Domowe wino najczęściej powstaje z owoców takich jak: porzeczki, wiśnie czy maliny, ale po poznaniu tajników i odpowiedzi na pytanie, jak się robi wino, warto wykorzystywać także mniej typowe owoce, jak choćby czarny bez, jeżyny czy głóg, a także dodatek ziół.

Z czego można zrobić wino domowe?

Domowe wino przygotować można z różnych owoców. Swego rodzaju klasyką jest wino z winogron, do którego używa się wszelkich odmian: i białych, i ciemnych. Warto zainteresować się tymi typowo "winnymi", do których zaliczają się między innymi: Jurora, Sevar czy Svenson Red. Winogrona jako podstawa wina są popularne również dlatego, że na ich skórce znajdują się drożdże, co upraszcza produkcję.

Inne owoce, z których przygotować można domowe wino to:

 • wino z malin - słodkie, deserowe,
 • wino z jeżyn - podobne do malinowego, ale mniej słodkie,
 • wino z porzeczek - kwaskowate i orzeźwiające,
 • wino z głogu - poprawiające odporność organizmu,
 • wino z truskawek - słodkie, ale mało trwałe, gdyż szybko traci kolor,
 • wino z pigwy - kwaśne i wymagające.

Jak zrobić dobre wino domowe?

Jak zrobić wino w domu? Na początek przygotować należy wszystkie składniki. Na etapie wstępnej selekcji odrzuca się owoce przejrzałe i zepsute, pozostałe oczyszczając z zabrudzeń. Wszystkie, z wyjątkiem winogron, należy dokładnie umyć. Z owoców przygotowuje się moszcz, czyli owocową pulpę - podstawę przyszłego wina. Rozgniata się je w taki sposób, by popękała ich skórka. Służy do tego prasa do wina, ale w domowych warunkach sprawdza się tłuczek do ziemniaków. Owoce trafiają do gąsiora, gdzie poddawane są fermentacji.

Do butelek zlewa się płyn sfermentowany i klarowny, a następnie daje mu czas na dojrzewanie. Wina mocniejsze potrzebują na to powyżej roku - dwóch lat, zaś te słabsze gotowe do degustacji są po kilku miesiącach.

Co jest potrzebne do robienia wina?

Składniki do przygotowania domowego wina to owoce, cukier, woda oraz winiarskie drożdże. Mimo że zawierają one ten sam szczep, różnią się od drożdży cukierniczych postacią: proszku lub płynu. Poza tym potrzebny będzie także sprzęt. Do podstawowego wyposażenia domowego winiarza należą:

 • gąsior z koszykiem utrzymującym naczynie. Jego wielkość należy dobrać do ilości posiadanych owoców. Na początek wystarczy pojemność 10-15 litrów. Mniejsze gąsiory przydają się, gdy planujemy degustacyjne porcje trunków z różnych owoców,
 • korek oraz rurka fermentacyjna (szklana lub plastikowa) dopasowana do gąsiora,
 • wężyk do odciągu wina, często sprzedawany w zestawie z pompką, płytką oporową oraz zaciskiem,
 • winiomierz, pozwalający na zbadanie stężenia alkoholu oraz poziomu cukru gotowego produktu,
 • butelki na wino.

Wino domowe z winogron - przepis

Wino domowej roboty z winogron jest łatwe w przygotowaniu: wystarczy woda, owoce i cukier. Co prawda w internecie znaleźć można na to wino przepis wymagający użycia jeszcze drożdży winiarskich, tutaj jednak winogron nie opłukuje się z pomagającego w fermentacji nalotu. Właśnie dzięki temu dodatek drożdży nie jest konieczny.

Proporcje składników to:

 • 5 kg winogron
 • 1 kg cukru
 • 2 litry wody

Winogrona oddzielić od gałązek, zmiażdżyć je za pomocą prasy do wina lub tłuczka do ziemniaków. Pulpę owocową przełożyć do gąsiora, w którym planujemy robienie wina. Dodać dobrze wymieszany roztwór wody i cukru, zamknąć korkiem z rurką fermentacyjną. Po nalaniu do niej wody będzie można obserwować, jak wino pracuje, zapobiegając jednocześnie dostawaniu się owadów do środka.

Tak przygotowany gąsior odstawić na 6-7 tygodni. Co kilka dni sprawdzać, czy masa z winogron nie podchodzi zbyt blisko korka i czy w rurce nadal jest woda. W razie potrzeby zlać nieco płynu lub wyjąć część pulpy. Po upływie określonego czasu odcedzić owoce i w razie potrzeby dosłodzić wino. Przelać je do gąsiora na jeszcze 4-5 tygodni, zamykając korek rurką z wodą. Wino będzie gotowe w momencie, gdy przestanie pracować.

Wino domowe z porzeczek - przepis

Domowe wina z porzeczek są jednymi z chętniej wybieranych w sezonie letnim. Mają bogaty smak, a możliwość dodania do porzeczek agrestu czy wiśni to propozycja dla najbardziej wybrednego podniebienia. Jeśli chodzi o porzeczkowe wino domowe, przepisy różnią się proporcjami składników. To one decydują o tym, jak mocne będzie wino. Jeśli zależy nam na trunku wysokoprocentowym, dodajmy więcej cukru i mniej wody na taką samą ilość owoców.

Do przygotowania 10 litrów wina z porzeczek o średniej mocy potrzebować będziemy:

 • 4,5 kg porzeczek
 • 5,5 litra wody
 • 2 litry cukru
 • drożdże winiarskie
 • 2,5 grama pożywki do drożdży

Opcjonalnie dodać można również laskę wanilii.

