Odrobina humoru, fantastyczne podróże, nuta baśniowej nostalgii i romantyzmu oraz przeskalowane proporcje. Wiele źródeł czerpania inspiracji do świątecznych witryn sklepowych, popis kreatywności, którego celem jest zwrócenie uwagi klientów oraz zaproszenia ich do wnętrza sklepu. Aranżacje których witryn sklepowych staną się Waszymi ulubionymi?

Baśniowe inspiracje

Opruszone śniegiem ulice, skąpany w białym puchu rząd nowojorskich kamienic, charakterystyczne niebieskie pudełka na dachach stylowych budynków, a w oknach mieszkań biżuteria Tiffany & Co. Świąteczna wystawa butiku marki przy Piątej Alei w Nowym Jorku przypomina bardziej domki dla lalek. Wystawa Mulberry przy słynnej Bromptom Road zabiera nas w baśniowy klimat uroczych angielskich wiejskich okolic. Subtelne, romantyczne i tajemnicze przedstawienia sytuacji z lasu i znad stawu, gdzie w stonowanych barwach tła pojawiają się kultowe skórzane torebki. Paryska Galeries Lefalyette w pięciu świątecznych oknach wystawowych odwołuje się do opowieści "Piękna i Besita". Aranżacje przedstawiają różne kadry z filmu, bogato zdobione różami sceny, mocno oświetlone monochromatycznym światłem wprowadza nastrojową, choć momentami mroczną atmosferę. Pozostałe okna opowiadają historię lalki Lilly i jej misia Martina, który otrzymał tajemnicze zaproszenie. Opowieść i stroje postaci są efektem współpracy Little Marc Jacobs, Moulin Roty oraz Bear Story. Z kolei holenderski dom towarowy De Bijenkorf motywem "Bring on the night" wprowadza przechodniów w świat fantazyjnych przyjęć z jaskiń, lasów i chmur. Można odczuć klimat inspirowany baśnią "Alicja w Krainie Czarów", świata tajemniczego i osobliwego.

Humor, przeskalowane proporcje

Z humorem do świątecznej gorączki podchodzi Moschino. Na wystawie włoskiego butiku znajdziemy ogromny prezent świąteczny "Suprise", z którego próbuje się przegryźć i wyjść sporych rozmiarów mysz. Wewnątrz butiku marki pojawił się stylowy gramofon z figurkami tańczącymi w rytm rock'n'rolla - Jingle Bell Rock! Z przymrużeniem oka do aranżacji witryn wystawowych podszedł również dom handlowy Selfridges, czy słynny Saks Fifth Avenue. W przypadku tego pierwszego mamy do czynienia z przeskalowanymi przedmiotami ze świątecznej listy życzeń. Sporych rozmiarów kopertówka Louis Vuitton, specjalna edycja flakonu perfum Victor&Wolf Flowerbomb, czy urocze Kitty Flats Charlotte Olympia w powiększeniu znajdziemy na wystawie przy Oxford Street w Londynie. Saks Fifth Avenue głównym bohaterem swoich aranżacji uczynił Yeti. W sześciu oknach wystawowych jest opowiadana historia postaci - prawdziwego artysty śniegu Nowego Jorku. Na jednej z wystaw znajdziemy również jakby osadzony w bryle lodu samochód marki Cadillac - limitowaną edycję modelu dostępną wyłącznie dla klientów Saks. Warto wspomnieć, że Saks uczynił swoje witryny interaktywnymi, chętnie korzysta z trendu technologicznego w swoich aranżacjach, zapewniając klientom nowe doświadczenia.

Fantastyczne podróże

Legendarny brytyjski pociąg parowy posłużył za inspirację witryny domu handlowego Harrods. Każde okno wystawowe jest przedstawieniem historii podróżnych w poszczególnych wagonach. "The Harrods Christmas Express" jest opwieścią barwną i elegancką z nutką pikanterii. Aranżacja "All Wrapped Up In" w Bloomingdale's zabiera nas w podróż po różnych państwach. Każdą witrynę poświęca poszczególnym krajom wychwytując w zabawny sposób cechy charakterystyczne każdego z nich. Zobaczymy opakowaną w prezent świąteczny Francję, Włochy, Chiny i Wielką Brytanię. Prada rezygnuje w z typowo świątecznych akcentów, aranżuje swoją świąteczną witrynę ogromnymi walizkami we florystyczny wzór. Walizki pochodzą z kolekcji Prada Resort 2014.

Zobacz świąteczne wystawy słynnych domów towarowych i butików domów mody w GALERII >>

Tekst: Kaja Dobrzańska