech? Okazuje się, woda z wnętrza orzecha jest niezwykle wartościowym składnikiem! Ten napój zdążył już podbić serca gwiazd - do jego zwolenników należą Miranda Kerr, Gisele Bündchen, Matthew McConaughey, Rihanna, czy nawet Madonna (która wykupiła produkującą je firmę!). Pozyskuje się go z młodych owoców kokosa ściętych z palmy, dzięki czemu płyn zawiera w sobie moc składników mineralnych pobranych z korzeni drzewa.

Woda kokosowa - właściwości

Woda kokosowa składa się z szeregu witamin z grupy B, witaminy C, aminokwasów egzogennych, enzymów, kwasu laurynowego oraz naturalnych cukrów. Ta cenna mieszanka sprawia, że już kilka jej łyków dostarcza organizmowi niezbędnych składników odżywczych. Z tego powodu sportowcy zalecają pić ją tuż po treningu, bowiem regeneruje ciało lepiej, niż niejeden izotnik, czy koktajl białkowy. Napój z wnętrza kokosa wspiera budowę masy mięśniowej, wzmacnia układ krwionośny i nerwowy, przyśpiesza gojenie się ran oraz wspomaga detoks organizmu. Śmiało można nadać mu miano eliksiru młodości - bowiem jego regularne picie poprawia stan skóry! Dogłębnie nawilża ją od środka ujednolicając koloryt i dodając cerze blasku. Co więcej, wodę kokosową można stosować zewnętrznie, jako regeneracyjny tonik. 

Woda kokosowa a odchudzanie

Napój z wnętrza kokosa śmiało można pić na diecie redukcyjnej - w przeciwieństwie do mleczka pozyskiwanego z miąższu nie zawiera tłuszczu (jej 100 ml to tylko 24 kalorie!). Zawarte w niej enzymy bioaktywne wspomagają metabolizm i uzupełniają niedobory w organizmie, dzięki czemu ciało lepiej funkcjonuje. Płyn nie posiada w składzie laktozy, czy glutenu - mogą go spożywać alergicy. Dodatkowo, zawarte w wodzie kokosowej cukry nie podnoszą poziomu glukozy we krwi, brak w niej również sztucznych substancji chemicznych i konserwantów.

Jaką wodę kokosową wybrać? Najlepsza jest ta prosto z wnętrza ociosanego, młodego kokosa. Jednak na sklepowych półkach znajdziesz szeroki wybór wód kokosowych o różnym składzie - czytaj etykiety i kieruj się krajem pochodzenia swojej wody (powinna pochodzić np. z Tajlandii) oraz zawartością procentową naturalnego płynu.