Włosy niskoporowate są uznawane za najmniej problematyczny rodzaj kosmyków. Wymagają minimalnego nakładu wysiłku, by cieszyć oko. To właśnie na włosach niskoporowatych najłatwiej osiągnąć efekt błyszczącej tafli. Jak dbać o niskoporowate włosy? Jak określić porowatość włosów i ustalić, czy twoje są właśnie niskoporowate? Omawiamy podstawy pielęgnacji tego rodzaju włosów. 

Jak rozpoznać włosy niskoporowate? 

Getty Images

Każdy włos ma na swojej powierzchni małe łuski, przypominające wyglądem łuski ryby. Są one niewidoczne gołym okiem, nie są również wyczuwalne pod palcami. Stopień ich rozchylenia najlepiej widać pod mikroskopem. To właśnie owo rozchylenie definiuje porowatość włosów. Im ściślej łuski przylegają do włosa, tym mniejsza porowatość. Taka budowa włosa powoduje też, że niskopory są lśniące, gładkie i sypkie. Nie plączą się, łatwo je rozczesać (nawet palcami) i wyglądają na zdrowe. W przeciwieństwie do włosów wysokoporowatych (których łuski są bardzo rozchylone), typ niskoporowaty jest też dość odporny na uszkodzenia. Nie wymaga więc tak skomplikowanej pielęgnacji jak inne rodzaje włosów.

Zastanawiasz się, czy masz włosy niskoporowate? Sprawdź więc, ile z tych twierdzeń ich dotyczy:

 • nie mają dużej tendencji do skrętu;
 • są gładkie i błyszczące;
 • trudno wchłaniają wodę, a po zmoczeniu schną długo;
 • nie puszą się pod wpływem wilgoci;
 • są niepodatne na stylizację - wyślizgują się z gumek i spinek;
 • zwinięte w "ślimaczka" i puszczone, sprężyście się rozplątują,

Jeśli większość z tych stwierdzeń opisuje twoją fryzurę, to najprawdopodobniej jesteś posiadaczką włosów niskoporowatych. To dobra wiadomość, ponieważ takie włosy są najbardziej odporne na uszkodzenia i najłatwiejsze w pielęgnacji. Wymagają właściwie pielęgnacyjnego minimum, czyli:

 • mycia;
 • nawilżania;
 • olejowania. 

Im mniej dodatkowych kosmetyków, tym lepiej. "Niskopory" nie potrzebują wiele, a nakładając na nie odżywki bez spłukiwania, oleje, emulsje i inne kosmetyki niewymagające spłukiwania, możesz je obciążyć. Nie wchłaniają ich, ponieważ nie potrzebują aż tylu składników odżywczych. Pielęgnacja włosów niskoporowatych jest więc dość łatwa i nieuciążliwa. 

Włosy niskoporowate: pielęgnacja 

Pielęgnacja włosów o niskiej porowatości powinna być nastawiona na delikatne oczyszczanie i nieobciążające nawilżanie. 

Co istotne, włosy niskoporowate nie przepadają za proteinami, czyli np. keratyną lub proteinami roślinnymi (z owsa, ryżu itd.). Dzieje się tak dlatego, że proteiny służą przede wszystkim odbudowie uszkodzonej struktury włosów. Niskoporowate mają ściśle przylegającą łuskę, dzięki czemu struktura jest chroniona, a tym samym nie powstają ubytki, które trzeba by wypełniać proteinami. 

Włosy niskoporowate rozpoznasz więc również właśnie dzięki temu, jak reagują na proteiny. Jeśli po szamponie lub odżywce proteinowej są obciążone i sprawiają wrażenie niedomytych lub przetłuszczonych, to z dużym prawdopodobieństwem są to właśnie włosy niskoporowate. 

Plan pielęgnacji włosów niskoporowatych powinien uwzględniać przede wszystkim łagodne oczyszczanie i nawilżanie. Takie włosy lubią również zioła i humektanty nadające im objętość.

Włosy niskoporowate: kosmetyki 

Szampon do włosów niskoporowatych powinien dokładnie, ale przy tym łagodnie oczyszczać skórę głowy i kosmyki z nadmiaru sebum. Zdecydowanie nie warto jednak sięgać po szampony, których skład oparty jest na silnych detergentach. Agresywnie działające środki myjące mogą niepotrzebnie zedrzeć naturalną warstwę lipidową ze skóry i włosów, co może skutkować podrażnieniami głowy i przesuszeniem włosów na długości, a szczególnie końcówek. Problemem posiadaczek włosów niskoporowatych może być ich sztywność i niepodatność na układanie. Dlatego wybierając szampon do włosów niskoporowatych, decyduj się na te, które w składzie mają substancje nawilżające i zmiękczające.

Ponieważ włosy o niskiej porowatości często są przyklapnięte i łatwo strączkują się, najlepsze są dla nich lekkie odżywki z dodatkiem humektantów. Składniki te nie obciążają włosów i dodają im objętości. Pożądane składniki w odżywkach, maskach, serach i emulsjach do pielęgnacji to:

 • kwas hialuronowy;
 • pantenol;
 • gliceryna;
 • aloes;
 • kwas mlekowy.

Sprawdź też: Naturalne odżywki bez silikonów - ranking top 7

Włosy niskoporowate: oleje

Włosy niskoporowate warto olejować, choć nie tak często jak skłonne do puszenia się wysokopory. Zabieg polega na równomiernym rozprowadzeniu wybranego oleju na ich długości, z uwzględnieniem nasady i końcówek. Olej można nakładać na włosy suche, ale także na podkład nawilżający (najczęściej mieszanka wody z miodem lub aloesem). 

Czytaj też: Olejowanie włosów - jaki olej i która metoda dają najlepsze efekty?

W przypadku tego rodzaju włosów warto wybierać oleje o małej wielkości cząsteczek. Te wielkocząsteczkowe obciążą je, ponieważ nie wchłoną się przez przylegające lub tylko minimalnie rozchylone łuski. 

Najlepsze oleje do włosów niskoporowatych to:

 • wspomniany już kokosowy;
 • babassu;
 • arganowy;
 • rycynowy;
 • ponadto masło kakaowe i masło shea.

Olejowanie włosów niskoporowatych nie musi być bardzo częste. Wystarczy nawet raz w tygodniu. Jeśli używasz wielu kosmetyków do stylizacji lub układasz fryzurę na gorąco, farbujesz lub rozjaśniasz je - olejowanie możesz wykonywać częściej, by pomóc im zachować świetną kondycję. 

Włosy niskoporowate: zabiegi

Włosy niskoporowate nie wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Niech cię to jednak nie zgubi - jeśli całkowicie zaniechasz pielęgnacji, którą ograniczysz tylko do ich mycia, łatwo możesz doprowadzić do przesuszenia. Wykonuj więc regularnie zabiegi nawilżające i kondycjonujące dla podtrzymania efektu gładkiej tafli - w domu będzie to nakładanie odżywki po każdym myciu oraz olejowanie. W profesjonalnych salonach dobrze sprawdzi się sauna na włosy, botoks i regeneracja Olaplex. 

Czytaj też: Olaplex, czyli intensywna regeneracja włosów w domu i u fryzjera - cena, efekty, opinie