Porzeczki opłukać, usuwając nadpsute owoce. Rozgnieść je tłuczkiem do ziemniaków lub prasą do wina. Nie miksować. Odlać pół litra soku z wytłoczyn, dodać do niego drożdże. Odstawić na 2 dni, by rozpoczęła się wstępna fermentacja. Następnie zalać rozdrobnione porzeczki 2 litrami wody i zagotować. Gdy ostygną, dodać przygotowaną w butelce matkę drożdżową oraz pożywkę dla drożdży, a później przelać całość do gąsiora. Odstawić na 3-4 dni.

Domowe wino potrzebuje jeszcze syropu cukrowego, czyli wody z cukrem w proporcji 1:1, którą wlewa się do gąsiora po upływie wspomnianego czasu. Jeśli trunek ma mieć większą moc, syrop cukrowy podzielić na dwie części i drugą dodać dopiero po 10 dniach. Moszcz porzeczkowy kilka razy dziennie mieszać. Gdy fermentacja się zakończy, płyn przecedzić, przelać do gąsiora i odstawić jeszcze na 2 tygodnie. Następnie przelewać do butelek.

Wino domowe z wiśni - przepis

Wino domowe z wiśni jest bardzo tradycyjnym trunkiem. W zależności od proporcji składników na wiśniowe wina domowe przepis pozwala uzyskać produkt o mocy do 16% alkoholu. Wiśnie można także łączyć z innymi owocami, na przykład z jagodami, jeżynami lub porzeczkami, szczególnie czarnymi. Poniższy przepis na półsłodkie wino domowe krok po kroku pokazuje, jak robić wino z wiśni.

Do przygotowania 15 litrów wina potrzebne będą:

 • 10 kg wiśni
 • 3 kg cukru
 • 3,5 litra wody
 • drożdże winiarskie
 • 5 g pożywki do drożdży

Wiśnie opłukać i wydrylować. Z 2 kilogramów cukru i 2,5 litra ciepłej wody przygotować syrop cukrowy i wlać go do owoców w gąsiorze z rurką fermentacyjną. Dodać drożdże i połowę odżywki do drożdży. Pozostawić do fermentacji na 2 tygodnie.

Po upływie tego czasu dokładnie odcisnąć wiśnie, a uzyskany płyn przelać do gąsiora. Dodać kolejną porcję odżywki i pozostawić jeszcze na tydzień. Z pozostałej wody i cukru zrobić syrop, dodać do płynu i odstawić na 4 tygodnie. Po tym czasie zlać wino w taki sposób, by pozbyć się osadu. Umieścić je w gąsiorze, dosłodzić lub dokwasić w razie potrzeby i odstawić do dalszej fermentacji i sklarowania. Później można przelewać do butelek.

Wino domowe z jabłek - przepis

Wino własnej roboty z jabłek to jeden z chętniej pijanych w chłodniejsze wieczory trunków. Do jego przygotowania wykorzystać można dojrzałe owoce zarówno jesiennych, jak i zimowych odmian. Jeśli zdecydujemy się na intensywnie zabarwione jabłka, na przykład antonówki, wino także będzie delikatnie złociste. Dodane rodzynki, jarzębina czy gruszka sprawią, że napój zyska wyrazistość.

Do przygotowania wina według przepisu podstawowego potrzebne są:

 • 6 kg dojrzałych jabłek
 • 4 litry wody
 • 2 kg cukru
 • 10 dag rodzynek
 • drożdże winiarskie
 • pożywka do drożdży

W pierwszej kolejności przygotować matkę drożdżową: połączyć szklankę soku wyciśniętego z jabłek z łyżką cukru oraz odrobiną pożywki do drożdży. Gotować 15 minut, lekko przestudzić, po czym dodać drożdże. Zamknąć korkiem i odstawić w ciepłe miejsce na dobę. Po 24 godzinach zagotować i ostudzić 2 szklanki soku, wymieszać je z 3 łyżkami cukru oraz szczyptą pożywki, a następnie dodać miksturę do odstawionego wywaru. Po 5 dniach matka drożdżowa będzie gotowa.

Z jabłek wycisnąć sok za pomocą sokowirówki bądź wyciskarki, przelać go do gąsiora, dodać rodzynki i matkę drożdżową. Cukier połączyć z ciepłą wodą, przestudzić i dodać do reszty płynu. Gąsior zamknąć korkiem, odstawić na 2 miesiące. Po tym czasie zlać płyn do butelek i pozostawić w ciemnym miejscu na 4 tygodnie.

Wino domowe z malin - przepis

Jak zrobić dobre wino? Wykorzystać do jego produkcji maliny. To oczywiście stwierdzenie żartobliwe, faktem jest jednak, że wino malinowe jest jednym z chętniej wybieranych w jesienne i zimowe wieczory. To doskonały trunek deserowy o mocy dochodzącej do 15%. Sprawdza się jako aperitif i dodatek do herbaty.

Potrzebne składniki to:

 • 8 kg malin
 • 2,5 kg cukru
 • 3 litry wody
 • drożdże winiarskie
 • pożywka do drożdży

Maliny rozgnieść tłuczkiem lub prasą do wina, umieścić w gąsiorze. Dodać syrop przygotowany z 1,5 kg cukru i litra wody oraz drożdże i pożywkę. Odstawić na trzy dni, po czym zamknąć korkiem z rurką fermentacyjną i odstawić na tydzień. Owoce przecedzić, płyn zlać z powrotem do gąsiora, zostawiając litr.

Odlane młode wino podgrzać, dodać pozostały cukier, po czym przestudzić i dodać do nastawu, zamykając naczynie. Po 3-4 tygodniach na dnie wytrąci się osad, a płyn stanie się klarowny. Należy go zlać, odstawić jeszcze na miesiąc, po czym przelać do butelek.